Slovenija

O protivetrni ograji na vipavski hitri cesti se govori že dve desetletji

Vipava, 07. 10. 2019 19.11 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.F. / STA
Komentarji
15

Dars je letos postavil tri testna območja za zimsko merjenje hitrosti vetra na vipavski hitri cesti. Podatke bo po analizi uporabil za morebitne popravke projektne dokumentacije. Razpis za izvajalca del bo objavil prihodnje leto. Nekateri postavitvi protivetrne zaščite nasprotujejo, saj menijo, da bi ograja uničila veduto Vipavske doline.

O protivetrni zaščiti na hitri cesti med razcepom Nanos in Ajdovščino se govori že od odprtja tega odseka za promet, torej že dve desetletji. Za njeno postavitev se zavzemajo predvsem prevozniki, ki so zaradi burje morali včasih prisilno stati tudi več dni ali si izbrati drugo, daljšo pot.

"Zelo zadovoljni smo, da je stekel projekt izgradnje protivetrne zaščite in upamo, da bodo tudi meritve pokazale, kar kažejo računalniške simulacije. Tako bo zapiranja hitre ceste zaradi burje bistveno manj, saj je predvideno, da bi hitro cesto zapirali pri 50 kilometrih na uro večji hitrosti burje kot doslej," je na današnji predstavitvi projekta protivetrne zaščite na hitri cesti dejal direktor Območno obrtno-podjetniške zbornice Ajdovščina Marko Rondič.

Protivetrna zaščitna ograja na vipavski hitri cesti
Protivetrna zaščitna ograja na vipavski hitri cesti FOTO: Aljoša Kravanja

Leta 2006 so v Razvojni agenciji Rod pripravili študijo, s katero so ugotovili, da škoda, ki jo ima zaradi zapiranja ceste zaradi burje gospodarstvo v Zgornji Vipavski dolini, znaša približno 2,5 milijona evrov na leto. "Zelo težko bi ocenili dejansko škodo, ki nastaja gospodarstvu zaradi burje, saj so tedaj ocenjevali le škodo, ki je nastajala gospodarstvu v zgornjem delu Vipavske doline," je danes povedal Rondič.

Že dolgo se s težavami zaradi vetra soočajo v ajdovskem podjetju Incom. "Pri nas izvozimo kar 94 odstotkov celotne proizvodnje, zato so omejitve prometa zaradi burje resnično velik problem, saj pomenijo tudi upad realizacije. Želimo si postavitve teh protivertrnih ograj," je povedal vodja logistike v Incomu Samo Vrtovec in dodal, da dnevno odpremijo med 15 in 20 tovornjakov, kar avtomatično pomeni zamude pri dobavi in tudi morebitne kazni zaradi tega.

"Zdaj upam, da je resnično prišel čas, da se soočimo s tem problemom," je še dejal Vrtovec.

Protivetrna zaščitna ograja na vipavski hitri cesti
Protivetrna zaščitna ograja na vipavski hitri cesti FOTO: Aljoša Kravanja

Projektant protivetrne zaščite Marjan Pipenbaher je razkril, da je načrtovanje take ograje zelo zahtevno, saj je burja specifičen veter. Na viaduktu Lozice je bila največja izmerjena hitrost burje preko 220 kilometrov na uro. "Najprej si je bilo treba zamisliti koncept, način zaščite pred burjo. Nato smo pripravili projekt in 3D izračune. Na koncu pa, seveda, sledi testiranje, tako kot pri vseh velikih objektih. Na osnovi testiranja na terenu, ki bi moralo potrditi naše računske analize, bomo prilagodili pripravljene projekte, temu pa bi morala slediti postavitev protivetrne ograje," je napovedal.

Temu sicer nasprotuje lokalna skupnost. Župan Občine Vipava Goran Kodelja je prepričan, da visoka ograja ob eni ali celo obeh straneh hitre ceste uničuje veduto, saj je hitra cesta speljana po sredini Vipavske doline. Prav tako zakriva pogled tistim, ki se vozijo po dolini in tako "uničuje tudi turizem na tem območju".

