Slovenija

Brecelj pozdravlja nov zakon: 'Fascinantno, kaj so pripravili'

Ljubljana , 19. 09. 2024 16.56 | Posodobljeno pred 20 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
STA, Anja Kralj
Komentarji
397

Na seji strateškega sveta za zdravstvo so člani obravnavali predlog Zakona o zdravstveni dejavnosti in razpravljali o predlogih za spremembe upravljanja javnih zdravstvenih zavodov, ki močno odmevajo. O sklepih je spregovoril dr. Erik Brecelj, ki je izrazil zadovoljstvo s predlogom zakona, prijetno presenečen je bil nad tem, da so pri predlogu upoštevali veliko predlogov sveta. "Verjetno bo vmes nekaj glavobolov, ampak tako ne gre več," je ocenil. Uspešnost zakona bo odvisna od učinkovitosti nagrajevanja, je prepričan.

Več videovsebin
  • Iz 24UR ZVEČER: Novela o zdravstveni dejavnosti
    08:40
    Iz 24UR ZVEČER: Novela o zdravstveni dejavnosti
  • Iz 24UR: Novela o zdravstveni dejavnosti
    06:54
    Iz 24UR: Novela o zdravstveni dejavnosti
  • Iz 24UR: Novela o zdravstveni dejavnosti
    03:01
    Iz 24UR: Novela o zdravstveni dejavnosti
  • Erik Brecelj o predlogu zakona
    09:10
    Erik Brecelj o predlogu zakona

"Dokončnih sklepov še nismo sprejeli, trudimo  pa se dajati pozitivne predloge na zakon, pri tem pa poskušamo opozarjati tudi na morebitne pasti v zakonu. A vsi se strinjamo, da so spremembe potrebne in da tako več ne gre. Fascinantno je, kaj so na ministrstvu pripravili v tako kratkem času," je ocenil Erik Brecelj

Erik Brecelj
Erik Brecelj FOTO: 24ur.com

Veseli ga, da je v zakonu opredeljeno nagrajevanje zaposlenih v zdravstvenem sistemu, je izpostavil. Zakon definira tudi pogoje za podelitev koncesij, ki jih, kot pravi, v strateškem svetu podpirajo, a treba je postaviti pravila igre, poudarja. "Zavedamo pa se, da je treba biti oprezen, skrbi nas, kako bo potekal ta prehod, ampak enkrat je treba začeti," je dejal. Svet sicer ne podpira denimo ukinitve zdravstvenega doma za študente, je izpostavil. 

'Pomembno bo dobro nagrajevanje'

"Razumljivo je, da je veliko pripomb zasebnih zdravstvenih delavcev, a mene ne skrbijo pripombe takšnih zdravnikov. Pred očmi imam 10.000 in več javnih zdravstvenih delavcev, ki si zaslužijo, da če delajo več, so za to tudi več plačani."  Kot je poudaril, bo ta zakon uspel, če bodo zaposleni dobro nagrajeni, je opozoril.

O kritikah predloga, da naj bi številni odšli iz zdravstva, pa je dejal, da je to možno, ampak da na to opozarjajo "tisti, ki so svoje firme prodali na primer tujim skladom, tisti, ki načrtujejo prodati, tisti, ki delajo v podjetjih, kjer je večina prihodkov samoplačniških. To je razumljivo, pač to je biznis," meni.

"Mene ne skrbi tistih 100 zdravnikov, ki tako razmišlja, ampak pred očmi vidim tistih 10.000 in več javnih zdravstvenih delavcev, ki si zaslužijo, da če delajo več, da so za to nagrajeni," je ponazoril. Dodal je, da se ne sme zgoditi kakor v zobozdravstvu, ko imajo zobozdravniki največji interes delati samoplačniško, ljudje pa so se navadili plačevati.

Strinja se tudi z delom po podjemnih pogodbah za vse zaposlene, ker je treba opraviti "v javnih zdravstvenih zavodih več dela in ne moremo zahtevati od zaposlenih, da to delajo za nadure". Ob tem upa, da bodo na podlagi podjemnih pogodb zaposleni "z nekoliko večjim veseljem opravljali delo v javnih zdravstvenih zavodih popoldne".

