Slovenija

O Ruplu v ponedeljek

Ljubljana, 02. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Kolegij predsednika DZ je odločil, da bo v ponedeljek izredna seja, na kateri bodo razpravljali o zamenjavi zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Tri največje opozicijske stranke to potezo ostro obsojajo.

Dimitrij Rupel je napovedal, da se bo, če bo razrešen, vrnil v poslanske klopi (foto: POP TV)
Dimitrij Rupel je napovedal, da se bo, če bo razrešen, vrnil v poslanske klopi (foto: POP TV) FOTO: POP TV

Predstavniki poslanskih skupin in vodstvo državnega zbora so se na današnji seji kolegija predsednika državnega zbora Boruta Pahorja tudi formalno dogovorili o tem, da bo izredno parlamentarno zasedanje v ponedeljek popoldne, na njem pa bodo odločali o predlogu predsednika vlade Antona Ropa za zamenjavo zunanjega ministra Dimitrija Rupla. Takrat naj bi odločali tudi o imenovanju sedanjega veleposlanika RS v Nemčiji Iva Vajgla za novega zunanjega ministra.

V kateri poslanski skupini bo ob morebitni razrešitvi sedel Rupel?
V kateri poslanski skupini bo ob morebitni razrešitvi sedel Rupel? FOTO: 24ur.com

Pred izrednim zasedanjem se bo vnovič sestal kolegij, ki naj bi postavil časovne okvire zasedanja. Že danes pa so se dogovorili, da bodo premieru Ropu in ministru Ruplu za uvodno in sklepno obrazložitev namenili po eno uro razprave, ki pa jo bodo lahko porabili tudi med samo razpravo poslank in poslancev.

Minister Rupel je med četrtkovo sejo odbora za zunanjo politiko poudaril, da ne nasprotuje premieru Ropu in njegovemu predlogu, da ga razreši. "Jaz nevtralno spremljam to proceduro," je še dodal Rupel. Po seji pa je dejal, da se bo ob morebitni razrešitvi s položaja vrnil v poslanske klopi.

Opozicija odločno proti zamenjavi ministra

Janez Janša
Janez Janša FOTO: POP TV

V Demokratski stranki, Novi Sloveniji in Ljudski stranki trdijo, da pravega vzroka za zamenjavo ministra Rupla ni in da je to le posledica političnih sporov znotraj liberalne demokracije. O razrešitvi ministra Rupla bi lahko po mnenju demokratov odločali na kateri od rednih sej parlamenta naslednji teden in je naglica, da bi to storili na izredni seji v ponedeljek, nepotrebna.

Janez Janša, predsednik SDS: "Po mnenju SDS je napaka, ker skuša vlada zamenjavo znanega ministra prvič izvesti zaradi notranjepolitičnih razlogov, kar bo škodilo tudi mednarodnemu ugledu Slovenije, in drugič, ker hoče to menjavo izvesti s kršitvami veljavnega poslovnika."

Janez Podobnik
Janez Podobnik FOTO: POP TV

Predsednik NSi Andrej Bajuk pa je mnenja, da so to bolj družinski problemi, in da se take stvari v družini rešujejo.

Pravih razlogov za ministrov odhod ni, so prepričani v Ljudski stranki. Predsednik SLS Janez Podobnik pa je prepričan, da je to absolutno napačna praksa in argumentacija, da če se nekdo pač zasebno politično aktivira v neki skupini, ki ima drugačno mnenje kot predsednik vlade. Seveda tu ni formalni argument, da potem na podlagi tega predlagaš zamenjavo, meni Podobnik.

LDS: Odločitev za razrešitev Rupla popolnoma upravičena

Bogdan Biščak
Bogdan Biščak FOTO: POP TV

Na očitke opozicije so se že odzvali v največji vladni stranki, liberalni demokraciji. Vztrajajo, da je bila odločitev za razrešitev Rupla popolnoma upravičena. Nestrinjanje med predsednikom vlade in zunanjim ministrom res ne more biti razlog za razrešitev, pravijo v liberalni demokraciji, vendar je treba to postaviti v širši kontekst.

Izvršni direktor LDS Bogdan Biščak je ob tem dejal: "Predsednik je pač ocenil, da delovanje ministra na notranjepolitičnem področju slabo vpliva na njegovo delo, da je tudi načelo zaupanja, ki mora nujno obstajati med ministrom in predsednikom vlade. Na tem zaupanju je tudi slonel predlog za imenovanje ministra pred dvema letoma."

SLS o napačni obrazložitvi predloga za razrešitev

SLS bo na izredni seji državnega zbora o predlogu za razrešitev zunanjega ministra Dimitrija Rupla izpostavila po mnenju stranke napačno vsebino obrazložitve predloga za razrešitev. Kot je poudaril predsednik SLS Janez Podobnik, stranka namreč meni, da premier Anton Rop napačno interpretira 14. člen zakona o vladi, po katerem predsednik vlade daje ministrom obvezne napotke v zvezi z nalogami, ki izhajajo iz usmeritve vlade in so pomembni za delo posameznih ministrov.

Predsednik NSi Andrej Bajuk je dejal, da bodo v ponedeljek glasovali proti razrešitvi ministra Rupla in dodal, da je najbolj zaskrbljujoča ugotovitev iz obrazložitve premierja Antona Ropa, da zaradi Ruplovega ravnanja Slovenija izgublja verodostojnost. Prav razrešitev Rupla, katerega delo je povezano z vključitvijo Slovenije v zvezo Nato in EU, pomeni izgubo verodostojnosti države, meni Bajuk.

Predsednik vlade je po Podobnikovih besedah iz te formulacije interpretiral, da je bila Ruplova zasebna politična aktivnost v zadnjem obdobju škodljiva in je kazala na nelojalnost. Kot je opozoril Podobnik, pa je 14. člen zakona o vladi povsem jasen in pravi, da daje predsednik vlade obvezne napotke v zvezi z nalogami, ki izhajajo iz usmeritev vlade in zadevajo posamezne resorje. Rupel pa je po Podobnikovih besedah opravljal delo dobro, tako da je "absolutno napačna argumentacija", da je moč na podlagi zakona o vladi predlagati zamenjavo ministra, ki se zasebno politično aktivira v neki skupini, ki ima drugačno mnenje kot predsednik vlade.

Glede samega postopka razrešitve in imenovanja novega zunanjega ministra SLS obžaluje, da se je v četrtek v DZ zgodil "nepotreben presedan", ko DZ ni upošteval novega poslovnika. SLS, ki je predlagala, da bi počakali na postopek razrešitve ministra in šele nato začeli postopek imenovanja novega, pričakuje, da bo komisija za poslovnik te stvari jasno ugotovila, tako da se podobno ne bi dogajalo naprej. Stranka bo sicer stališče do predloga za novega zunanjega ministra oblikovala po odločitvi za razrešitev ministra.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij