Slovenija

O strukturnih reformah

Ljubljana, 07. 09. 2019 07.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Alem Maksuti
Komentarji
16

V slovenski politiki je zagotovo najpogosteje uporabljena sintagma ”strukturna reforma”.  Praktično vsi politiki, vladajoči in tisti v opoziciji, govorijo o nujno potrebnih strukturnih reformah na številnih področjih, od zdravstva do javne uprave. Tako med politiki kot v širši javnosti se je vzpostavila predpostavka, da izvedba nujno potrebnih strukturnih reform predstavlja edino pot do razvite in uspešne družbe v prihodnosti.

Problem, ki ne bi smel ostati na ravni lingvistične razprave, predstavlja vprašanje: kaj pa je to strukturna reforma? Politika se je poenotila okrog stališča, da je pojem strukturna reforma le vprašanje metode, torej poti, po kateri bomo postali bolj uspešna država. Pri tem praktično pozabljajo na vprašanje ideologije in sebe ponujajo kot neideološke formacije, ki ne želijo bili ne levi in ne desni, ampak Sloveniji želijo samo dobro. Namesto resnega premisleka o temeljnih družbenih delitvah, ki bi odpravile nekatere anomalije, smo raje izbrali pozicijo preseganja delitev, iz katere se izogibamo ukvarjanju z resnimi problemi. Vse skupaj poteka pod nadebudnim patronatom ”neodvisnih” mednarodnih institucij (v prvi vrsti institucij Evropske unije) in finančnih trgov, ki ne delujejo v interesu državljanov, ampak izključno in samo v interesu licemerske finančne oligarhije, katere temeljno poslanstvo so privatizacija vsega in uničevanje držav, latentna posledica delovanja, povečevanje socialnih razlik med ljudmi.

Besedilo je pripravljeno v projektu Homopolitikus, političnega think tanka Inštituta za politični manedžment. Kolumna izraža stališče avtorja in ne nujno tudi uredništva 24ur.com.

Poglejmo grški primer. Med letoma 1995 in 2008 je bil nacionalni dolg Grčije stabilen, čeprav je bil relativno visok in je znašal med 100 in 110 odstotki BDP-ja. Pravi problemi so se v tej državi začeli z enormnim zadolževanjem po pogojih, ki so ustvarili situacijo, v kateri se Grčija praktično nikoli ne bo izvleka iz začaranega kroga zadolženosti. Nacionalni dolg Grčije danes znaša okrog 320 milijard evrov, kar je nekaj več kot 190 odstotkov BDP-ja te države. Letne obresti znašajo 17,5 milijarde evrov, kar pomeni, da krediti, ki jih država najema za odplačevanje dolga, ne pokrivajo niti obresti, kaj šele glavnico dolga, ki iz leta v leto samo še narašča.

Najbolj zanimivo je dejstvo, da se je v evropski javnosti sprejelo splošno stališče, da so Grki sami krivi za nastalo situacijo. Odgovornost je eden od osrednjih značilnosti neoliberalnega diskurza: Grki so bili leni in so delali malo, dobivali so prevelike plače in pokojnine, tudi 13. in 14. plačo, predčasno so se upokojevali itd., sedaj pa ne morejo vrniti dolga velikodušnim mednarodnim podeljevalcem kreditov, ki so leta in leta skrbeli za lagodno življenje grškega človeka. Vse to je seveda absurdna in licemerska laž! Od samega začetka gre za do potankosti razdelan koncept uničenja Grčije kot države in pripravo terena za implementacijo strukturnih reform (beri za privatizacijo in razprodajo strateških dobrin te države). To je bil edini cilj mednarodnih finančnih centrov moči.

Resnica je prišla na dan leta 2014, ko je novinarska agencija Bloomberg želela objaviti novico o lažnih podatkih v lasti Evropske centralne banke (ECB) iz leta 2001, ki so bili podlaga za ropanje in uničenje Grčije. Lažne podatke o stanju v državi so ECB-ju posredovali takratna grška vlada in ameriška investicijska banka Goldman Sachs. Ker so na ECB-ju bili proti temu, da Bloomberg karkoli javno objavi, je stvar končala na sodišču Evropske unije v Luksemburgu (še ena institucija EU!), ki je seveda odločilo v prid ECB-ja (razsodba T590/10). Na ta način evropska javnost ni uspela izvedeti, da sta za grško krizo odgovorni dve vladni stranki v tej državi, ki sta v navezi z ECB-jem, grško in nemško finančno elito (najverjetneje tudi z blagoslovom nemških oblasti) ter z nenadomestljivim Goldman Sachsom skupaj lagali o zadolževanju te države, katere državljani so se zadolževali, da o tem nič niso vedeli.

Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment
Dr. Alem Maksuti, Inštitut za politični menedžment FOTO: osebni arhiv

Rezultat je bil to, da se je s ciljem zmanjševanja nacionalnega dolga v Grčiji začela vsesplošna razprodaja vsega, od energetskih dobrin, transporta, vode, univerz, zaščitenega obalnega pasu, do znanega pristanišča Pirej. Kljub implementaciji ukrepov iz evropskega ”paketa strukturnih reform” je država iz meseca v mesec tonila v vse globljo gospodarsko krizo. V takšni situaciji so služili edino in samo mednarodni finančni centri moči, medtem ko so navadnim Grkom varčevalni ukrepi postali vsakdanja realnost. Neusmiljeni rezi v javnem sektorju so dosegli skoraj 40-odstotno stopnjo, pri čemer so bile določene panoge (na primer zdravstvo) praktično uničene. Vsi ukrepi, ki jih v tem primeru lahko razumemo kot strukturne reforme, so imeli en cilj, in sicer konstantno povečevanje zadolženosti Grčije. To je situacija, ki ustreza mednarodnim lastnikom kapitala (pooseblja jih t. i. Troika, sestavljena iz Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF)), ki so s ciljem dajanja novih posojil vztrajale na novih in novih rezih na strani javne porabe.

Enak scenarij najdemo tudi v t. i. državah v razvoju oziroma v državah tretjega sveta. Tam je situacija še veliko bolj brutalna kot v Grčiji. Politika IMF in Svetovne banke (podobno kot politika EU do Grčije) skozi svoje finančne pakete, namenjene izvedbi ”strukturnih reform”, manipulirajo z vsemi aspekti življenja v teh državah, vključno s političnimi institucijami (strankami in vladami). S pobožnim zaupanjem v mehanizme neomejene tržne konkurenčnosti implementirajo politike svobodne trgovine brez kakršnihkoli regulacij. Ukinjajo carine in z različnimi monetarnimi in socialnimi ukrepi – ki niso občutljivi na revščino, družbeno dislokacijo, uničenje kulture in dolgoročno izčrpavanje naravnih resursov ter uničevanje okolja – ustvarjajo pogoje za vsesplošno uničenje držav in ljudi, ki v teh državah živijo. Migracije na Zahod so, gledano skozi to prizmo, nekaj povsem logičnega, ne glede na to, ali imate moralni kompas za trpljenje in probleme teh ljudi.

Nekaj nam mora biti jasno. Za družbeni razvoj so potrebne delitve. V politiki to pomeni, da moramo imeti stranke in vlade z jasnim ideološkim predznakom, ki bodo svoje politike temeljile na prepričanjih, v katere verjamejo. Treba se je zavedati, da katerakoli strukturna reforma nikoli ne bo dobra za vse. Vedno se bo našla skupina ljudi, ki glede na to, kateremu družbenem razredu pripada, s strukturno reformo potegne krajši konec.