Številne pripombe bo po njegovih besedah sprožila določba iz predloga, ki zapoveduje, da morajo dežurno službo opravljati vsi zaposleni v javnem zdravstvenem sistemu, tudi koncesionarji. "Tako bi razbremenili tiste, ki zdaj delajo ogromno, ki dobesedno umirajo po urgencah," je prepričan.

"Skrbi nas, kako bo potekal prehod, ampak enkrat je treba začeti," pa je odvrnil na vprašanje, kaj ga v zvezi s predlogom skrbi. Za primer je navedel področje radiologije, kjer je po njegovih besedah veliko samostojnih podjetnikov, ki ne dežurajo. Dodal je, da bodo morali začeti ocenjevati precenjenost oziroma podcenjenost posameznih storitev.

Na ministrstvu za zdravje so ob pripravi predloga po Brecljevih besedah upoštevali številne predloge strateškega sveta, zaradi česar je prijetno presenečen. Predlog novele je od ponedeljka v javni razpravi, ki bo trajala do 16. oktobra.

Napovedal je, da bo strateški svet pripravil nekaj predlogov za oblikovanje novega zakona o javnih zdravstvenih zavodih.

Številni pomisleki 

Medtem ko koalicijski partnerji podpirajo predlog zakona o zdravstveni dejavnosti, številni izražajo pomisleke nad spremembami. Tako ima številne pomisleke opozicija, v strokovnem združenju zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov pa so zgroženi nad predlogom novele zakona o zdravstveni dejavnosti, ki je v javni razpravi. Menijo, da javne zdravstvene delavce postavlja v položaj tretjerazrednih državljanov, saj jim med drugim predpisuje prisilno delo v javnih zavodih izven rednega delovnega časa pod pogoji države.

Zdravniški pregled
Zdravniški pregled FOTO: Shutterstock

Kaj prinaša novi zakon? 

Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo poslalo predlog novele zakona o zdravstveni dejavnosti, katere cilj je regulacija javne in zasebne zdravstvene mreže. Predlog med drugim omejuje delo pri zasebnih izvajalcih in vzpodbuja dodatno delo v zdravstvenem zavodu, kjer je zdravstveni delavec zaposlen. Predlog bo v javni razpravi do 16. oktobra.

Glavna vsebina predloga novele je ureditev razmerij med izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki delujejo v javni mreži, in tistimi, ki delujejo izven nje, so zapisali v predlogu. Zasebni izvajalci zdravstvene dejavnosti s koncesijo so del javne mreže in opravljajo javno zdravstveno službo, zato se za njih na področju financiranja in zaposlovanja uporabljajo enaka pravila opravljanja zdravstvene dejavnosti kot za javne zdravstvene zavode.

Javni zdravstveni zavodi morajo pri razmejevanju javne službe in tržne dejavnosti upoštevati, da tržna dejavnost zgolj dopolnjuje javno zdravstveno službo. Javni zavod bo lahko storitve iz tržne dejavnosti opravljal le izven ordinacijskega časa.

Vsi izvajalci zdravstvene dejavnosti bodo po predlogu morali pred registracijo pri Ajpesu pridobiti dovoljenje ministrstva za zdravje za opravljanje zdravstvene dejavnosti. Dovoljenje bodo izdali le vlagateljem, ki izpolnjujejo vse potrebne pogoje za opravljanje zdravstvene dejavnosti in ki jo bodo opravljali v svojem imenu in za svoj račun.

Z namenom omejevanja t. i. popoldanskega dela zdravnikov pri zasebnikih in razmejitve javnega ter zasebnega zdravstva ponovno uvajajo tudi konkurenčno prepoved dela.

Delo pri drugem izvajalcu ostaja omogočeno, in sicer zaposleni v javnem zdravstvenem zavodu lahko opravlja zdravstvene storitve pri drugem izvajalcu zdravstvene dejavnosti v javni mreži. Mora pa pridobiti soglasje za opravljanje dela pri drugem delodajalcu, ki ga izda direktor javnega zavoda za največ šest mesecev.

