Kot so sporočili z Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), so predlog prenovljene splošne kolektivne pogodbe prejeli v neprimernem času dopustov. Ker se bodo sindikalni organi lahko sestali šele v septembru, bodo odgovorili takrat, je povedal predsednik ZSSS Dušan Semolič, podobno pa je pred časom zatrdil tudi predsednik Pergama Dušan Rebolj.
"S strani delodajalske organizacije in GZS smo dobili 29. julija, torej zadnji dan pred kolektivnimi dopusti, ponudbo prenovljene splošne kolektivne pogodbe za gospodarstvo z rokom 30 dni, da odgovorimo. To početje je zelo neprijazno s strani delodajalcev, da od nas v tem kratkem času zahtevajo, da odgovorimo. Naši organi se bodo o tem opredeljevali in odločali v mesecu septembru, že sedaj pa lahko rečem, da je ponudba delodajalcev do delavcev izrazito neprijazna in v mnogih določbah spreminja celo nov zakon o delovnih razmerjih," pojasnjuje Semolič.
Podpredsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Miro Sotlar je povedal, da v GZS pričakujejo, da bodo po dopustih stekli razgovori s sindikati, in dodal, da se strinja, da je socialnim partnerjem treba dati čas, da se seznanijo z vsebino predloga. Vendar pa, tako Sotlar, je bilo iz njihovih odzivov v medijih razbrati, da so se kljub času dopustov s predlogom že dodobra seznanili.
Delodajalci so po Sotlarjevih besedah že povedali, da je prenova splošne kolektivne pogodbe potrebna zato, ker je treba nekatere standarde, kjer se ugodnosti samo seštevajo, urediti enotno za celotno gospodarstvo. Na potrebo po prenovi pa kažejo tudi vprašanja, ki so se že pojavila v javnosti, je dodal.
Sicer pa je prenova po njegovih besedah potrebna tudi zaradi uskladitve z zakonom o delovnih razmerjih, zaradi boljše preglednosti pa je pomembno tudi, da se zakonske določbe v kolektivni pogodbi ne podvajajo. Predlog prenovljene pogodbe pa opredeljuje tudi povsem nove institute, ki jih je določil zakon. Tako je npr. novo poglavje o arbitražnem reševanju individualnih in kolektivnih sporov, je še dodal podpredsednik GZS.
Na očitke sindikatov, da predlog zapira možnosti za pogajanja o panožnih kolektivnih pogodbah, je Sotlar odgovoril, da bodo panožne pogodbe še naprej obstajale, logično pa bi bilo, da se tudi v njih določbe iz zakona in splošne kolektivne pogodbe ne bi podvajale. "Delodajalci smo samo predlagali rešitve, vse pa je stvar pogajanj," je še dejal podpredsednik zbornice.