Po podatkih novomeškega zdravstvenega doma, ki poleg Novega mesta pokriva tudi območje Trebnjega in Bele krajine, občasno obiskuje ambulanto Centra za preprečevanje in zdravljenje od prepovedanih drog 115 pacientov. 50 oseb pa ambulanto v letošnjem letu obiskuje redno in so na metadonski terapiji. Njihova starost se giblje med 18 in 47 let, večina pa jih je starih med 20 in 28 let. Leta 1999 so sicer to terapijo obiskovali le trije odvisniki od heroina.
V štirih letih delovanja novomeškega centra sicer ne beležijo smrtnega primera zaradi drog, so pa med odvisniki zabeležili pet primerov bolezni, ki so povezane z njimi. Med mladimi sta najbolj razširjeni drogi marihuana in ecstasy, v zadnjih letih pa so opazili predvsem poraslo uporabo kombinacije kokaina in heroina.
Vse bolj pereče problematike drog na novomeškem območju pa se zaveda tudi Urad kriminalistične policije. Letos je policija na območju mestne občine evidentirala 53 prekrškov zaradi kršitev zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami, obravnavali pa so tudi 27 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa z mamili ter omogočanja uživanja mamil. Med storilci prekrškov in kaznivih dejanj so predvsem mladostniki in mlajši polnoletniki. Največ zlorab so policisti zabeležili na območju strnjenih blokovskih naselij in v okolici šol ter vrtcev, kjer so zaradi odvrženih uporabljenih igel ogroženi predvsem otroci.