
V zakonu je urejen tudi postopek priznavanja statusa invalidnosti tistim, ki so utrpeli različne okvare ali ovire že pred vstopom v zaposlitev. Ta kategorija je namreč s spremembo zakonodaje, ki ureja invalidnost mladostnikov in njihovo usposabljanje, izpadla iz ukrepov pospeševanja zaposlovanja, je na novinarski konferenci povedal poslanec NSi Janez Drobnič, ki je zakon tudi vložil v postopek. Kot je poudaril, se bo pravica do zaposlitve invalidov preko zakona uveljavljala z naslednjimi ukrepi: subvencijo plače delodajalcu, prilagoditvijo delovnega mesta in opreme, uveljavitvijo kvotnega sistema, olajšavami pri plačevanju davkov in prispevki za socialno varnost.
V Sloveniji je po Drobničevih besedah trenutno 19.000 brezposelnih invalidov, trend brezposelnosti, ki mu ni videti konca, pa še naprej vztrajno in hitro narašča. To je tudi eden glavnih razlogov, da so se v NSi odločili za vložitev zakona o pospeševanju zaposlovanja invalidov, ki predvideva tri načina zaposlovanja invalidov. Prvi je kvotni sistem obveznega zaposlovanja invalidov, v katerega bi bili vključeni delodajalci, ki imajo zaposlenih najmanj 15 delavcev in bi bili zato dolžni zaposlovati določen odstotek invalidov (od dveh do osem odstotkov). V kvotni sistem tako ne bi bila vključena podjetja z manj kot 15 zaposlenimi. Drugi način zaposlovanja invalidov predvideva olajšave pri plačevanju davkov in prispevkov za socialno varnost. Tretji pa je povezan s prilagoditvijo delovnega mesta in potrebne tehnične opreme za delo invalidov in oseb z invalidnostjo - stroške take prilagoditve pa bi v višini 20 zakonsko določenih minimalnih plač za posamezno delovno mesto pokrival zavod za zaposlovanje. Zakon poleg tega predvideva subvencije za plače invalida, ki bi jih prejemali delodajalci.
Pri kvotnem sistemu bodo morali delodajalci, ki ne bodo zaposlovali predpisanega števila invalidov, plačati prispevek za zaposlovanje invalidov. Slednji bo znašal 30 odstotkov minimalne plače za vsakega invalida, ki bi ga moral zaposliti delodajalec, prispevek pa se bo plačeval v državni proračun, kar je podoben sistem, kot v drugih evropskih državah, je dejal Drobnič