
Po Drobničevih besedah so bile nekatere seje skromne, z malo točkami, ker vlada ni pripravila zakonov. Strankin predsednik Andrej Bajuk pa je dejal, da je bilo veliko storjenega na področju sprejemanja zakonov v okviru prilagajanja naše zakonodaje evropski, premalo pa pri sami uveljavitvi teh zakonov. Zato po njegovem mnenju "Evropa na slovenskih tleh" - kar je bilo osrednje geslo NSi na zadnjem kongresu - še ni zaživela. Sicer pa v Novi Sloveniji menijo, da so skupaj s SDS v DZ tvorili čvrsto opozicijo kljub majhnemu številu glasov.
Bajuk se je med ključnimi projekti dotaknil zdravstvene reforme, ki je trenutno predmet analize strankinih strokovnih odborov. "Zelo smo razočarani, da se zdravstvena reforma loteva samo financiranja zdravstva, ne pa resničnih problemov, kot so dolge čakalne vrste," je bil kritičen predsednik NSi. Velik problem je tudi socialno razslojevanje, pri čemer glavni problem ni v plačah v javnem sektorju, ampak privatizaciji družbene lastnine, ki so jo izpeljale vladajoče koalicije oziroma "LDS in njeni ministranti". "Trenutno poteka močna koncentracija kapitala, tudi na nezakonit način," je poudaril Bajuk. Pričakujejo, da bo vlada davčno reformo predstavila v sklopu rešitev problema razslojevanja.
Glede spremembe volilne zakonodaje v stranki še nimajo dokončnega stališča, do sedaj pa so se odločili za podporo nezdružljivosti županske in poslanske funkcije. Odločitev organov stranke bo po Bajukovih besedah v sklopu s strankinim zavzemanjem za uravnovešenost zastopstva in prisotnost vseh regij. Posluh imajo tudi za večjo težo preferenčnega glasu, kot jo je ta imel do sedaj.