Programski svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) se je odločil za obnovo postopka imenovanja generalne direktorice zavoda Nataše Pirc Musar v delu, ki se nanaša na glasovanje o kandidatih. Vnovično glasovanje bodo izvedli po prejemu obvestila državnega zbora, ko naj bi bilo jasno, ali dva programska svetnika izpolnjujeta pogoje za to funkcijo.
V. d. predsednika programskega sveta RTVS Mitja Štular je današnjo izredno sejo sklical na pobudo petih svetnikov, ki opozarjajo, da je bil svetnik Matjaž Sterže leta 2010 na seznamu članov sveta stranke Zares in tako ne izpolnjuje pogojev za člana programskega sveta. Ti namreč med drugim določajo, da v programski svet ne smejo biti imenovani tisti, ki so bili v obdobju petih let pred imenovanjem člani organov političnih strank. Ob tem pobudniki današnje seje opozarjajo tudi, da je glas programskega svetnika Matjaža Steržeta odločilno vplival na imenovanje nove generalne direktorice.
Parlamentarna mandatno-volilna komisija (MVK) bo o tem, ali Sterže izpolnjuje pogoje za svetnika razpravljala v četrtek, prav tako pa naj bi preverili, ali pogoje za člana programskega sveta izpolnjuje še en svetnik - Miha Klun, ki je član SDS.
Programski svet RTVS je o novi generalni direktorici, ki naj bi mandat nastopila 26. maja, odločal 7. aprila, danes pa je zadnji dan, ko so svetniki lahko odločili o obnovi postopka. Strinjali so se, da ne obnovijo celotnega postopka imenovanja, temveč samo postopka v delu, ki se nanaša na glasovanja o kandidatih. Kot so sklenili, bodo glasovanje izvedli najpozneje do 24. maja. Prav tako pa bodo na podlagi odločitve DZ preverili tudi izide vseh dosedanjih glasovanj programskega sveta. Za omenjeni sklep je od 25 navzočih glasovalo 18 svetnikov, pet jih je bilo proti, dva pa sta se glasovanja vzdržala.
Na današnji izredni seji se je razprava razvnela še pred potrditvijo dnevnega reda, v sklopu katerega so pobudniki seje predlagali ponovitev glasovanja o vseh kandidatih za generalnega direktorja zavoda od drugega kroga dalje, saj da je od takrat naprej Steržetov glas odločilno vplival na izvolitev Pirc Musarjeve. Nekateri svetniki so poudarjali, da je zakon jasen, da Sterže ne izpolnjuje pogojev in tako ne more biti svetnik. Nekateri pa so opozarjali, da programski svet ni tisti, ki bi lahko Steržetu odvzel mandat, saj da to lahko stori le državni zbor.
Kot je dejal Sterže, nastalega zapleta ni želel povzročiti zavestno, je pa po njegovem mnenju nujno, da se ga reši s pravilnimi pravnimi postopki. Ko je kandidiral za programskega svetnika, je bil, kot pravi, že precej let izven stranke. Pri njegovem glasovanju za novo generalno direktorico pa ni šlo za "noben vdor politike, kot se očita", je zatrdil Sterže. Kot pojasnjuje, je bilo pred glasovanjem precej lobistov, nagovarjal ga je tudi kak kandidat, vendar je vsem odgovoril, da bo "glasoval za tistega, ki ne bo ponudil nič". S Pirc Musarjevo se, kot pravi, ni nikoli slišal niti rokoval, najbližje mu je bila na predstavitvi na programskem svetu. Obenem je Sterže opozoril tudi na Klunovo vpetost v politiko.
Klun je pojasnil, da je poglavitna razlika med njim in Steržetom ta, da je bila njegova situacija v nasprotju s Steržetovo znana vsem. O njegovem domnevno spornem sodelovanju v stranki so po njegovih besedah odločale že tri sestave programskega sveta in tri vlade, prav tako pa njegov glas za generalno direktorico ni bil odločilen. "Tudi če mojega glasu ne bi bilo, bi imela Nataša Pirc Musar še vedno 15 glasov, ne preusmerjajmo pozornosti," je pozval Klun.
Programski svetnik Ciril Baškovič, ki je tudi predlagal nekatere sprejete sklepe, je pojasnil, da bodo v primeru, če DZ o domnevno spornih mandatih ne bo odločil do 24. maja, imenovali vršilca dolžnosti generalnega direktorja, sledila pa bo nova izredna seja po odločitvi DZ. Če pa bi DZ ugotovil, da pri mandatih ni nič spornega, programski svet lahko ugotovi, da je bilo glasovanje o novi generalni direktorici v redu, pojasnjuje Baškovič.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.