Potem ko smo v ponedeljek objavili posnetek, na katerem naj bi tedanji gospodarski minister Vizjak Petanu predlagal, kako se izogniti plačilu davka, so v koalicijski NSi od zdajšnjega okoljskega ministra zahtevali pojasnila. Vizjak jim je okoliščine in dejstva v zvezi z zvočnim posnetkom predstavil v sredo, so sporočili iz NSi in dodali, da jim je zagotovil, da gre za lepljene posnetke, ki so posneti v različnih časih in kontekstih.
"Poudaril je še, da je pred 14 leti veljala drugačna korporativna zakonodaja. Takrat ni bilo Slovenskega državnega holdinga ali Agencije za upravljanje kapitalskih naložb, ampak je vlada v številnih primerih delovala kot skupščina," so sestanek z ministrom strnili v koalicijski stranki.
Če bodo nadaljnja razkritja ali preiskave pokazale, da je posnetek pristen in je minister Vizjak res nagovarjal k utaji davka, potem bi moral po prepričanju NSi odstopiti. "Če pa se izkaže, da posnetek ni pristen in gre za manipulacijo različnih posnetkov, je to po naši oceni nedopusten poskus medijske diskreditacije ministra," so sporočili iz stranke.
Vizjak: Gre za zlepljenko
Okoljski minister je tudi v oddaji 24UR ZVEČER odgovarjal, da gre za zlepljenko, konstrukt zoper njega, ker se ga želi znebiti smetarska mafija. Spomnil je, da so glave ministrov že letele zaradi smeti. "Spomnite se ministra Erjavca, tudi on je moral odstopiti zaradi smetarskih kant. Gre za že videno, konstrukt, ki ga akterji smetarske mafije uporabljajo prav za ta namen – ob najavljenih spremembah zakonodaje, ki bi končno naredile red."
Spomnil je, da je okoljsko ministrstvo pripravilo Zakon o varstvu okolja, ki po njegovih besedah sledi načelom varovanja okolja in interesom ljudi, podpirajo pa ga tudi nevladne organizacije. "To pomeni konec velikim dobičkom te smetarske mafije," je dejal. Kdo pa sploh je domnevna smetarska mafija, ki jo Vizjak omenja, ko si poskuša oprati ime? Šlo naj bi za šest podjetij, ki si delijo slovenski trg z odpadno embalažo.
Med drugim je notranji minister Aleš Hojs celo razkril, da je bil s posnetkom že pred časom seznanjen. "Več let star prisluh ministra Vizjaka mi je bil predstavljen že pred časom z opozorilom, da bo ob pravem času predvajan in uporabljen za rušenje njega in vlade," je zapisal na družbenem omrežju. Nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Boris Štefanec je za njegovo ravnanje dejal, da meče slabo luč na celotno vladno ekipo, predvsem pa nanj. Kazenski zakonik jasno pravi, da mora vsaka uradna oseba prijaviti takšno kaznivo dejanje. Če je Hojs vedel za te posnetke, bi moral to prijaviti. Tisti, ki ve za nekaj takega in tega ne prijavi, naredi kaznivo dejanje, je bil jasen Štefanec.
Na novinarska vprašanja pa ne odgovarja drugi akter zgodbe Bojan Petan. Prav tako se še na afero 'Glupi davki' nista odzvala premier Janez Janša in predsednik države Borut Pahor.
V sredo je za časnik Delo Vizjak napovedal še, da bo vložil ovadbe proti snemalcem in tistim, ki so posnetke uporabili. Zgodbo bo preverila tudi policija. Kot so v sredo pojasnili, bodo razpoložljive informacije celovito preverili z vidika morebitnega obstoja razlogov za sum kateregakoli kaznivega dejanja, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti. V primeru potrditve obstoja razlogov bo policija izvedla ukrepe za dokazovanje kaznivega dejanja in zavarovanje dokazov, so dodali.
KOMENTARJI (622)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.