Predsednik DZ Borut Pahor je po drugem delovnem posvetu o osnutku predloga zakona o sodelovanju med vlado in parlamentom v zadevah Evropske unije povedal, da je najpomembnejši sklep današnjega sestanka soglasje o tem, "da je treba pohiteti z vložitvijo zakona v parlamentarno proceduro. V načelu je namreč delovni osnutek dovolj dobra podlaga za podpis, čeprav eno vprašanje še ostaja odprto." To se nanaša na pravno formalno zavezanost vlade sklepom DZ glede evropskih zadev.
Pred današnjim sestankom sta bili namreč odprti dve vprašanji: kdo bo lahko zahteval plenarno zasedanje parlamenta in kakšna bo zavezanost vlade k sklepom DZ. Glede prvega je današnji sestanek, tako Pahor, prinesel soglasje. Sklic plenarne seje bo tako lahko zahtevala tudi manjšina poslancev (predvidoma skupina 23 poslancev), saj ima lahko tudi "manjšina svoje mnenje, kaj je pomembna zadeva" za Slovenijo, je povedal Pahor.
Drugo vprašanje, kot omenjeno, pa se nanaša na pravno formalno zavezanost vlade sklepom DZ glede evropskih zadev. To vprašanje še naprej ostaja odprto, saj nekateri menijo, da bi bilo prav, da bi lahko nekatere "izjemne" zadeve urejali z odločitvami, ki bi jih podprla dvotretjinska večina parlamenta in ki bi nato obvezovale vlado. Drugi pa so mnenja, da to ni v skladu z ustavo.
Pahor je ob tem povedal, da bo do ponedeljka, 10. novembra, pripravil besedilo osnutka zakona, pri čemer bo upošteval današnjo razpravo. Besedilo bo tako v ponedeljek predložil v podpis vodjem poslanskim skupin. "Pričakujem, da bodo besedilo podpisali in ga s tem vložili v parlamentarno proceduro."
Nato pa bi bilo v času postopka obravnave po Pahorjevem mnenju dovolj časa za rešitev edinega preostalega odprtega vprašanja. "Vse druge stvari smo torej uredili," je poudaril Pahor.
Omeniti velja, da naj bi za obravnavo evropskih zadev v skladu z osnutkom zakona skrbela dva odbora DZ; za vprašanja, povezana s skupno evropsko zunanjo in varnostno politiko (CFSP), naj bi bil pristojen odbor DZ za zunanjo politiko (OZP), za ostale evropske zadeve pa odbor za evropske zadeve. Ker bodo stališča teh dveh odborov predstavljala mnenje celotnega parlamenta, naj bi njuna sestava odražala politično sestavo DZ. Predvidoma naj bi bile seje odborov zaprte za javnost, razen če telesi ne odločita drugače.
Kot je še pred prvim posvetom pojasnil Pahor, bodo vodje poslanskih skupin zakonsko besedilo vložili v zakonodajni postopek po rednem postopku, kar bo po njegovem mnenju omogočilo kakovostno razpravo in končno odločitev o zakonu, katerega osnutek je, tako ocenjuje Pahor, dober. Osnutek zakona, ki ga zahtevajo marca letos sprejete spremembe ustave, so v skladu z odločitvijo kolegija predsednika državnega zbora iz 3. septembra na podlagi stališč in predlogov poslanskih skupin oblikovale pristojne parlamentarne strokovne službe.