Kongres je v okviru prizadevanj za povezovanja zeleno usmerjenih političnih strank in sil podprl združitev z Zeleno alternativo. Do združitvenega kongresa naj bi prišlo junija letos, glasovalne pravice bi si predvidoma razdelili v razmerju 2:1 v korist ZS, novonastalo stranko pa bi vodila sopredsednika. Vodjo predvolilnega štaba nameravajo v ZS dokončno določiti na naslednji seji sveta stranke, do takrat pa bo v sodelovanju s strankinim izvršnim odborom predvolilne aktivnosti vodil nekdanji minister za okolje in prostor Jazbinšek.
Trije podpredsedniki ZS so postali Žare Lipušček, Ivana Skamen in Miran Gyoerek. Svet stranke bo v prihodnje vodil Vladimir Auer. Rednega kongresa ZS se je udeležilo 47 delegatov od skupno 67 upravičenih. Pred kongresom je zasedal tudi svet stranke, ki je med drugim v statut vnesel uvodoma omenjeno določbo o ''zelenem ombudsmanu''. Slednji naj bi sprožal ustrezne postopke za preprečevanje ekološke škode ''pred državnimi in evropskimi organi ter preko sorodnih političnih strank in ekoloških organizacij''. Pri tem bo tudi dsamostojno obveščal medije in sodeloval z njimi.
Sicer pa vse od leta 1997 in takrat sklicanih ločenih kongresov še vedno potekajo sodni in drugi spori z delom nekdanje stranke, ki si pod vodstvom Štefana Hana prav tako lasti pravico do imena Zeleni Slovenije. Novoizvoljeni predsednik ZS in upokojeni pravnik Dušan Puh si je glede na vsebino nagovora ob izvolitvi za eno od glavnih nalog zadal, da se ''razdvojenost likvidira'' in se ZS pridružijo vsi zeleno usmerjeni posamezniki in gibanja.