Predsednik SNS Zmago Jelinčič z odgovorom premiera Antona Ropa na novembrski seji v zvezi z ilegalno trgovino z orožjem ni bil zadovoljen, zato je na seji predstavil nekatere tajne dokumente o trgovini z orožjem. Jelinčič je poudaril, da orožarska afera meče čudno luč na vso Slovenijo in ravno zato jo je treba razčistiti, ne pa pomesti pod preprogo. Vendar pa ima vtis, da se poslance ovira pri dostopu do tajnih podatkov, ki jih potrebujejo za svoje delo. Pa tudi pristojni organi niso storili dovolj, da bi se orožarske afere razčistile. Po njegovem mnenju se resnica prikriva predvsem takrat, ko so vpleteni nekateri politiki. Premier Anton Rop je v svojem odgovoru zatrdil, da je vlada storila vse, da se razišče trgovanje z orožjem in da so na podlagi ugotovitev izvedli ustrezne ukrepe.
Prvaka SNS je že v okviru poslanskih vprašanja na novembrski seji zanimalo, kaj namerava storiti vlada pri preiskovanju ilegalne trgovine orožja iz obdobja slovenske osamosvojitve. Jelinčič je prepričan, da organi niso storili dovolj za razčiščevanje orožarskih afer, in meni, da gre pri tem za prikrivanje resnic, ko gre za nekatere politike. Poleg tega pa je izpostavil tudi težave komisije državnega zbora za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb pri pridobivanju nekaterih dokumentov v zvezi z ilegalno trgovino z orožjem.
Posebna komisija, ustanovljena za razčiščevanje orožarskih afer, ni v dveh mandatih odkrila ničesar. "Vedno so bili problemi s podatki, ki jih določene službe niso hotele izročati poslancem. V državnem zboru je 19 fasciklov z dokumenti o ilegalni trgovini z orožjem, ko pa jih poslanci zahtevajo, jih parlamentarne službe zaradi zaščite osebnih podatkov posredujejo brez imen vpletenih. V njih je namreč vodja parlamentarne zakonodajno-pravne službe Tina Bitenc Pengov prečrtala vsa imena. Pri vseh stvareh, ki jih danes počnejo naše obveščevalne službe, ugotavljamo, da gre za konstantno prirejanje določenih podatkov, pošiljanje lažnih podatkov, zavajanje in laganje," je še dodal Jelinčič.
Prvak SNS je podpiranja trgovine z orožjem obtožil tudi organe in vodstvo državnega zbora. Pri predsedniku DZ Borutu Pahorju naj bi namreč naletel na hudo nasprotovanje in oviranje dostopa do tajnih podatkov, ko je zahteval razširitev poslanskega vprašanja predsedniku vlade. "Na vsak način so se trudili, da ne bodo dali tajnih dokumentov, ki bi dokazovali nekaj deset milijonske finančne transakcije v lastne žepe." Jelinčič meni, da za takšnim ravnanjem stoji kakšna politična oziroma vladna struktura ali struktura iz obveščevalnih služb. "Zaradi takšnih zadev bi moral predsednik državnega zbora odstopiti," je še zatrdil Jelinčič.
Rop odgovarja
Premier Anton Rop je v svojem odgovoru zatrdil, da je vlada storila vse, da se razišče trgovanje z orožjem in da so na podlagi ugotovitev izvedli ustrezne ukrepe. Ministrstva so ves čas v okviru svojih pristojnosti raziskovala nepravilnosti v trgovanju z orožjem, v interesu vlade pa je, da pristojni organi raziščejo in zaključijo zadeve, pri katerih obstaja sum zlorabe oz. osebnega okoriščanja pri trgovanju z orožjem. Vlada je vedno posredovala državnemu zboru, pristojnim odborom in preiskovalnim komisijam vsa zahtevana poročila glede trgovine z orožjem, je še zatrdil Rop. "Obstajajo sicer različna mnenja in domneve o tem, vendar do danes ni še nihče v vladni proceduri dokazal predpostavke o nezakonitostih pri trgovanju z orožjem. Nesporno dejstvo je, da se je Slovenija pred in po osamosvojitvi legitimno, povsem upravičeno in zakonito oboroževala, zaradi razširitve oboroženega konflikta pa sta pomagali tudi Hrvaški ter BiH," je še pojasnil Rop.
Med aktivnostmi vlade pri razčiščevanju trgovine z orožjem je Rop omenil primer notranjega ministrstva, ki je vso dokumentacijo, ki se nanaša na preiskovanje kaznivih dejanj preprodaje in tihotapljenja orožja, leta 2000 predalo parlamentarni komisiji o vpletenosti in odgovornosti nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter z opremo in orožjem v skladišču Ložnica. Ministrstvo za obrambo pa je pošiljalo številne informacije različnim parlamentarnim odborom. Pooblaščena skupina komisije za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb je letos opravila tudi nadzor v obveščevalno-varnostni službi ministrstva na temo knjigovodskih podatkov o trgovini z orožjem med letoma 1991 in 1993. Na osnovi preiskav pa sta kriminalistična služba MNZ in OVSE predala pristojnim državnim tožilstvom 16 kazenskih ovadb, začetih pa je bilo tudi nekaj sodnih postopkov, ki pa so se v glavnem končali z oprostilnimi sodbami.