A projekt gre dalje. Dars je vanj doslej vložil že več kot deset milijonov evrov, v celoti pa je vreden 32 milijonov evrov. Predvidoma bo sklenjen do leta 2023

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

leond1
08. 10. 2019 11.32
+2
naj naredijo tunel ker bo cenejše
Klotilda H
08. 10. 2019 09.15
+3
TO JE LE PROJEKT ZA KASIRANJE OZ. PRIJATELJE, KI BODO MASTNO ZASLUŽILI!!! premočan veter ali burja je le okoli 10 (deset!!!) dni na leto. za tiste dni pa je namenjena cesta LOGATEC - IDRIJA - MOST NA SOČI - NOVA GORICA, kjer je skoraj brezveterje, saj gre po dolinah kotlin. PONOVNO BOMO DAVKOPLAČEVALCI OB SKORAJ 50 MILIJONOV EVROV!!! KORUPCIJA, KORUPCIJA, KORUPCIJA,...
Marko Jecelj
08. 10. 2019 21.49
+1
v tem primeru angažirati vilija pa bo. tudi z redkimi pticsmi bi najbrž šlo. 🤣🤣
ArseneLupin
07. 10. 2019 21.40
Burja ni od včeraj, ni od leta 1991, ampak od zmeraj! In če je stoletno dokazano, da je najboljša zaščita proti burji drevesni pas, sestavljen iz grmovja, nizkih in visokih dreves, ne vem , kaj se gredo pametovati in teoretično postavljati neke svoje poizkuse!
luzarf@arcor.de
07. 10. 2019 21.28
+2
dve leti se že? šele? govori o karavanškem tunelu že 29let pa še nimamo izvajalca? o Koroški avtocesti še dlje pa nič,vi pa govorite o dveh letih?
kapetan
07. 10. 2019 21.05
+3
Drevesa bi posadili kot naravno pregrado. Stoletja je ta zaščita delovala. Za teh par ograj so pa zaprli vozni pas da je potovalna hitrost nižja kot po regionalki. A ni bilo smiselno bolj zapret kar oba pasa? Bi lahko boljši merli. Kar celo jo zaprite in vrnite denar od vinjet itak je eno samo gradbišče in še vedno je ozka.
srebrnibreg
07. 10. 2019 21.14
+0
S čim se pa ti vozi, če ti je ta avtocesta ozka?
kapetan
08. 10. 2019 09.14
+0
Če bi se vi srebrni tu vozil bi vedel, da to je hitra cesta in ne avtocesta. Ker pa manjka odstavni pas postane zelo ozka ko začnejo tovornjaki opletat. Na račun tega so bile tudi že smrtne žrtve. Žal.
srebrnibreg
08. 10. 2019 11.08
+1
Ja dragi moj to cesto pa poznam kot svoj žep. Zato pa sem tudi postavil gornje vprašanje.
makajjezvami
07. 10. 2019 20.59
+4
Ja seveda. Spet buče za rajo. Koncepte in simulacije se preverja v vetrovnikih ne pa z desetmiljonskimi testnimi projekti.
bodi
07. 10. 2019 20.51
+10
poklicat tiste kateri so umestili traso tako na plazišču kot problem z burjo . Če bi bili pametni bi cesto speljali od Razdrtega proti Ajdovščini po levem bregu bi ne imeli popolnoma nobenih težav tako so šli po parcelah tistih kateri so prej kupili in sedaj mastno prodali DARS-u.
kokicas
07. 10. 2019 20.40
+8
Teli vodilni na Darsu so popolnoma zgrešili ne samo na vipavski hitri cesti ampak celotni križ je nekako brez smisla in izboljšav ob taki količini vozil ki se napoveduje. Oni se ukvarjajo z nekimi pilotnimi projekti z vetrni mi zaščita mi protihrupnimi ograjami ki ne ustrezajo standardom, vrhniski klanec dobiva neko zaščito kot da živijo v devetdesetih in se ne zavedajo kaj jih čaka.
matko74
07. 10. 2019 20.29
+0
Če je projektant dal bančno garancijo za dobro izvedbo del oziroma projekta ,ki ga je narisal , bi ga morali terjati , ker pa seveda na vsakem načrtu seveda piše , mere obvezno preveriti na objektu , pa ne bo nihče odgovarjal
srebrnibreg
07. 10. 2019 20.15
+11
Dars je zgradil Berlinski zid od Dramelj do izvoza Žalec namesto, da bi zgradil protiveterno ograjo in krožišči na izvozih Žalec Velenje. Najmanj pol ograje ni bilo potrebno graditi saj poteka mimo gozdov in travnikov hiše so pa daleč vstran.
Petur
07. 10. 2019 19.34
+22
Ze zdavnaj bi zrasli borovci ob cesti,ki bi resili problem,vendar bi to spominjalo na jugoslavijo,kar pa ne more biti.pocakajmo kaj bo po koncanem metanju tolikega denarja.