Zaradi javne objave njihovih plač in "s tem povezane kršitve osebnostnih pravic" bodo posamezniki proti tedniku Demokracija po svoji presoji sprožili odškodninske tožbe, napovedujejo v izvršnem odboru sindikata novinarjev in aktiva novinarjev Dela.
Pri tedniku Demokracija pa medtem zahtevajo odstop predsednika Društva novinarjev Slovenija in Delovega novinarja Grege Repovža, ker se ni odzval na njihov poziv, naj "protestira zoper pritiske na tednik s strani informacijskega pooblaščenca", potem ko so objavili podatke o plačah novinarjev na Delu.
Demokracija: Repovž se skriva
V pisni izjavi za javnost so glavni in odgovorni urednik Demokracije Metod Berlec, novinarji Demokracije in Andrej Lasbaher, direktor družbe Nova Obzorja, ki tednik izdaja, medtem zapisali, da se Repovž "skriva in v javnosti v zvezi s tem ne daje nobenih izjav, namesto da bi javno povedal, da novinarji svojih virov v nobenem primeru niso dolžni razkriti", temveč da jih takšne zahteve "kvečjemu vračajo v čas, ko so bili novinarji še družbenopolitični delavci". Zaradi tega uredniki in novinarji Demokracije sodijo, da je društvo novinarjev "društvo izbrane peščice novinarjev, ki so 'pravilno' politično orientiranih".
Kot so zapisali, je "zanimivo, da se zdaj išče vir, ki je posredoval podatke, namesto da bi se vprašali, ali so tako visoke plače v osrednjem slovenskem časniku sploh upravičene".
Novinarji Dela: Izvaja se politični pritisk
"Seznam s podatki o plačah novinarjev na časniku Delo, ki ga je objavil tednik Demokracija, je nepopoln in selektiven, saj zajema predvsem tiste z najvišjimi plačami," trdijo v aktivu in sindikatu novinarjev Dela. "Objava v Demokraciji ni naključna," menijo predstavniki zaposlenih na Delu. Do nje naj bi prišlo v času, ko se na dnevnik Delo "izvaja politični pritisk in ko se ga skuša politično preurediti", so zapisali. Hkrati naj bi uprava novinarjem časnika Delo že zmanjšala maso za stimulativno nagrajevanje.
Predstavniki novinarjev Dela v sporočilu še izpostavljajo, da je po zadnjih podatkih, ki jih je uprava Dela poslala sindikatu decembra 2005, povprečna bruto osnovna plača 193 urednikov in novinarjev na kolektivni kolektivni pogodbi znašala 404.489 tolarjev, povprečna bruto izplačana plača (vključno s prispevkom za pokojnine in zaposlovanje ter stimulacijo) in brez honorarjev pa 598.234 tolarjev.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.