Slovenija

O javnem prevozu v Sloveniji in nujnosti njegove izboljšave

Ljubljana, 30. 07. 2022 15.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Jaka Gruden
Komentarji
34

Rast cene energentov je nedvomno med najbolj perečimi temami letošnjega leta. Z njo se soočamo vsakič, ko moramo točiti gorivo na črpalki. Ker je kar 88 odstotkov vseh dnevnih poti v Sloveniji opravljenih z osebnim avtomobilom, ima rast cen goriv velik vpliv na denarnico povprečnega Slovenca. Težava je še toliko večja, ker večina Slovencev alternative osebnemu avtomobilu preprosto nima. Posledice so vsakodnevne večkilometrske kolone znotraj in na obrobju mest, ki jih prepogosto spremljajo tudi tragične prometne nesreče.

Železniška postaja Ljubljana
Železniška postaja Ljubljana FOTO: Shutterstock

Alternative na papirju obstajajo, to so vlaki, avtobusi, kolesa in skiroji, a zakaj jih Slovenci ne koristijo v večjem številu? Najbolj razširjena in priljubljena razlaga je, da smo kot narod zelo obsedeni z našimi jeklenimi konjički, predstavljajo nam vir osebnega ponosa in jasen simbol življenjskega uspeha. Iz tega tolmačenja težave sledi razlaga, da so resne investicije v javni prevoz nesmiselne, ker ga ljudje nikoli ne bodo uporabljali. Javni prevoz lahko dela samo izgubo. Prava rešitev se potemtakem nahaja v širitvi obsega avtocestnega omrežja, predvsem v dodatnih pasovih, zaradi katerih bodo ceste kos trenutnemu povpraševanju.

Čeprav mamljiva, je ta razlaga preprosto napačna, kar dokazujejo empirični podatki iz drugih, med seboj zelo raznolikih držav. Napačna je zaradi prisotnosti t. i. induciranega povpraševanja. Slednje se pojavi kadar koli z določenim posegom spreminjamo trenutno obstoječo prometno ureditev. V cestnem prometu se to zgodi, ko dodajamo nove pasove. S povečanjem ponudbe in kapacitet ene vrste prometa, ki ga ne združujemo s povečanjem kapacitet druge vrste (denimo železniškega), bomo hkrati povečali tudi povpraševanje za prvo vrsto. Rezultat tega je, da so naše povečane kapacitete zaradi povečanega povpraševanja hitro pomanjkljive na enak način kot pred posegom. Povedano drugače, dolge zastoje na cestah ne moremo odpraviti samo z novimi pasovi, ker bodo zaradi induciranega povpraševanja in večje uporabe avtomobilov za osebni prevoz takoj zapolnjeni. Reševanje takšnih problemov mora potekati v nasprotni smeri: s ponudbo uporabne, prijetne in cenovno ugodne alternative osebnemu avtomobilu za prevoze.

Jaka Gruden
Jaka Gruden FOTO: Homopolitikus

Tukaj se pojavi problem, namreč stanje javnega prevoza v Sloveniji je preprosto nezadostno. Javni prevoz, ali je govora o vlaku ali avtobusu, je drag, počasen in redek. Njegova uporaba ni prijetna in od povprečnega uporabnika zahteva mnogo večji davek v njegovem času, pozornosti in pogosto tudi denarju. Prednosti kakovostnega urbanega ali neurbanega javnega prevoza bi morale biti prav nasprotne: priročnost, udobje in finančni prihranek. Podobne pomanjkljivosti so opazne v ureditvi prevoza s kolesi, skiroji in deloma tudi za pešce. Infrastruktura za ta namen je z izjemami zelo pomanjkljiva in nevarna za njene uporabnike. Velik minus je tudi slaba medsebojna integracija oblik javnega prevoza, kajti če se turist iz brniškega letališča odpravi obiskat ljubljanski grad, bo moral koristiti štiri različne fizične vstopnice in plačati štiri različne račune: medkrajevni avtobus, mestni avtobus, BicikeLJ in grajsko vzpenjačo. Za primerjavo: Za pot med letališčema Heathrow/Charles de Gaulle in londonskim Big Benom/pariškim Eifflovim stolpom bo isti turist potreboval samo eno vrsto vstopnice oz. bo lahko do njih dostopal na svojem mobilnem telefonu. Katera izbira je boljša za obiskovalca, ni težko ugotoviti.

