Po poročanju reškega Novega lista v Zagrebu čakajo, ali bo Ljubljana sprejela ali zavrnila ponujeni datum in kraj srečanja. Potem ko je slovenski premier Janša v začetku marca protestiral zaradi hrvaških posegov na parcelah ob Dragonji, je njegov hrvaški kolega Sanader novinarjem v Zagrebu potrdil, da sta se z Janšo dogovorila za takojšen sestanek mešanih komisij. Dodal je, da komisiji delata vsaka na svoji strani, skupno srečanje pa bo zaprto za javnost. Ponovil je, da komisiji ne bosta prejudicirali meje ter da sta hrvaška oblast in opozicija soglasni glede urejanja obmejnega spora na Meddržavnem sodišču v Haagu.
Prvak SNS Zmago Jelinčič je medtem na vlado naslovil poslansko vprašanje v zvezi s slovensko-hrvaško mejo na reki Muri. Po njegovih trditvah je hrvaška geodetska uprava izdelala zemljevid na podlagi katastrske dokumentacije, ki legalizira hrvaško priključitev slovenskega ozemlja pri
Murski šumi.
Kot navaja Jelinčič, je Hrvaška vrisala novo mejno črto in z njo posegla daleč v notranjost Slovenije. Po njegovih trditvah zemljevid spreminja mejo v več kot tridesetih kilometrih, Hrvaška pa si na ta način uradno prilašča več kot 300.000 kvadratnih metrov slovenskega ozemlja od Hotize do tromeje med Slovenijo, Hrvaško in Madžarsko, na območju, kjer so Hrvati tudi označili mejne kamne s kraticami RH. "Gre za spreminjanje državne meje, ki je bila po sredini reke Mure vrisana že leta 1845," trdi Jelinčič. Jelinčič se sprašuje, kje so vzroki za neodzivnost slovenskih organov v tem primeru? Sprašuje tudi, ali držijo navedbe notranjega ministrstva, da so dejavnosti Hrvaške na območju Murske šume povsem zakonite, kar po Jelinčičevem mnenju pomeni, da so nekateri politiki prepustili slovensko ozemlje Hrvatom. Prvak SNS od slovenske vlade zahteva, naj mu posreduje dokumentacijo o vseh dogovorih med slovenskimi in hrvaškimi organi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.