
V petih mesecih se ni nič bistveno spremenilo, pa tudi časa za formalno primopredajo poslov z dosedanjim ministrom Ivom Vajglom ni bilo, zagotavlja novi zunanji minister Dimitrij Rupel. "Primopredaja z ministrom Vajglom je bila danes ob kavi," je dejal.
Rupel, ki se je vrnil s srečanja Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), je na današnji prvi novinarki konferenci dejal, da je bilo v Sofiji zanimivo predvsem zaradi tega, ker Slovenija v letu 2005 prevzema predsedovanje OVSE. Minister je poudaril, da so na srečanju kljub težavam sprejeli 21 odločitev, pri katerih je bilo soglasje 55 držav članic doseženo. Med njimi so po Ruplovih besedah zelo pomembne odločitve o boju proti terorizmu, varnosti na mejah, boljšemu varovanju kontejnerjev, promociji strpnosti in nediskriminacije.
O odnosih s Hrvaško
Slovenija bo po Ruplovih besedah podprla skorajšnji začetek pogajanj Hrvaške in EU o vstopu naše južne sosede v povezavo. "Slovenija je za to, da se Hrvaški čim prej določi datum za začetek pogajanj. Želimo, da Hrvaška čim prej začne s procesom prilagajanja evropskim standardom, saj bo to dobro tudi za nas," pravi Rupel. Dodal je še, da bo Slovenija v času pogajanj Hrvaške z EU prav tako poskušala uresničiti svoje 'možne rezerve' in sicer v neposrednih konkretnih pogajanjih in dogovorih z Zagrebom.

Na vprašanje o odprtih vprašanjih med Slovenijo in Hrvaško je Rupel dejal, da so odnosi med državama dobri, da je med državama vzpostavljena komunikacija, vendar bo za reševanje težjih vprašanj potrebno več časa. Po njegovem mnenju jih ni mogoče rešiti čez noč, zato ne želi napovedovati naglih rešitev. "Treba si je vzeti čas, predlagali smo oblikovanje zgodovinske komisije, ki bi se sproščeno pogovarjala o preteklosti odnosov med državama in morda našla kakšne zanimive formule za prihodnost," je poudaril zunanji minister.
Slovenija za začetek pogajanj s Turčijo
Rupel je poudaril, da Slovenija v začetku pristopnih pogajanj Evropske unije s Turčijo vidi prednosti, pa tudi nekatere probleme, vendar pa so prednosti članstva Turčije v EU po njegovem mnenju večje kot težave, zato je treba podpreti priporočilo Evropske komisije glede začetka pogajanj. "Zavedamo pa se problemov, kot so priznanje Cipra, civilni nadzor nad vojsko in vprašanje človekovih pravic," je dodal Rupel.
Priprave na predsedovanje EU
Zunanji minister je napovedal, da se bo Slovenija začela pripravljati na predsedovanje EU v okviru trojke od začetka leta 2007 do sredine leta 2008 oziroma samostojno v prvi polovici leta 2008, če evropska ustava ne bo sprejeta. To bo po njegovih besedah velika naloga za ministrstvo, vlado in državo. Nemčija in Portugalska, s katerima naj bi Slovenija v prvi trojki predsedovala Uniji, pa sta že ponudili sodelovanje na področju izmenjave informacij.
Posle ministra za evropske zadeve Milana M. Cvikla bo v novi vladi, v kateri ni več evropskega ministra, prevzel državni sekretar v uradu predsednika vlade, je dejal Rupel. Tak način je po njegovih besedah logičen, saj bo na področju evropskih zadev šlo za koordinacijo med ministrstvi.