Učinkovit in raznolik javni prevoz je postal nuja in merilo kakovosti življenja v sodobni družbi, zato investicije v njegova sredstva naraščajo na svetovni ravni. Še pred dobrimi 10 leti so bila kolesa na izposojo tako unikatna stvar, da so bila vključena v turistične ture Amsterdama. Danes med seboj zelo različna mesta, kot so London, Pariz, Barcelona, Rim, Moskva ali Istanbul, z veliko vnemo vlagajo v nove kolesarske steze in sisteme za izposojo koles, ob hkratnem širjenju omrežij podzemne in mestne železnice, tramvajev, avtobusov itd., ne glede na svojo politično ureditev in ideologijo. Podjetja, kot je npr. estonski Bolt, svoj tržni uspeh ne gradijo samo na taksijih, temveč tudi na električnih skirojih na izposojo, v 45 državah. Investicije se povečujejo v hitre železniške proge, kjer je največji uspeh požela Kitajska (40.000 km izgrajenih prog od l. 2008). Celo v tradicionalno z avtomobili obsedenimi ZDA je Bidenova administracija pričela z večmilijardnimi investicijami v državne železnice ob istočasni širitvi sistemov javnega prevoza v mestih, kot so Los Angeles, San Francisco in Seattle.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus političnega think tanka Inštituta za politični menedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Ali se v Sloveniji lahko po tem zgledujemo? Zagotovo. Ali so takšne investicije drage? Brez dvoma. Ali se, če so pripravljene smotrno, izplačajo? Absolutno. Zaradi neugodnosti geografskega reliefa in razpršenosti poselitve Slovenija za ureditev javnega prevoza sicer predstavlja večji izziv, vendar se ne soočamo z nerešljivim problemom. Medkrajevni vlak na relaciji Maribor-Ljubljana-Koper s hitrostjo med 160 in 200 km/h bi predstavljal velik korak naprej pri razbremenitvi cestnega omrežja in povezljivosti države. Trenutno vlak za pot med Mariborom in Ljubljano porabi vsaj dve uri, ob zgoraj omenjeni hitrosti pa bi pot trajala manj kot uro. V takšnem primeru bi veliko več Slovencev kot sredstvo prevoza za službene ali zasebne razloge izbralo vlak. Manjša velikost naše države je zaradi sinergij povezovanja različnih oblik prevoza lahko prednost pri recimo uvedbi enotne karte za medkrajevni avtobusni in železniški prevoz, h kateri bi uporabnik dodal svojo karto mestnega prevoza in račun za izposojo koles ali skirojev. Medsebojna integracija več vrst prevoza povečuje učinek induciranega povpraševanja. Če lahko do želenega cilja uporabnik pride podobno hitro oz. udobno z vlakom, avtobusom, kolesom ali avtomobilom, se bo povpraševanje enakomerno porazdelilo med več oblik prevoza za razliko od trenutne popolne prevlade osebnih avtomobilov. Večja stopnja uporabe javnega prevoza ima pozitivne posledice za zdravje uporabnikov (več gibanja) kot tudi na okolje (manj emisij). Na manj obremenjenemu cestnemu omrežju je manjša možnost za prometne nesreče, vožnja pa je zaradi redkejše gneče veliko prijetnejša za voznike. K slednjemu lahko z vlaganjem v železnice prispevamo še bolj, če premaknemo večji del tovornega prevoza na vlake namesto na tovornjake zaradi večjih kapacitet tovornih železnic. Da Slovenci radi uporabljamo vlak, če ustreza našim potrebam, dokazuje uspeh nove relacije medkrajevnega vlaka med Ljubljano in Kočevjem. Vzor glede urejanja in koristnosti uporabe raznolikega javnega prevoza je lahko tudi bližnji Gradec na avstrijskem Štajerskem.

