Neustrezno informiranje je le dodatno vznemirilo javnost, kljub temu da je Slovenija sprejela vse potrebne ukrepe za največjo možno zaščito potrošnikov, je povedal poslanec Nove Slovenije Alojz Sok. Preveliko poudarjanje varnosti lahko po njegovih besedah povzroči nasproten učinek - da začne javnost dvomiti v zagotovila vlade. Ta je pojav BSE v Sloveniji po mnenju poslanca NSi izkoristila za opravičevanje nekaterih "neracionalnih vladnih ukrepov", predvsem na področju klavniških odpadkov, kar je tudi eden od očitkov opozicije v interpelaciji zoper ministra za okolje in prostor Janeza Kopača.
Vlada želi tudi zmanjšati število klavnic, kar bo povzročilo večje transportne stroške, namesto tega pa bi morali preoblikovati nekatere klavnice, je menil Sok in dodal, da tudi v Evropski uniji poznajo manjše klavnice. Vlada skuša "skozi stranska vrata" izvajati tudi nadzor nad celotnim prometom s krmo. Sprejem zakona o krmi bi namreč uvedel inšpektorje za krmo, dodatni sosvet pri ministru za kmetijstvo in potrdila za promet s krmo. To bi v nasprotju s proračunskimi obljubami vlade pomenilo večjo birokratizacijo, nove zaposlitve in večje stroške. Sprejem omenjenega zakona bi po Sokovem mnenju pomenil dodatno obremenitev kmetijstva, NSi pa zahteva, da vlada poleg potrošnikov zaščiti tudi govedorejce, saj je ta živinorejska panoga opredeljena kot strateško najpomembnejša.
NSi kritično tudi do nove ureditve zdravstvenega zavarovanja
Janez Drobnič pa je povedal, da je država z novelo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju na račun zmanjšanja ali ukinitve nekaterih pravic zavarovancev prihranila milijardo tolarjev. V NSi se sicer strinjajo, da so na tem področju potrebne nekatere spremembe, vendar pa sedaj del zavarovancev, ki plačujejo obvezno zdravstveno zavarovanje, ostaja brez kakršnih koli pravic pri reševalnih prevozih, pogrebninah in potnih stroških. V NSi menijo, da je to nesprejemljivo in tudi ustavno sporno, zato bo zadevo preučila tudi njihova pravna služba.