Pravno mnenje je pokazalo, da mora biti zaprosilo nadzornega sveta za mnenje o tej razrešitvi po črki zakona o medijih naslovljeno na uredništvo Dela, ne pa na izvršni odbor aktiva novinarjev Dela, ki za zastopanje vseh novinarjev uredništva časnika Delo nima uradnih pristojnosti, je sporočila svetovalka uprave za stike z javnostmi Bogi Pretnar.
Kot je poudaril predsednik nadzornega sveta Boris Zakrajšek in kot so zapisali tudi v sklepih današnje seje nadzornega sveta, bodo naslednje tedne izkoristili za to, da bodo ponovno preverili razmejitve pristojnosti med upravo in odgovornim urednikom dnevnika Delo. Časopisna hiša Delo ima v svojih dokumentih zelo specifično ureditev, ki izhaja še iz časov, ko so bili zaposleni večinski lastniki, kar se kaže v tem, da odgovorne urednike imenuje nadzorni svet, ne pa uprava. V drugih podobnih medijih je za to imenovanje pristojna neposredno uprava, ki zastopa podjetje v vlogi izdajatelja.
O razrešitvi bi morali razpravljati že avgusta
Razpravo o tem so na prošnjo izvršnega odbora aktiva novinarjev Dela preložili na jesen. V tem času je izvršni odbor kot novinarsko zastopstvo sprejel stališče glede Meršolove razrešitve, v katerem izraža pravno-formalne in vsebinske zadržke do Apihovega predloga, "dokler nekateri problemi ne bodo urejeni".
V aktivu novinarjev so namreč prepričani, da bi Meršolovo razrešitev z mesta odgovornega urednika moral predlagati nadzorni svet in ne predsednik uprave. Glavni razlog za zaplete naj bi bila po njihovem mnenju slaba razmejitev pristojnosti med predsednikom uprave in odgovornim urednikom.
Izvršni odbor aktiva novinarjev je svoja stališča nadzornemu odboru predstavil tudi v pismu, v katerem med drugim opozarja na statut Dela, ki določa, da je predlagatelj imenovanja oz. razrešitev odgovornih urednikov nadzorni svet družbe in ne uprava. Mitja Meršol je bil na mesto odgovornega urednika imenovan prav na predlog nadzornega sveta, do predloga za njegovo razrešitev pa se nadzorni svet še ni opredelil, kar po mnenju aktiva novinarjev ni v skladu s statutom.
Večina težav v medijski hiši po mnenju aktiva novinarjev izhaja iz nedefiniranih pravno-formalnih odnosov in odnosov med posameznimi funkcijami v podjetju ter nedefiniranih meril uspešnosti. Tako bi morali natančno razmejiti funkcije in odgovornosti med upravo na eni strani in odgovornim urednikom ter uredništvom na drugi, oblikovati merila uspešnosti medijev ter ugotavljanja poslovnih rezultatov.
Nadzorni svet je pri preložitvi odločanja o Meršolovi razrešitvi na september upošteval prošnjo aktiva novinarjev, katero je podprl tudi sindikat novinarjev Dela. Glavni razlog preložitve je bilo pomanjkanje časa, saj aktiv novinarjev pred sejo nadzornega sveta ni imel dovolj časa za pripravo mnenja, poleg tega pa je bila sredi avgusta polovica aktiva na dopustu.