Današnje prvo delovno srečanje vlad Slovenije in Madžarske potrjuje dobre dvostranske odnose, hkrati pa bo spodbudilo nadaljnje sodelovanje med državama, sta v izjavi za javnost po prvem delu skupne seje slovenske in madžarske vlade v Lendavi potrdila slovenski in madžarski premier Janez Janša in Ferenc Gyurcsany. Oba sta prepričana, da se bo položaj manjšin v prihodnosti izboljšal.
Kot je dejal Janša, je bila namerno sprejeta odločitev, da skupna seja vlad poteka v krajih ob meji, kjer že stoletja skupaj živijo in sodelujejo pripadniki obeh narodov. Zgodovina je to sodelovanje v preteklosti včasih postavila na preizkušnjo, vendar imata manjšini sedaj pred seboj okoliščine, ki so ugodne bolj, kot so bile kadarkoli v zgodovini, je ocenil.
"Zaveza politikov je, da bodo te ugodne okoliščine čimbolj izkoriščene in da bodo tudi pripadniki obeh narodnosti, Slovenci v Porabju in Madžari v Prekmurju, rasli, se razvijali, ščitili svoje pravice in utrjevali svojo narodnostno identiteto ob pomoči tako matičnih držav kot držav, v katerih živijo," je dejal Janša.
Subvencije za manjšine
Madžarski premier je ob tem napovedal, da namerava Madžarska v prihodnosti povečati subvencije za različne narodne skupnosti. Slovencem v Porabju je obljubil trikrat daljši čas radijskega oddajanja in lažje financiranje dvojezičnih šol. "Na tem področju moramo storiti več," je dejal Gyurcsany.
"Vstopamo v novo obdobje odnosov, ki bodo bistveno vplivali tudi na boljši položaj skupnosti obeh držav," je dejal Janša. Ob tem je izrazil prepričanje, da bo na krepitev položaja madžarske manjšine tudi vplivala regionalizacija, ki jo namerava slovenska vlada končati v tem mandatu. Znotraj pokrajine bo manjšina dobila nov manevrski prostor, možnosti za uveljavljanje svojih interesov in usklajevanje z večinskim prebivalstvom ter nove vire financiranja, je dejal.
Povečana blagovna menjava
Premiera sta spregovorila tudi o gospodarskem sodelovanju. Kot je dejal slovenski premier, obseg blagovne menjave med državama zadnja leta izjemno hitro narašča in kaže, da bo v letošnjem letu rast 30-odstotna. To bo realna podlaga za povečevanje blaginje v obeh državah, znotraj te blaginje pa lahko dobro poskrbimo tudi za obe narodni skupnosti, je dejal.
Madžarski premier je potrdil, da so odnosi obeh držav brez težav, in se zavzel za boljši izkoristek danih možnosti za sodelovanje. Rezultati današnje skupne seje se bodo konkretno pokazali v tem, da bosta državi do leta 2010 povezali električno omrežje s 400-kilovatnim daljnovodom, dokončali avtocestno povezavo, več kot 200 milijonov evrov pa bo madžarsko podjetje investiralo v potniški center v Ljubljani, je dejal. Madžarska vlada je imela v preteklosti že več skupnih sej vlad s sosednjimi državami, a nobena ni bila tako vsebinsko bogata kot prav ta s slovensko, je še dejal Gyurcsany.
Podpis različnih sporazumov
Po prvem delu seje vlade sta državi podpisali več meddržavnih sporazumov. Zunanja ministra Slovenije in Madžarske Dimitrij Rupel in Kinga Göncz sta podpisala sporazuma o sodelovanju pri sprejemanju in pošiljanju slovenskih vizumskih vlog na madžarskem uradu za trgovino v Taipeiju in Almatyju.
Minister za promet Radovan Žerjav je z ministrom za gospodarstvo in promet Janosom Koko podpisal izjavo o nameri za nadgradnjo železniške proge Pragersko-Györ.
Obrambna ministra Karl Erjavec in Imre Szekeres sta podpisala tehnični sporazum o sodelovanju na področju vojaške geografije. Szekeres je z ministrico za delo, družino in socialne zadeve Marjeto Cotman podpisal tudi sporazum o urejanju vojnih grobišč. Notranji minister Dragutin Mate in minister za pravosodje Albert Takacs sta podpisala upravni dogovor o sodelovanju med vladama pri izvajanju uredbe 343 Sveta EU iz leta 2003.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.