Že v tej zimi bodo stroški povprečnega Slovenca za prevoz večji za vsaj četrtino povprečnih izdatkov iz prejšnjih let. Za marsikoga izmed nas bo to predstavljalo veliko breme. Na žalost v luči podnebnih sprememb in rastočih svetovnih trenj v naslednjih letih ni za pričakovati, da bi se cene znižale. Enako velja za obremenitev cestnega omrežja. Na podlagi izkušenj iz tujine, iz razvitih in manj razvitih držav, je edina trajnostna rešitev: javni prevoz. Kar bomo investirali danes, se nam bo čez 10 let večkratno povrnilo v večji kakovosti življenja, manjših nivojih emisij, izboljšanem javnem zdravju in močnejši povezanosti naše države.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

SDS_je_poden
01. 08. 2022 09.42
Kaj pomeni to, da bi vlak od Lj do MB ali KP rabil le eno urico? To pomeni izgradnjo hitre proge, ki bi morala biti praktično popolnoma ravna, da bi vlak lahko dosegal take hitrosti. Mi bomo za drugi tir Divača - KP plačali bolan znesek. A si predstavljate, koliko tunelov in viaduktov bi morali zgraditi čez Posavsko regijo, da bi tako progo potegnili do MB? Bankrotiramo kot država že v prvih 20 km take proge. EU sredstev pa tako ali tako ne znamo potegnit. Za zgled naj nam bodo Hrvatje in njihov Pelješki most.... 85% sredstev je dala EU.
sinhron
31. 07. 2022 17.31
+1
Največja napaka je bila storjena , ko so ukinili mnogo železniških prog , ki so povezovale periferijo z mesti ! Avtobusne veze so prepočasne , ker stojijo avtobusi v vsakem kraju in vozijo bolj poredko .
Korintos11
31. 07. 2022 17.35
+1
User1832247
31. 07. 2022 08.22
-1
klobasanje brez veze!
twitty
30. 07. 2022 20.22
+4
Še po Ljubljani, kjer je relativno ok javni prevoz, se pogost bolj splača (finančno in časovno) bolj splača z avtom kot s trolo. Poskusi priti iz Viča do BTCja s trolo; si morš že skor malco vzeti sabo. Avto pa 10 minut po obvoznici.
Predlagatelj
30. 07. 2022 20.16
Koristno bi bilo najprej izdvojiti omrežje (tirna, komunikacijska infrastruktura) in upravljanje omrežja iz infrastrukture. Sedaj je tu tudi potniški promet. Po švicarskem vzoru bi bila v Skupini SŽ tri podjetja: osebni promet, infrastruktura ter promet blaga. Država naj poskrbi za omrežje, ki bo dovoljevalo hitro in varno potovanje (po vzoru državnih cest), prevoze ljudi in blaga po tirni infrastrukturi pa naj opravljajo transportna podjetja železnice in katera koli druga izven železnice. Transportnim podjetjem se mora bolj splačati prevoz potnikov in blaga po železnici kot s tovornjaki in avtobusi. Tako si bodo konkurirali med seboj upravljavci tirne in cestne infrastrukture. Tej rešitvi se seveda upirajo enote za prevoz potnikov in blaga, ker bi na tirih dobile veliko konkurence in bi morale postati zelo FIT (konkurenčna: časovno, stroškovno, po celovitosti storitev i.p.).
Firnk
30. 07. 2022 19.20
+2
po sloveniji mora vlak vozit na krajši čas kot naprimer tramvaj bolj fleksibilno.
bouba
30. 07. 2022 18.34
+6
Dobro, konstruktivno razmišljanje avtorja. Predlagam pa še, naj gredo naši "strokovnjaki" kdaj pogledat npr. londonski transportni sistem, da se naučijo, kaj pomeni učinkovitost. Tam že dolga desetletja uspešno povezujejo mnogo različnih prevoznih opciji, za lažje gibanje prebivalstva. Nas je pa lahko sram, da na tako majhni zaplati, ne zmoremo povezati vseh koncev države enakovredno.
Firnk
30. 07. 2022 19.21
+3
