Slovenija

NSi o predlogu zakona o starševskem varstvu

Ljubljana, 30. 10. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Poslanec Nove Slovenije Janez Drobnič je na novinarski konferenci poslanske skupine NSi predstavil pomanjkljivosti predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih, ki je v tretjem branju v DZ.

Janez Drobnič
Janez Drobnič FOTO: 24ur.com

Zakon je po njegovem mnenju sicer sodobno pripravljen, vendar ima nekaj pomanjkljivosti, predvsem naj bi bile sporne prehodne določbe, s katerimi se premika začetek veljavnosti posameznih pravic v leta od 2003 do 2005. Če vlada piše zakon, naj točno pove rok za njegovo uveljavitev, saj se lahko zgodi, da bo marsikatera pravica s spremembo zakona razveljavljena takrat, ko naj bi začela veljati, je dejal Drobnič.

Drobnič se ne strinja s ponovnim zmanjševanjem porodniškega dopusta s 305 dni na 260 dni. "Dopust ostaja pri enakem številu dni kot doslej, vendar pa manj kot je bilo med strankami že dogovorjeno, saj so podprle 305 dni dopusta," je dejal Drobnič. Za 90-dnevni očetovski dopust, ki se uveljavlja s predlogom, po Drobničevem mnenju ne bo velikega zanimanja, saj je nadomestilo samo za 15 dni. "Ko se poveča število družinskih članov, bi se morali prihodki povečati, v tem primeru pa se bodo za polovico zmanjšali, saj ne bo očetove plače," je poudaril. Tudi subvencije za zaposlovanje staršev vlada izloča iz tega zakona in jih prepušča ureditvi o aktivni politiki zaposlovanja, iz proračuna pa je po mnenju poslanca NSi razvidno, da se ta sredstva zmanjšujejo.

Drobniču se ne zdi pravilno, da se starševska nadomestila usklajujejo glede na izhodiščne plače, saj so "se te v določenem obdobju v preteklosti povečale za 75 odstotkov, povprečne plače pa za 140 odstotkov. Jasno se lahko vidi, kako bo šel trend". Pri NSi vztrajajo tudi na uveljavitvi univerzalnega otroškega dodatka, ki ga uveljavljajo sodobne države. Zavzemajo se za njegovo diferenciacijo glede na dohodek družine, tako naj bi ostala v veljavi razmerja, kot so v predlogu vlade, odpre pa se le najnižji otroški dodatek za najvišji razred. "Tako bi imele tudi družine, ki več zaslužijo, vsaj simbolno priznanje za vzgajanje otroka," je še dejal Drobnič.

Drobnič je izpostavil še odločbo ustavnega sodišča, v kateri je zapisano, da je potrebno popraviti zakon o dohodnini, in sicer tako, da bi zakon zagotavljal izvzemanje minimalnih življenjskih stroškov otrok v celoti iz obdavčitve. "Vlada za to nima posluha, zato bomo sami vložili predlog, ki bo ta zakon uskladil z ustavno določbo," je še dejal omenjeni poslanec NSi.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1