Slovenija

Novo ambulanto za osebe brez zdravnika v ZD Polje v štirih urah obiskalo 29 ljudi

Ljubljana, 30. 01. 2023 14.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA, U.Z., K.K., Barbara Bašič
Komentarji
4

V enoti Polje ZD Ljubljana so odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. V štirih urah jo je zaradi zdravstvenih težav obiskalo in se v njej opredelilo 29 ljudi, nekateri so v skladu s triažo dobili termine za prihodnje dni. Prvo takšno ambulanto so odprli tudi v enoti Bežigrad.

Prva ambulanta za paciente brez izbranega zdravnika v enoti Polje ob ponedeljkih in sredah deluje od 7. do 11. ure, ob četrtih od 14.30 do 18.30, ob petkih in sobotah pa od 7. do 13. ure.

V t. i. ambulanti za neopredeljene zavarovane osebe prednostno opredeljujejo paciente, ki so v enoti Moste-Polje imeli nazadnje izbranega osebnega zdravnika in imajo v tej enoti tudi svojo zdravstveno dokumentacijo.

V enoti Polje ZD Ljubljana so dopoldne odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika.
V enoti Polje ZD Ljubljana so dopoldne odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. FOTO: Kanal A

Popoldne je vrata odprla tudi prva ambulanta za neopredeljene v enoti Bežigrad Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana. V prvih dveh urah delovanja so obravnavali šest pacientov in v skladu s triažo za naslednje dni naročili približno 15 pacientov, so sporočili iz ZD Ljubljana.

Ambulanta za neopredeljene v enoti Bežigrad bo ob ponedeljkih izmenično delovala od 14. do 18. ure oz. od 7.30 do 11.30, ob torkih in petkih od 14. do 18. ure, ob sredah in četrtkih pa od 7.30 do 11.30.

Skupaj opredelili 579 bolnikov

V prejšnjem tednu sta začeli delovati dve ambulanti v ZD Šiška, v katerih se je v prvem tednu opredelilo približno 150 ljudi. Vsaka ambulanta na dan obravnava okoli 15 ljudi, odvisno od obsega težav, in opravi približno pet do deset kratkih obravnav, ki so namenjene izdajanju receptov, napotnic in drugim nalogam. Vzpostavljeno imajo tudi ambulanto, kjer medicinske sestre in zdravstveni administratorji odgovarjajo na vprašanja pacientov in jih usmerjajo.

Prejšnji teden je v enoti Šiška skupno delalo 5 različnih zdravnikov, v vsaki ambulanti delata 2 medicinski sestri. Vsak zdravnik je delal po 4 ure, skupno je torej vsaka od dveh ambulant delala 20 ur. Februarja pa nameravajo odpreti še eno ambulanto v ZD Vič.

Ob tem so spomnili, da v enotah Šiška, Bežigrad in Fužine še vedno delujejo ambulante za osebe, ki so v teh enotah izgubile izbranega osebnega zdravnika, ki delujejo že več mesecev ločeno od ambulant, ki jih je uvedlo ministrstvo za zdravje.

V prvih desetih dneh je bilo v prvi ambulanti na Rudniku opravljenih okoli 400 pregledov, v drugi, prav tako na Rudniku, okoli 360. V vsaki se je opredelilo okoli 200 pacientov. V vsakem terminu so delali 1 zdravnik družinske medicine in 2 medicinski sestri, vsi v povprečju 4 ure na termin. 

Vse skupaj so v ZD Ljubljana tako opredelili 579 bolnikov. 

Vrata je odprla tudi prva takšna ambulanta v enoti Bežigrad Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana.
Vrata je odprla tudi prva takšna ambulanta v enoti Bežigrad Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana. FOTO: Kanal A

Ambulante za osebe brez izbranega osebnega zdravnika je ZD Ljubljana v treh enotah samostojno uvedel že pred letom dni: "Te še vedno delujejo in jih po trenutnem navodilu ministrstva za zdravje ne moremo preoblikovati v nove ambulante za neopredeljene zavarovane osebe."

V predhodno vzpostavljenih nadomestnih ambulantah ZD Ljubljana namreč delajo tudi upokojeni zdravniki, zdravniki s statusom samostojnega podjetnika in zdravniki iz drugih krajev. Spomnili so, da so v začetku januarja zato naslovili pobudo na ministrstvo da bi razširili nabor zdravnikov, ki lahko delajo v novih ambulantah. V tem primeru bi lahko odprli več tovrstnih novih ambulant, saj bi svoje že vzpostavljene tako lahko preoblikovali v ambulante, ki jih je uvedlo ministrstvo.

