
Vlada je na današnji redni seji obravnavala predlog krovnega zakona o romski skupnosti v Sloveniji, ki naj bi celovito uredil položaj te etnične manjšine. Besedilo predloga je posredovala v obravnavo državnemu zboru. Predlagani zakon bo v državnem zboru predvidoma sprejet do konca leta 2006.
Interese romske skupnosti v Sloveniji v razmerju do državnih organov bo po predlogu predstavljal Svet romske skupnosti Republike Slovenije. Sestavljali ga bodo vsi predstavniki romskih skupnosti v svetih samoupravnih lokalnih skupnosti, poleg tega pa tudi najmanj osem predstavnikov Zveze Romov Slovenije, je zapisano v gradivu, objavljenem na spletnih straneh vlade.

Po predlogu zakona vlada v sodelovanju s samoupravnimi lokalnimi skupnostmi sprejme poseben program ukrepov, s katerim zagotavlja usklajeno delovanje posameznih pristojnih ministrstev, drugih državnih organov in organov samoupravnih lokalnih skupnosti pri uresničevanju zakonskih obveznosti. Predlog vsebuje tudi finančni načrt, ki ga vlada po predlogu zakona vključi v državni proračun.
Nič o razrešitvi Zvera
O predlogu ministra za šolstvo Milana Zvera za njegovo razrešitev z mesta predsednika vladne komisije za zaščito romske skupnosti pa vlada kljub predhodnim napovedim, da se bo to zgodilo na prvi seji, ni razpravljala.
Predsednik vlade Janez Janša je v ponedeljek dejal, da bo o tem odločila vlada, vendar pa ne ve, kako bo na koncu odločeno in tudi ne, kaj bo predlagal sam. To pomeni, da bo minister Zver predsednik komisije, dokler vlada ne odloči drugače, je še pojasnil premier.
Kot je povedal tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak, vlada tudi ni govorila o aktualnih dogodkih glede družine Strojan. Je pa Direktor urada vlade za narodnosti Stane Baluh izrazil upanje, da bodo rešitev za Strojanove našli še pred sprejetjem krovnega romskega zakona.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.