Slovenija

Ob dežju konec tedna niso zaznali onesnaženja vode Rižane

Ljubljana/Hrastovlje, 08. 07. 2019 12.27 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Pretekli konec tedna je na območju nesreče vlaka pri Hrastovljah padlo 22 litrov dežja na kvadratni meter. Vodostaj Rižane in vode v vodnjakih se je zvišal, niso pa na nobeni lokaciji monitoringa vode zaznali onesnaženja. Trenutno ocenjujejo, da je po nesreči vlaka v podtalje izteklo 9000 litrov kerozina.

"Zaznan je bil nekoliko povišan vodostaj Rižane in vode v vodnjakih, ni pa bilo zaznano onesnaženje na nobeni lokaciji monitoringa vode (vodnjaki, podtalnica, izvir Rižane). Rižanski vodovod je pripravljen, da ob zaznanju onesnaženja takoj zapre dotok vode v vodovodni sistem in prebivalcem dobavlja vodo iz drugih virov (Istrski vodovod)," so o razmerah po dežju konec tedna v sporočilu zapisali na Agenciji RS za okolje (Arso).

Na kraju nesreče ob dežju ni bilo zaznanega dodatnega pronicanja vode v tla. Ob pregledu jame Podračje ni bilo najdenih sledov kerozina, so dodali.

Georadarske meritve na kraju nesreče kažejo območja, kjer se nahaja tekočina – voda ali kerozin – v razpršenem stanju, lahko pa odboj odraža tudi bolj homogen del apnenca. "Vsa ta območja se nahajajo nad večjimi sistemi razpok, zato je najverjetnejša razlaga, da gre za dele prepojene s tekočino (voda, ali kerozin, ali oboje), ki se nadaljujejo tudi v globlje ležeče sisteme razpok, česar pa z meritvami ni mogoče zaznati," pravijo v agenciji.

Pri Hrastovljah se je iztiril tovorni vlak
Pri Hrastovljah se je iztiril tovorni vlak FOTO: POP TV

Po zbranih podatkih o količini izlitega kerozina, o vsebnosti mineralnih olj v odvzetih vzorcih onesnaženega materiala iz predora ter ob upoštevajo izgub ob rokovanju s kerozinom trenutno ocenjujejo, da se je v podtalje izlilo 9000 litrov kerozina.

Geološki zavod Slovenije je pregledal vse obstoječe vrtine na območju med nesrečo in Rižanskim vodovodom ter pripravil načrt za dodatno spremljanje gladine podzemne vode in morebitnega onesnaženja.

Kot pravijo v Arsu, odstranitev ujetega kerozina v podzemlju na kemičen ali biološki način ni priporočljiva. "Do sedaj takega ukrepa še nihče ni izvedel na kraškem svetu. Tak ukrep bi lahko še dodatno ogrozili vire pitne vode," so navedli.

Dodali so, da bo Geološki zavod pripravil načrt za novo vrtnino na lokaciji, kjer je ob poznavanju kraškega podzemlja najverjetneje pričakovati vpliv onesnaženja. Poleg zaznave morebitnega onesnaženja bo omogočala izčrpavanje onesnažene snovi.

Rižanski vodovod namerava ob črpališču zgraditi bazen, v katerem bo lahko lovil morebitno onesnaženo vodo in jo dodatno prečistil, so še sporočili.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

korintos23
08. 07. 2019 14.12
-1
Strokovnjaki so trdili da ne bo nič hudega, svečkarji pa o veliki katastrofi.
Miran Vovk
08. 07. 2019 15.01
+7
Do posledic lahko pride tudi čez dve leti. Ni to čisto tako, kot si nekateri predstavljajo. Nihče ne more z gotovostjo trditi v katere smeri se bo natekalo skozi čas. Nesnaga bo skozi deževna obdobja pronicala vse globlje dokler ne bo prišla do podzemnih vodnih žil. Prišla pa bo in potem bo ponekod izvirska pitna voda smrdela po petroleju. Kje bo to, ne more vedeti nihče in nobena stroka.
ata_jez
08. 07. 2019 13.38
-1
Najverjetneje se vpliv kerozina izniči s kemitrejl ispusti.
srecnii
08. 07. 2019 13.25
+1
Japajade, te vaše zgodbice za lahko noč pojdite komu drugemu pripovedovat. Raje naj povejo v kakem obsegu je prišlo do naravne nesreče in kakšni so nadaljni ukrepi za prebivalstvo.
SDS_je_poden
08. 07. 2019 13.17
+0
Torej če vedo, da je kerozin zbran nekje 30 metrov pod zemljo, zakaj se ne naredi vrtine in se ga posesa ven? Se bo čakalo, da ga deževje spira?
Miran Vovk
08. 07. 2019 16.01
+2
To stališče zastopam tudi sam. Če so z instrumenti zaznali prisotnost umazanije na globini 20-30 metrov, potem bi morali narediti vrtino k tisti točki in odstraniti vso umazano zemljino. Seveda kerozin prodira naprej, vendar vse za sabo usmraja za dolgo časa. Vse kar bo teklo tam čez, vse bo smrdelo. Vsaka tona tako umazane zemljine bi morala čimprej ven. Zadeva zahteva rudarska dela in rudarsko znanje, stroški bi ne bili zanemarljivka, bi pa ob hitrem ukrepanju vsaj zmanjšali škodo, ki je lahko kasneje bistveno večja. Ni v nevarnosti zgolj zajetje izvirske pitne vode Rižane.
ecnarf
08. 07. 2019 13.04
+3
sej ne boste povedal resnice
SDS_je_poden
08. 07. 2019 13.17
+0
ecnarf: Tebi je ena in edina resnica tista, ki si jo ustvariš v glavi.
korintos23
08. 07. 2019 14.13
+0
france, ti itak vode ne piješ, kot Cyber.