Sindikat novinarjev Slovenije in koordinacija sta spomnila na navedbe generalnega direktorja zavoda Andreja Graha Whatmougha na ponedeljkovi seji odbora DZ za kulturo ob obravnavi predloga vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS). Dejal je namreč, da je v stavkovnem odboru 180 ljudi, medtem ko je v javnem zavodu zaposlenih 2200 ljudi, tako da naj bi stavkala manj kot desetina zaposlenih. Dodal je, da ostala dva sindikata v zavodu stavki nasprotujeta.
Novinarski sindikati pa so poudarili, da je edini reprezentativni sindikat v zavodu, ki stavke ne podpira, Sindikat delavcev radiodifuzije Slovenije. Predsedstvo Sindikata kulturno umetniških ustvarjalcev Slovenije je medtem podprlo namero koordinacije, da 23. maja izvede opozorilno stavko, svojim članom pa priporočilo, naj se samostojno odločijo za aktivno sodelovanje pri stavki in pri tem upoštevajo navodila stavkovnega odbora.
Stavkovni odbor je po njihovih pojasnilih stavko pripravil in jo vodi v skladu z določbami zakona o stavki. Koordinacija, reprezentativna za poklic novinarja in dejavnost radiodifuzije, je mandat za organiziranje stavke pridobila z glasovanjem o stavki. Zanjo se je 10. maja izreklo 62 odstotkov njenega članstva. Koordinacija se je zato 13. maja preoblikovala v stavkovni odbor in podelila mandat za izvedbo stavke generalnemu vodstvu stavkovnega odbora kot zastopniku številnejšega in širšega stavkovnega odbora.
Generalni direktor po njihovih besedah zaradi nepoznavanja zakona enači stavkovni odbor s številom stavkajočih v zavodu.
Kot so dodali, bodo nekateri pogoji, ki so si jih stavkajoči zastavili za zaključek stavke, v primeru sprejetja vladne novele zakona o RTVS sicer izpolnjeni. Že zdaj pa ugotavljajo, da ne bodo izpolnjeni cilji stavkovne napovedi in stavkovnega sporazuma, kot so zahtevana ureditev socialnega dialoga, dogovor o kadrovski politiki in spremembe v notranji ureditvi uredniške in novinarske avtonomije. Glede na to bodo vztrajali pri stavki, dokler ne sklenejo stavkovnega sporazuma.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.