Pogoji za pridobitev soglasja za opravljanje dela pri drugem delodajalcu v javni zdravstveni mreži, kot jih določa predlog, so, da pri matičnem izvajalcu niso presežene najdaljše dopustne čakalne dobe in je realiziran program Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije za vrste zdravstvenih storitev, ki jih zdravstveni delavec opravlja. Delavec ob tem ne sme odklanjati dodatnega dela v lastnem zavodu.

Direktor zavoda lahko izda soglasje za delo pri drugem izvajalcu tudi brez izpolnjevanja naštetih pogojev, v kolikor gre za dela in naloge v splošno korist, kot so neprekinjeno zdravstveno varstvo v drugem javnem zdravstvenem zavodu, paliativna oskrba in delo v gorski reševalni službi, pri Rdečem križu ter Slovenija-transplant.

Novost v mreži javne zdravstvene službe je določitev zdravstvenih regij. S predlogom širijo tudi možnost izvajanja specialistične bolnišnične dejavnosti na vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, torej na katerokoli pravno ali fizično osebo, ki je pridobila ustrezno dovoljenje za opravljanje zdravstvene dejavnosti, kar pomeni, da ni več omejitve na izvajalca v statusni obliki "bolnišnica", "zdravilišče" ali "zasebni zdravnik specialist". S predlogom zakona uvajajo dnevne bolnišnice, ki obravnavo zaključijo v 12 urah. Novost pa je tudi zahteva, da se na spletni strani ministrstva objavi nabor vseh bolnišnic v Sloveniji.

Med ključnimi rešitvami izpostavljajo tudi možnost vlade, da lahko v okviru zasebne zdravstvene dejavnosti določi najvišje dovoljene cene zdravstvenih storitev, ki so nujne za zadovoljevanje potreb ljudi.

