V Novi Sloveniji zahtevajo nujno sejo komisije za nadzor javnih financ. Od premierja Roberta Goloba bodo terjali pojasnila v zvezi z nakazili, ki so se v zadnjem desetletju z državnega Borzena stekali na račun njegovega podjetja. Ta je sicer dobil novega direktorja. Namesto Golobove hčere ga bo vodil Miran Klanjšček, partner poslanke iz vrst Gibanja Svoboda.
Dobra dva milijona sredstev v zadnjem desetletju, 230 tisoč evrov, odkar vodi državo, se je iz državnega Borzena prelilo na račun – od nedavno izključno – premierjevega podjetja. Neuradno gre zgolj za subvencije, elektriko pa naj bi Golob prodajal na trgu. "V Novi Sloveniji nas v prvi vrsti zanima, kako in na kakšen način se je predsednik vlade pri poslovanju s Star Solarjem z družbo Borzen izognil konfliktu interesov," pravi poslanec Janez Žakelj.
Krščanski demokrati s sklicem nujne seje komisije za nadzor javnih financ Goloba kličejo na zagovor. Stroka je sicer bolj ali manj enotna: KPK kršitev zelo verjetno ne bo ugotovila. Golobovo podjetje ne sodeluje neposredno z vlado, prav tako je predsednik vlade lastništvo pravočasno prijavil.
Za Golobov politični razcvet je bil ključen morda prav njegov odpor ob kadrovskih rošadah, ki jih je v energetiki izpeljala prejšnja Janševa vlada. Danes je državna energetika pretežno v rokah njegovih zaveznikov. Tudi vodenje – v to zgodbo vpletenega Borzena – je nedavno prevzela Golobova nekdanja sodelavka in politična sopotnica.
Še bolj sveža je Golobova kadrovska zamenjava v njegovem podjetju. Hčer, ki je začasno vsaj na papirju vodila Star Solar, je z novim letom na čelu podjetja nasledil Miran Klanjšček – partner še ene Golobove dolgoletne politične sopotnice, danes poslanke Gibanja Svoboda.
"Ogromno je povezav, finančnih tokov in drugih dejstev, ki sprožajo utemeljene pomisleke o korupcijskih tveganjih, zato na KNJF tveganja moramo preveriti," je dejal Žakelj. V Novi Sloveniji želijo – pravijo – predsedniku vlade nastaviti ogledalo. "Podjetje v prvih sedmih letih davka sploh ni plačalo, izplačevali so tudi minimalno plačo, so pa izplačevali visoke stroške storitev," je dejal.
V luči javnih polemik okoli Golobovih sončnih elektrarn v Novi Sloveniji predsedniku vlade očitajo tudi, da s svojo ekipo vodi – ko gre za obnovljive vire energije – preveč agresivno politiko. Ob sprejemanju novele energetskega zakona pa, če vlada vsebine ne popravi, napovedujejo celo referendum.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.