
Člani odbora DZ za delo so na današnji seji izpostavili številne probleme glede obravnave nasilja v družini in predlagali vladi upoštevanje njihovih pripomb pri pripravi predloga sprememb področne zakonodaje, ki naj bi bil v DZ jeseni. Varuhinja človekovih pravic Vlaste Nussdorfer morajo nasilneži dobiti sporočilo, da se jim "nasilje ne izplača".

Žrtve nasilja pa morajo po drugi strani vedeti, da se jim prijava nasilja izplača, je še poudarila varuhinja na seji, na kateri so na zahtevo poslanske skupine nepovezanih poslancev obravnavali tematiko preprečevanja nasilja v družini.
Nujno je posebno pozornost nameniti zaznavi nasilja v družini, ko se ta šele začenja, je v imenu predlagateljev dejala poslanka Zavezništva Alenka Bratušek. Družba mora po njenih besedah podati jasno sporočilo, da je nasilje v družini nesprejemljivo. Žrtve nasilja in njihove svojce je treba opolnomočiti, da se pravočasno odzovejo na nasilje, družba pa mora vzpostaviti mehanizme za preprečevanje nasilja v družini, je pozvala.
Predlog novele zakona o preprečevanju nasilja v družini, ki ga je predstavila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnost Martina Vuk in je zdaj v medresorskem usklajevanju, med drugim širi nabor oseb, ki se jih šteje za družinske člane. Opredelitev družinskega nasilja je razširjena, policija in sodišča bodo dobili dodatna pooblastila, žrtve pa bodo oproščene plačila sodnih taks.
Nepovezanost institucij
Po izkušnjah nevladnih organizacij, denimo Belega obroča Slovenije, institucije opravijo svoje delo zelo dobro. Zatakne pa se takrat, ko bi se morale povezovati med seboj. "Med institucijami ni povezave," je opozorila predsednica Belega obroča Milojka Vida Intihar.
V Društvu za nenasilno komunikacijo pa so menili, da je treba nasilje v družini obravnavati v širšem kontekstu in se ne bi smeli osredotočiti samo na vprašanja, ki so neposredno povezana z njim. Nasilje v družini se povezuje s številnimi drugimi področji, kot so stanovanjska politika, izobraževanje in delo, so opozorili.
Vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto na Generalni policijski upravi Anton Klančnik se je osredotočil na nasilje, ki so mu v sodobnem svetu komunikacij izpostavljeni otroci. V varnem zavetju otroške sobe so lahko preko interneta zlorabljeni z vseh strani in vseh koncev sveta, je posvaril.
V razpravi so poslanci SMC, med njimi Jani Möderndorfer in Saša Tabakovič, opozarjali, da bo konkretne predloge zakonskih rešitev mogoče podati šele jeseni, ko bo predlog novele v skladu z napovedjo pristojnega ministrstva v DZ. Že zdaj pa je po Tabakovičevi oceni mogoče nekatere predlagane ukrepe oceniti kot dobrodošle. Tako bo denimo policija pod določenimi pogoji lahko vstopila v stanovanje, kjer se odvija nasilje.
V ZL pa so opozorili, da je nasilje v družini tesno povezano z ekonomskim stanjem. Prizadevanja za manj revščine v družbi so tako hkrati tudi prizadevanja za manj nasilja v družini, je dejal Miha Kordiš.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.