KOMENTARJI (397)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Kollerik
20. 09. 2024 15.21
+4
Vse čestitke tudi dr. Robertu Golobu in druščini za ves pogum in daljnosežno vizionarstvo...
Kollerik
20. 09. 2024 15.16
+4
Moj poklon dr. Breclju!
peresni
20. 09. 2024 11.49
+7
Kako neizmerno boli janšiste, ko vlada ljudem kaže, kaj in kako bi se moralo delati še 30 let .. Bravo vlada.
son?ek11
20. 09. 2024 11.40
-5
Kot zdravnik je v redu!! Kot človek, no ja!! Prej je vse kritiziral, sedaj pa ko je na stolčku, kjer bi lahko pomagal kaj urediti,pa je začel drugače nakladati!!!
brabusednet
20. 09. 2024 11.39
-3
Pravi,da naj zdravniki javnega zdravstva tam delajo nadure in dobro plačene.Pote m bodo pa levičarji spet v luft skakali,ko bo zdravnik zaslužil 15 tisoč evrov.Se spomnite,kako so včasih noreli in se zgražali nad takimi plačami.Brencelj tu si v temo brcnu se mi zdi.Levičarji so alergični na visoke plače zdravnikov.Niso pa na visoke plače svojih direktorjev v Energetiki in drugot.Smo sinoči v Tarči videli,kako služijo barabini.Narod pa pleši pravijo golobarji.
Kollerik
20. 09. 2024 15.17
+2
Vi samozvani desnuhi pa res ne veste, kaj ste in za koga ste sploh.
iskriv
20. 09. 2024 10.56
+4
Problem pri sprejemanju zakonov za izvedbo reforme v zdravstvu je predvsem in skoraj izključno v FIDES-u in Zdravniški zbornici , ki delujeta pod pokroviteljstvom SDS v smeri privatizacije zdravstva in zato ne sprejemajo dobronamerne reformne zakonodaje , ki bi razmejila javno zdravstvo od zasebnega in preprečila preprodajo koncesij !
NeXadileC
20. 09. 2024 10.41
-1
Se dela da je slep?
medusa
20. 09. 2024 10.32
+3
Pričakujte zapiranje praznih javnih ambulant... Že sedaj so čakalnice sobe duhov...
Groucho Marx
20. 09. 2024 10.32
-3
Ena od fantomskih obljub kuštrave troživke je bila postavitev primorske medicinske fakultete. To je zdaj vse potihnilo. Ali pač ne, morda so pa že zarohneli stroji? 😅🤣
12apostol
20. 09. 2024 10.11
-5
Poklical za zamenjavo kolka operacija v 28 dneh.Dejali so gospod seda .ko imamo to vlado so vse storitve na voljo v roku 30 dni.
Jožica55
20. 09. 2024 11.15
+5
Marela...ti bi rabil zamenjavo nečesa drugega a tega še ne delajo !!!!
slovenka62
20. 09. 2024 10.08
+3
O Brecelj a baj ti verjamem glede na tvojo zlizanost z pravljičarjem.??
12apostol
20. 09. 2024 09.52
-4
Zdaj bo zdravnik specialist v roku trideset dni.
Omas1313
20. 09. 2024 09.07
+6
Grma53
20. 09. 2024 09.01
-2
Poleg rezervnih policajev je vlada očitno vpoklicala tudi rezervne kolesarje, da tukaj pišete
pepe007
20. 09. 2024 09.00
-2
Skrbi me, ker v Sloveniji spet odkrivamo toplo vodo. Zakaj našega sistema z zakonskimi spremembami ne bližamo raje sistemu denimo kake Avstrije, temveč spet izumljamo neke posebnosti, ki jih ni nikjer v naši bližini? Ali verjamemo, da je denimo gospod Brecelj zraven vrhunskega zdravnika še vrhunski ekonomist? Na koncu se bo vse skupaj sesipalo, pa jim sploh ne bo jasno zakaj.
zdravkob
20. 09. 2024 08.54
+0
Čemu služijo te "zdravstvene regije"? Kaj neki je to. Podeljevanje koncesij je tudi slabo. Ne more zdravnik odpret ordinacijo, potem ga bo pa minister kar ugasnil, ker mu ni všeč. Brecelj je pa dosegel vrh, kot kaže. Nič več mu ni jasno, kaj bi rad. Podjemne pogodbe, da ne bi delali nadur?! Res, Golob je veliko pripravil, ampak kje je vodilo, kje je smer, kaj hočejo?
Belabreza
20. 09. 2024 08.43
+5
In Trstenjakova klet pod vodstvom gargamela je spet vsa v zraku. Dr. medicine ali obramboslovec - kdo lahko bolje oceni zdravstveno reformo. Verjetno pisec seminarske naloge iz obramboslovja, ker "dr. medicine nima pojma o zdravstvu". Smo že vajeni floskul, s katerimi skače v ospredje za 5 minut slave. Vsemogočni in najpametnejši vodja sekte vsak dan bolj dokazuje, da sive celice že dodobra prekrivajo zdrav del možganov.
Jožica55
20. 09. 2024 08.57
+5
Ali zdravi del možganov pri psihopatu sploh obstaja ???? 🤣🤣🤣🤣
Grma53
20. 09. 2024 08.59
+5
Veterinar, ki bo vodil vojsko, bi lahko še zdravstvo. Saj preden pride do konca stavka, že pozabi kje je začel.
Groucho Marx
20. 09. 2024 09.33
+1
Ko kuštravi troživki že preveč upade podpora javnosti, ga plastična svetovalka opomni, da je čas za nov paket obljub. On potem v svojem megalomanskem slogu nekaj naumi, lewaci pa zraven padate v delirij. Potem v naslednjih tednih se pa izkaže, da je spet šlo zgolj za kuštrave blodnje.
joco99
20. 09. 2024 08.31
-7
Groucho Marx
20. 09. 2024 08.07
-5
Kuštrava troživka vsake kvatre lansira nekaj fascinantnega, senzacionalnega..., in lewaci so čisto v deliriju. Po pravilu se pa že naslednji korak zatakne ali pa zdrsne nazaj.
zmerni pesimist
20. 09. 2024 08.02
+8
Ne vem ali bi se smejal ali jokal