Glede problematike izbrisanih pa si v stranki želijo pravične rešitve. Pri tem opozarjajo, da osebe, ki so aktivno nasprotovale osamosvojitvi Slovenije, ne morejo dobiti neutemeljenih pravic v Sloveniji. V DZ naj čim prej pride predlog ustrezne zakonske rešitve za to vprašanje, je poudaril Bajuk.
Popolnoma nesprejemljivo je, da je bila policija v nekakšni bojni pripravljenosti, ne da bi DZ razglasil izredno stanje, je menil Bajuk. To po njegovem celotno afero postavlja v drugačno luč - da smo imeli opravka s policijo, ki je posegala v civilno sfero, ne da bi bilo razglašeno izredno stanje. V NSi menijo, da bi moral DZ na izredni seji zavzeti stališče do nove dimenzije, ki se je pojavila v aferi.
Vodja poslanske skupine NSi Janez Drobnič je mnenje SNS, da bi morali za razjasnitev primera Depala vas oblikovati parlamentarno preiskovalno komisijo, ki bi ugotavljala politično odgovornost Barbare Brezigar in sodelujočih pri omenjenem primeru, komentiral z opozorilom, da je vprašanje afere že odprla komisija DZ za nadzor varnostnih in obveščevalnih služb. Ta je po Drobničevih besedah pristojna za to, saj gre za vprašanja uporabe posebnih metod in ukrepov policije ali drugih organov. Spomnil je, da komisija še ni končala te zadeve.
V zvezi z najnovejšimi zapleti glede hrvaške napovedi o razglasitvi gospodarskega pasu v Jadrani pa Nova Slovenija zahteva, da slovenska vlada pojasni, v kakšni meri, če sploh, je bila izključna gospodarska cona predmet pogovorov ali dogovorov v dosedanjih pogajanjih s hrvaško vlado. Po Bajukovem mnenju je vprašanje meje treba čim prej urediti. V sklopu integracijskih procesov je namreč nesprejemljivo, da takšna vprašanja ostajajo odprta ter so povezana s t. i. političnim zadregami. Poudaril je, da je Državni zbor – sicer brez podpore Nove Slovenije – sprejel dogovor o meji med Drnovškom in Račanom, ki pa ga hrvaški Sabor ni potrdil, tako da sporazuma med državama danes ni, vprašanja pa ostajajo še naprej nerazrešena. Kot podlaga določitvi meje, je dejal Bajuk, bi se moralo upoštevati obstoječe mednarodne sporazume ter meje, ki so v njih priznane, kar pomeni, da bi meja morala potekati po reki Mirni. Republika Slovenija bi morala ščititi svojo suverenost, nekakšno počasno popuščanje brez dokončnih dogovorov se mu zdi zato nedopustno.
Ustavno sodišče nas opozarja, da položaj oseb, ki so bile izbrisane, ne sme biti slabši od tistih, ki niso bili slovenski državljani, je dejal Bajuk. Ob tem pa NSi dodaja, da tudi boljši ne more biti. Zlasti ne sme biti boljši za tiste, ki so aktivno nastopali proti osamosvojitvi Slovenije. To bo moral urediti zakon, ki ga zdaj pripravlja vlada, je odločen Bajuk.
Glede kandidiranja na evropskih volitvah pa so "vse možnosti še odprte", je dejal. V koaliciji Slovenija, tako v NSi kot SDS, se še pogovarjajo. Kar zadeva NSi, bo nosilec liste predsednik sveta Alojz Peterle, je še napovedal Bajuk.