Predsednik državnega zbora Borut Pahor je v svoji poslanici prav tako menil, da bodo Slovenci - država je pogajanja o članstvu končala decembra 2002, pristopno pogodbo z EU pa podpisala 16. aprila letos - še posebej ponosno proslavili dan Evrope. "Posebej pa sem zadovoljen, da to veselje in ponos nista povezana z neko napačno utvaro, da smo naše domače naloge in probleme sedaj preložili na ramena evropske birokracije," je v svojem sporočilu izpostavil Pahor.
Od podpisa pristopne pogodbe z EU je dan Evrope "tudi popolnoma slovenski praznik", pa je menil zunanji minister Dimitrij Rupel. Kot je tudi izpostavil, morajo Slovenci ob tem, ko želijo biti čimbolj enakopravni z drugimi Evropejci, zavarovati slovenske posebnosti. Uspeh pa bo odvisen od slovenskih sposobnosti in od naših argumentov, je zapisal Rupel.
Da naj bo dan Evrope namenjen razmisleku o tem, kaj lahko storimo za uresničitev pričakovanj, o zmožnostih za skupno delo, strpnosti in združevanju različnosti, je v svoji poslanici menil minister za evropske zadeve Janez Potočnik. Opozoril je tudi, da je treba gospodarske, politične, kulturne in druge preizkušnje najprej opraviti doma. "Le to nam bo prineslo uspehe in ugled tudi drugod. Naslednjo pomlad bo unija slovenska realnost. Vanjo moramo prinesti vse svoje znanje in sposobnosti," je izpostavil Potočnik.
Devetega maja 1950 se je tedanji francoski zunanji minister Robert Schuman v kontekstu sprave in zagotavljanja trajnega miru v povojni Evropi zavzel za organizirano interesno povezovanje evropskih držav. Na podlagi Schumanove deklaracije je bila leto dni kasneje, torej leta 1951 ustanovljena Evropska skupnost za premog in jeklo (ESCS), prva predhodnica današnje EU.
Ustanovno Pariško pogodbo je 18. aprila 1951 podpisalo šest držav. Odtlej se je Unija v več valih razširila na 15 članic, zdaj pa je na pragu največje širitve v svoji zgodovini. 1. maja 2004 se bo vanjo vključilo kar deset držav: Slovenija, Poljska Češka, Madžarska, Slovaška, Latvija, Litva, Estonija, Malta in Ciper. Vseh deset je pristopna pogajanja končalo decembra 2002 in 16. aprila 2003 z EU podpisalo pristopno pogodbo.
Predstavniki EU ob dnevu Evrope
Na Slovenijo, kot prihodnjo članico povezave, so se s poslanicami obrnili tudi predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox, vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji, Erwan Fouere, in veleposlanik Grčije v Sloveniji, ki predseduje EU, George Nikolaidis. Vsi trije so med drugim zapisali, da ima letošnji praznik za Slovenijo po uspešnem referendumu o vstopu v unijo konec marca in podpisu pristopne pogodbe sredi aprila v Atenah še prav poseben pomen.
"23. marca letos je velika večina Slovencev izrekla prepričljivi 'da' članstvu v EU. Vesel sem, da sem bil na večer razglasitve izidov referenduma v Ljubljani. To je bil večer, ko so Slovenci dobili zlato medaljo za največjo podporo članstvu v Uniji doslej, podrli so rekord, ki ga je do tedaj imela država, iz katere prihajam, Irska. S svojimi glasovi ste jasno izrazili svojo odločitev, da želite končati delitve preteklosti in se vnovič pridružiti družini evropskih narodov, ki ste ji seveda vedno pripadali. Tako referendum kot podpis pristopne pogodbe 16. aprila v Atenah sta letošnjemu praznovanju 9. maja, dneva Evrope, ko se spominjamo vizije očetov evropskega povezovanja, dala še dodaten pomen," je v svoji poslanici zapisal predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox.
Veleposlanik Fouere je poudaril, da se "danes, 9. maja, spominjamo temeljev EU. Praznujemo idejo ustanovitvenih očetov, ki jo predstavlja Schumanova deklaracija - idejo o združitvi Evrope. Združeni Evropi ljudi in narodov, ki jih ne omejujejo nobene delitve in ki med seboj sodelujejo za skupno dobro. Slovenci ste na referendumu 23. marca skoraj soglasno dejali, da se hočete pridružiti EU, 16. aprila pa je bila podpisana pristopna pogodba, zato imamo letos še toliko več razlogov za praznovanje 9. maja. Slovenci, želim vam svetlo prihodnost v EU," je še pristavil Erwan Fouere.
Na poseben pomen praznovanja dneva Evrope je opozoril tudi grški veleposlanik Nikolaidis. "Letošnje praznovanje dneva Evrope ima za Slovenijo in Evropo poseben pomen, saj je minil manj kot mesec dni od podpisa pristopne pogodbe v Atenah, zgodovinskega trenutka tako za EU kot za Slovenijo. Še posebej me veseli, da pri praznovanju tega dne ne predstavljam le države članice, ampak tudi predsedstvo EU. Ko vodstvu in državljanom Slovenije izrekam prisrčne čestitke, vem, da zastopam tudi vse evropske kolege, ki so skupaj z mano z vsem srcem podpirali Slovenijo na njeni poti v unijo. Naj vam še enkrat čestitam ob dnevu Evrope. Dobrodošli v EU," je zapisano v poslanici veleposlanika Georgea Nikolaidisa.