Trenutno se nam dogaja naslednje. Socialno državo, ki je temeljila na ideji pravičnejšega razporejanja denarja od bogatih k revnim, smo zamenjali za idejo nenehnega zadolževanja na račun prihodnjih generacij. Svet se je od zadnje finančne krize do danes zadolžil za neverjetnih štiristo tisoč milijard dolarjev (400.000.000.000.000 USD, kar je 363 tisoč milijard evrov), kar pomeni, da je način življenja naše civilizacije sam sebe potrošil. Živimo v svetu, v katerem politike na oblast ustoličijo mediji, ki prav tako niso imuni na mehanizme delovanja manipulativne ideologije potrošniške demokracije, v kateri ima vsaka stvar svojo ceno in v kateri je merilo uspeha število všečkov. V takšni situaciji je sintagma strukturne reforme le orodje v rokah bogatih, ki nam obljubljajo boljši jutri.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Shesmeteet
07. 09. 2019 10.52
+6
Pri nas je šlo isto za privatizacijo in razprodajo strateških dobrin države, pa p. damijan ki danes piše o tem v Delo, trdi da je razprodaja teh 15 podjetij dobra stvar, ne vem a jih to podkupijo.
Shesmeteet
07. 09. 2019 15.05
+7
No najbrž ne, on pač misli, da je to pametno da se država umakne, sicer pa so peticijo za to podpisali ekonomisti in podjetniki, ki vsi sodijo v janšev krog. Me zanima, ali se njim ne zdi, da smo s tem izgubili strateško pomembne firme, kot so najvecja trgovinska, letalisce, aerodrom, vse banke in me zanima, če mislijo, da lahko drzava in gospodarstvo lahko funkcionirajo brez vsega tega. Oziroma zakaj za grčijo vsi recejo, da to ni v redu, za slovenijo pa je v redu, ce izgubi vse te firme in banke.
resslovenka
07. 09. 2019 10.10
+9
😁 Joj, sem se nasmejala do solz. Strukturne reforme? Ah, dejte no. 😁 Kdo sploh še verjame v to pravljico. Naposlusali smo se vse mogočih idej, ki niso nikoli videle belega dne. A ne vidite realne slike, al kaj? Ljudem, v glavah so potrebne reforme. Da se ne bodo pustili tako siromasiti od teh, ki naša zivljenja kar naprej prestrukturirajo. Vedno bolj proti dnu. Sploh pa. Sram naj jih bo vse, ki menijo da si lahko dovolijo, kar si, v teh časih. Globoko sram. Vse tele stranke so samo same sebi namen. Nor je, kdor še naseda njihovemu populizmu.🙄
anakondabox
07. 09. 2019 10.06
+2
Pozabila sem napisati, da 'frazarjenje' na eni strani ne odkriva pomen in namen strukturnih reform, niti njihovo logično definicijo. #analitiki
Polis123
07. 09. 2019 09.12
+6
Namen medijev kot 4. veje oblasti se je izjalovil z očitnimi manipulacijami, laganjem in zavajanjem. Postali so tračarsko - grmadno središče, ki deluje zgolj na polarizaciji javnega mnenja. Prav jim pridejo konfliktni članki, lahko vsebine, kjer se ljudje postavijo na pozicijo za ali proti. To ni namenjeno debatiranju, ampak zgolj kregu. Strokovnosti in znanja o tematikah, ki jih tako radi obirajo, ne zaznam. Smo v ciklu, kjer so se mediji sami postavili na najnižjo točko svojega obstoja. Smisel stališča zame je, da se ga pogleda iz vseh zornih kotov, racionalno, premišljeno. Dokler so pa iz strani medijev ožigosani javni sektor ali politiki ali gospodarstvo, zgolj z namenom izzvati jezo pri ljudeh, pa zame to ni stališče, ampak ropanje vseh segmentov družbe za lastni obstoj.
cesar1
07. 09. 2019 09.11
-1
Avtor nam “prodaja” ultralevičarsko ideologijo, ki v praksi neuporabna......
nenitomožne
07. 09. 2019 18.03
+1
..zato pa ultra desničarska z ropanjem deluje, kaj ne , cesar1 ? Kaj imaš ti samo osemletko ali si že po naravi tako trd, da ne razumeš stvari, jih pa komentiraš ? Ker pa si tako brihten, pa še pojasni, kaj ti razumeš pod "ultra levičarska ideologija" . Pridi na plan z drugačnimi, preverljivimi seveda, dejstvi in podatki !
Hasan
07. 09. 2019 08.49
+8
Ja,človek piše resnico.Lahko mu samo čestitamo.BRAVO!!!Upam,da večina ljudi,ki tu komentirajo berejo te tekste.
zmago56
07. 09. 2019 08.06
+16
Moje nestokovno mnenje je, da pomenijo strukturne reforme spremembo v strukturi ( sestavi ) vodstev vseh državnih firn, ustanov in agencij. Ves politično nastavljen nestrokovni kader bi morali zamenjati s strokovnjaki, kar je edina rešitev za napredek Slovenije. Vladajoča garnitura pa je prepričana, da je treba spremeniti strukturo ( sestavo ) vodstev vseh državnih firm, ustanov, agencij itd., tako da tja namestijo svoje ne glede na njihove sposobnosti. Taka strukturna reforma pa vodi v katastrofo za Slovenijo.
crazy but true
07. 09. 2019 08.06
+11
Da, da.. levicarska ideologija je edina delujoca pot v "progresivno" prihodnost. Ce pa ne rata je pa itak kriv "zunanji sovraznik". Le kje sem to ze slisal...
nenitomožne
07. 09. 2019 18.04
+2
NoviceResnice
07. 09. 2019 07.45
-2
Tole je tudi prolevaškolopovski zagovor.....
anakondabox
07. 09. 2019 07.39
+10
Najprej naj mi analitiki in politiki povedo kaj je to strukturna reforma. V zadnjem letu je to popularni termin, ki ga na veliko uporabljajo p. in a. Postavljam tri navedke, ker se mnogim ne zdi odgovarjati. Prosim, navedite zgolj številko pod katero se ta termin nahaja. Hvala. 1. strukturna reforma je temeljita preobrazba temeljev države 2. strukturna reforma je preobrazba specifičnih sistemov 3. strukturna reforma je dograditev sistema, ki je nepopoln. #odgovori1;2;3.
Arabo Hest
07. 09. 2019 10.04
-1
Malinha
07. 09. 2019 13.43
+3
ana; strukturna reforma v današnjem političnem diskurzu je nekako najtočneje opisana v tvoji t. 2. S tem, da se specifični sistemi apriorno reformirajo ne v neko x paradigmo, temveč v kapitalistični diskurz, t.j. že v nezavednem re-formirajo v strukturalno govorico kapitalizma, ali pa v Lacanov diskurz univerze. Vse kar se 're-formira' v drugoten pomen, predikat, že apriorno nosi oznako neresnice (laži, zavajanja, 'komunistične' agitacije). Tovrstno pre-strukturacijo, re-formo najbolje povzame Žižek: "Takrat, ko smo do določene zanikovalne, za nas negativne ideologije absolutno kritično naperjeni, takrat najgloblje tonemo vanjo."
Moj?ica123
07. 09. 2019 07.36
+2