Na ministrstvu so v petek pojasnili, da so pobudo prejeli in izvajalcem že podali odgovor, na kakšen način lahko v delovanje ambulant za neopredeljene vključijo upokojene zdravnike. STA je ministrstvo prosila za posredovanje vsebine odgovora izvajalcem, pojasnila še čaka.

V Velenju zanimanje veliko, v Celju in Mariboru navala ni

"Zanimanje je kar veliko, v povprečju je bilo v teh dveh tednih pregledanih kar med 50-70 pacientov dnevno, odvisno od dneva," je dejala dr. Janja Fišter iz ZD Velenje. Po zadnjih podatkih je na ambulanto opredeljenih več kot 300 pacientov, a se številka vsakodnevno spreminja.

Manj pacientov medtem prihaja v celjsko in mariborsko ambulanto. Ambulanta v Celju deluje pet ur na dan, v prvih osmih dneh pa so obravnavali vsega skupaj 27 pacientov, približno toliko, kot jih v Velenju obravnavajo v enem samem popoldnevu. 

Prav tako naval ni velik v Mariboru. Tam je ministrstvo za zdravje predvidelo do šestih takšnih ambulant, saj naj bi bilo tam brez osebnega zdravnika med 6000 in 9000 ljudi, a ne le, da ne bodo odpirali novih ambulant, razmišljajo celo o tem, da bi v tej, ki deluje, zmanjšali obseg dela. "V tem času se je opredelilo 86 pacientk in pacientov. Do zdaj smo v tej ambulanti pregledali 97 pacientov in ob tem smo prejeli še dodatno 113 klicev," je pojasnil Jernej Završnik, direktor ZD Adolfa Drolca.

Ponekod medtem potreb po tovrstnih ambulantah sploh ni. Na Ptuju in na Koroškem so se zato odločili, da jih sploh ne bodo odprli. Z gorenjskega konca pa so sporočili, da naj bi prva ambulanta za neopredeljene v ZD Kranj svoja vrata odprla predvidoma 13. februarja.

Spomnimo

Ob vsesplošnem pomanjkanju družinskih zdravnikov, ki jih primanjkuje tudi v prestolnici, je minister za zdravje Danijel Bešič Loredan večkrat izrazil nezadovoljstvo z direktorico ZD Ljubljana Antonijo Poplas Susič. 21. decembra je dejal, da je Urad za nadzor, kakovost in investicije v zdravstvu ministrstva v začetku decembra izdal sklep o začetku izrednega upravnega nadzora ZD Ljubljana.

Minister je med drugim dejal, da so po nastopu mandata direktorice Poplas Susič predstojniška mesta zapustili vsi zdravniki, razen vodje Splošne nujne medicinske pomoči (SNMP), pa tudi, da je bilo v letu 2022 na območju ZD Ljubljana brez izbranega osebnega zdravnika dobrih 31.000 ljudi.

V ZD Ljubljana so oba podatka zanikali. STA so posredovali seznam menjav predstojnikov, ki kaže, da vsi zdravniki po nastopu mandata direktorice Poplas Susič predstojniških mest niso zapustili. Poleg vodje SNMP tako na predstojniškem mestu denimo ostaja predstojnica enote Vič-Rudnik Katja Dejak Gornik. Več predstojnikov pa je po koncu opravljanja funkcij ostalo v ZD Ljubljana.

Tudi podatek o dobrih 31.000 osebah brez izbranega zdravnika v ZD Ljubljana glede na podatke Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ne drži, saj gre za podatek o pacientih brez izbranega zdravnika v izpostavi ZZZS Ljubljana, ki vključuje tudi ljubljanske primestne občine.

STA je zato na ministrstvo za zdravje decembra naslovila vprašanja o izvoru podatkov, ki jih je navajal zdravstveni minister. Po več poslanih prošnjah za pojasnila je Bešič Loredan za STA v petek pojasnil, da se je pri navajanju podatkov zmotil.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

31. 01. 2023 12.18
Žal ne dvignejo telefona.
Jožajoža
30. 01. 2023 19.03
samo.vse to napihujejo v kleti ZLA trsetenjakova.slopvenci ne nasedamo več janšistični propagandi
rato
30. 01. 2023 15.01
+0
Razumi kdor more. Najprej ni zdravnikov, vsi po vrsti pregoreli,.... Zdaj pa ko država ponudi visok honorar isti zdravniki brez problema DODATNO delajo v ambulantah za osebe brez osebnega zdravnika!? 🤔
mackon08
30. 01. 2023 17.50
kako ne razumeš denar pogasi vsako izgorelost.