nik500
30. 07. 2022 18.25
-3
Ce bi bil turist pameten bi sel na Ljubljanski grad pes in ostalo bi mu za kavo.
Holy50
30. 07. 2022 18.07
+1
Počasen + neudoben.
bronco60
30. 07. 2022 18.07
-6
Si ne znam predstavljat, kako bi me sosed gledal, ko bi šel peš na bus in potem na vlak v službo ali izlet.
Pppiikkaa
30. 07. 2022 18.01
+5
Ljubljanska avtobusna postaja je tako grda in neuporabna, da je mene sram, ko grem mimo! Ali je tudi župana kaj sram?
SDS_je_poden
01. 08. 2022 09.36
Avtobusna postaja naj bi se končno pričela urejat.
*Violate*
30. 07. 2022 17.09
+3
Kot nekdo, ki je odvisna od javnega prevoza in ga uporabljam ze 17 let - vlaki imajo zmeraj zamudo iz smeri Maribora, kar pomeni, da se pripravi na odhod tudi po uro in pol pred predvidenim, tocni so le na relaciji Ljubljana-Litija in nazaj, preko Litije so ze problemi. Pa vcasih tudi na tej, pol urni relaciji, pride do zastojev. Razlog - imamo zgolj dvotirne zeleznice. Pa pride do okvare, nesrece ali cesar koli na eni strani in se peljemo izmenicno le po enem tiru, pri cemer ima seveda tovorni promet prednost. Druga stvar - povezave. Zelim iti v Ivancno gorico. Dejansko rabis pol dneva do tja. Najprej pol ure do Ljubljane, nato prestop (in seveda cakanje) in dodatne pol ure do tja. Vikendi so katastrofa. Z avtom - pol ure, brez obiska Lj. Zelim iti v Domzale - isto; pol ure do Lj in prestop (cakanje) in pol ure do Domzal. Z avtom - pol ure, brez obiska Lj. Hoces iti na Bled, mogoce mal med vikendom na lepse. Pozabi - ker bos rabil vlake in bus, dejanski obisk bo skrcen na eno uro, vse ostalo pa uskaljevanje in skrb, da ne zamudis enega izmed tistih treh (nedirektnih) povezav. Potem lahko dodam pa se to C19 cvetko, ko si mogel imeti masko in pa PCT, ki si ga dajal na vpogled kondiju. V primeru, da mu nisi pokazal PCT, so ustavili vlak, klicali policijo, ki te je prisilno odvlekla z vlaka in ti dala kazen - pa ne za nenosenje maske ali neupostevanje PCT (ker so policisti sami rekli, da kondiji niso pooblasceni za to), ampak ker oviras javni promet, z ustavitvijo vlaka (pa to sploh nisi storil ti, ampak kondi). Se eno ponizanje, ki si ga prisparas s svojim prevozom. Sama cena - po moje prides ceneje cez kot z avtomobilom; mesecna karta me pride 92€, z neomejenimi voznjami na relaciji. Ampak kot receno, preden kam prides, to traja. Ker so zamude, pomeni, da si mors vzet dodatno vsaj eno uro. Zamude so pa konstantne. In to brez posebnih razlogov. Ce mors pa pol se po Ljubljani se vozit pa LPP uporabljat (sploh za te obkrajevne kraje - koncne postaje) pa res ni racunice in je avto obveza. Da ne govorim, da nekateri imajo dvo ali troizmenske sluzbe ali pac nepredvidljive konce delovnika; vlaki pa od 23h do 5h ne vozijo. Pa se slikaj.
Manernapolitaner
30. 07. 2022 17.34
+6
Ja, violate se strinjam. Vlaki bi pa morali voziti vsaj ba pol ure. Brez tak8h zamud. Potem bi se vec ljudi odlocilo za pot v sluzbo z vlakom.
Et54678
30. 07. 2022 18.04
-6
narediš pač izpit za avto ali v čem je problem?
bronco60
30. 07. 2022 18.13
-3
Ja, vedno se nam mudi, vse je prepozno, čas pa beži in življenje tudi. Zakaj ne bi uživali v javnem prevozu, pa tudi , če traja pot in opravki v Ljubljani pol dneva. Pa kaj potem. Ampak, ne, nam se vedno mudi, pa tudi, če, samo v kavarno.
*Violate*
30. 07. 2022 18.43
+1
