Slovenija

Novinarji RTVS na ustavno sodišče

Ljubljana, 22. 04. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Člani sveta delavcev RTV Slovenija so predstavili težave pri delovanju, s katerimi se soočajo že od svoje ustanovitve, in nevzdržni položaj, v katerem so. Po pravico se bodo obrnili tudi na ustavno sodišče.

Zaposleni na RTV protestirajo
Zaposleni na RTV protestirajo FOTO: Dare Čekeliš

Člani sveta delavcev RTV Slovenija, 15-članskega organa nacionalne RTV-hiše, ki v javnem zavodu deluje od junija 2001, so na današnji novinarski konferenci predstavili težave pri delovanju, s katerimi se soočajo že od svoje ustanovitve, in nevzdržni položaj, v katerem so. Obenem so izrazili nasprotovanje morebitnemu brisanju sveta delavcev iz statuta javnega zavoda. Ker so vse pravne možnosti izčrpali, nameravajo zaradi kršenja pravice delavcev do sodelovanja pri upravljanju s strani vodstva nacionalne RTV-hiše, zaradi nezmožnosti delovanja oz. nasprotovanja njihovemu delovanju vložiti pritožbo na ustavno sodišče, s katero bi uveljavili ustavno pravico zaposlenih na RTVS do soupravljanja, sta na novinarski konferenci v imenu sveta delavcev poudarila njegova predsednica Marjeta Keršič Svetel in član Rajko Gerič. Nevzdržnost razmer so člani sveta delavcev danes nazorno predstavili tudi z zbiranjem samoprispevka.

Ob tem, da za svoje normalno delovanje nimajo osnovnih pogojev, da jih vodstvo nacionalke ne upošteva oz. ne pristaja na dogovore in medsebojno sodelovanje s svetom delavcev v javnem zavodu, jih sedaj hočejo celo izbrisati iz statuta javnega zavoda. Že na četrtkovi seji sveta nacionalne RTV hiše naj bi tako odločali tudi o predlogu enega izmed svetnikov Mileta Šetinca za spremembo statuta javnega zavoda RTVS. Po Šetinčevem predlogu bi iz statuta v celoti črtali člene, ki opredeljujejo svet delavcev kot organ zavoda in njegovo delovanje. Predlagana sprememba statuta, ki jo je statutarna komisija 15. aprila že podprla, se bi nanašala na čas do ureditve statusa in načina delovanja svetov delavcev v javnih zavodih s posebnim zakonom, ki pa ga še ni. Tudi zakon o RTV Slovenija ne opredeljuje sveta delavcev kot organa zavoda, piše v pojasnilu statutarne komisije.

S takšnim predlogom in utemeljitvijo "njihovega črtanja" pa se seveda člani sveta delavcev ne morejo strinjati. Po mnenju Keršič Svetelove bi bilo to "zelo slabo za javni zavod in kakovost njegovega dela". Ukinjati neko telo, ki že obstaja, je označila za "skrajno nedemokratično in velik korak nazaj, ne le za javni zavod, ampak za slovensko družbo kot celoto". Tudi Gerič je menil, da bi s takšnim "škandaloznim" dejanjem "iz statuta dobesedno izbrisali vsako obliko demokracije v javnem zavodu". Tega ne nameravajo dopustiti. Za njimi je najmanj 1300 zaposlenih v javnem zavodu, ki so se pred pol leta odločili in po sedmih letih prvič izvolili svet delavcev. To je, kljub nasprotnim trditvam vodstva javnega zavoda, po njegovem mnenju vsekakor legalno in legitimno telo, ki zastopa interese zaposlenih. Ob tem je izrazil upanje, da se v četrtek vendarle ne bo zgodil scenarij, ki je zapisan v sklepu statutarne komisije, in člani sveta RTVS ne bodo potrdili sklepa, s katerim se bo "dobesedno izbrisal svet delavcev iz statuta javnega zavoda".

Ker revizija na vrhovno sodišče ni mogoča, so se znašli v pat položaju. Tako jim sedaj ostane le še ena možnost, ustavna pritožba, in sicer zaradi kršitve 75. člena ustave, ki delavcem omogoča pravico sodelovanja pri upravljanju. Rok za ustavno pritožbo poteče 28. maja.

Kot so še opozorili na novinarski konferenci, člani sveta delavcev ne uživajo nikakršne delovnopravne zaščite, vodstvu ni treba zagotoviti nobenih sredstev za njihovo delovanje, vodstvo jim tudi odreka kakršno koli pristojnost, ki svetu delavcev sicer pripada po zakonu. Težave so bile stopnjevane do te mere, da so dobili celo zavrnjeno plačilo stroškov vodenja zapisnika in so prisiljeni te stroške poravnati člani sveta delavcev sami iz svojih osebnih dohodkov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10