@Et Poanta clanka je prav to, da je prevec avtomobilov na cesti in guzve, ki rezulturiajo v nesrecah. In pa, zbijte si ze iz glave, da kar vsi vozijo, ker temu ni tako. @Bronco Da, vse lepo in prav, ce gres pohajkovat, ampak ko se vozis pa v sluzbo, pa to lih ni tako lezerno in tudi dvomim, da bi bili veseli stavkov "pac traja pol dneva in kaj potem".
Et54678
30. 07. 2022 19.28
+0
mislim, da ima vozniški izpit vsaka odgovorna odrasla oseba
Et54678
30. 07. 2022 19.39
+0
kaj če se v kakšni situaciji nujno rabi prevoz?
bronco60
30. 07. 2022 20.15
-1
Violate, tudi pred 30 in več leti so ravno tako hodili v službe, pa ni bilo niti približno toliko avtomobilov, ampak v večini busi, pa ne samo delavski in pa vlak. Živelo se je bolj na izi, zdaj bi pa vsi radi čimveč stvari počeli v enem dnevu, to te pa mentalno in fizično utrudi, pa nikoli dovolj materjalnih sredstev, ker ima pač sosed, to nas na daljši rok slabi in ubija.
lojze3
30. 07. 2022 16.55
+5
Postojna ljubljana vlak 1,5 ure in 10 postaj
Potouceni kramoh
30. 07. 2022 16.53
+7
Še iz avtomobilskih cestnin ob naših registracijah se je denar prelival v zeleznice.In kaj so naredili na zeleznicah.Nic ze trideset let spijo glede razvoja.Place pa bolje da ne vidite kako visoke so.
Skodabesed
30. 07. 2022 16.49
+2
Odlično napisan članek globoko podpiram JAVNI prevoz je prihodnost predvsem hitri vlaki ki bi povezovali vsa vecja mesta v sloveniji… seveda imamo tudi nuklearko ki bi ga lahko cez cas dejasko naredila zastojn
Apostol1
30. 07. 2022 16.49
+6
V 30 letih kar je Slovenija samostojna je javni prevoz padel na ničelno točko in glede na majhnost naše države je to odraz predvsem v nesposobnosti vseh vlad , ki so se izmenjale tokom 30 let. Ker raje smo razdeljevali Slovenijo na občine , kot pa da bi počeli kaj bolj produktivnega in dobili smo javni sektor , ki se dobeseno zajeda v delavski razred. To pa je glavna hiba naše države in tule ni pomebno ali smo politično usmerjeni na eno ali drugo stran, ker žal razvoj je bil pri vseh vladah sekundarne narave , primarna dejavnost vsake vlade je bila ta , da se ostane , čimdaljši čas na oblasti. Na koncu pa je vseeno treba poudariti , da je v tem početju najbolj brutalno to delala vlada Janeza Janše in stranke SDS, ti so v svojem vladanju vse podredili samo temu , da čimbolj utrdijo oblast in njihove poteze so še dodatno oslabile vsakršen razvoj , ki je bil na nekaterih področjih vseeno na visoki ravni.
medo90
30. 07. 2022 16.23
+7
v času Franca Jožefa so zgradili kočevsko železnisko progo v letu in pol! Zgrajena leta 1892 Obnavljali so jo 12 let? iz tega konca se vozi dnevno v službo preko 2000 ljudi vsak delovnik nekateri tudi med vikendi. Koliko se jih pelje z vlakom? In zakaj se ne vozijo? 100 milijonvo € so vrgli kam? Cesta v razsulu, same omejitve in dela, ki stojijo.
the kop
30. 07. 2022 16.12
+12
javni prevoz- ga ni!! Vlak iz Velenja v Celje skoraj eno uro, z avtom 20 minut!! Avtobusi podobno, čez vikend jih praktično ni!! Vozniki na kolesarje gledajo kot na ta večje lopove,!
brabusednet
30. 07. 2022 16.07
+10
Tempo življenja vse hitrejši mi pa javni prevoz in časov Marije Terezije.Če bi vlak iz Maribora v Lubljano pripeljal v pol ure bi vlaki bili polni.Dokler bo avtocesta hitrejša ne bo sprememb.
metuljka
30. 07. 2022 16.00
+9
Vse kar piše - drži. Se že leta furam samo s kolesom in mirno napišem, da je javni prevoz zelo slab.