Slovenija

Ob Dravi že gnezdijo labodji pari: da bo gnezdenje uspešno, potrebujejo mir

Maribor, 25. 03. 2021 16.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Tina Švajger
Komentarji
5

Na mariborskem Lentu si je družino (bolje rečeno – za zdaj še gnezdo) znova ustvaril labodji par. Da pa bo gnezdenje tudi letos prineslo naraščaj, na mariborski občini oziroma v Skupni službi varstva okolja opozarjajo, da živali potrebujejo mir. "Če je gnezditev uspešna, se bo labodji par v isto gnezdo vračal leto za letom in prepričani smo, da si to želimo vsi Mariborčani," pravijo.

Labodji par na mariborskem Lentu.
Labodji par na mariborskem Lentu. FOTO: Mestna občina Maribor

Labodji par si je na mariborskem Lentu znova ustvaril družino. Na to, kako uspešna bo gnezditev, pa vplivajo tudi morebitne motnje, ki jih živali doživljajo v času gnezdenja, opozarjajo na Mestni občini Maribor (MOM) oziroma v tamkajšnji Skupni službi varstva okolja.

Pse na povodce, vozite previdno

Če je gnezditev uspešna, se bo labodji par na isto mesto oziroma v isto gnezdo gnezdo namreč vračal leto za letom, pravijo, "in prepričani smo, da si to želimo vsi Mariborčani". Zato prosijo vse sprehajalce, pa tudi obiskovalce in druge mimoidoče, da se labodom, ki gnezdijo, ne približujejo in jih ne vznemirjajo, lastnike psov, da imajo svoje ljubljenčke na povodcih, voznike pa, da so pri vožnji čez Lent še dodatno pozorni.

Labodji pari tudi letos gnezdijo v naši neposredni bližini, denimo na mariborskem Lentu.
Labodji pari tudi letos gnezdijo v naši neposredni bližini, denimo na mariborskem Lentu. FOTO: Mestna občina Maribor
Labodi nas s svojo lepoto in eleganco navdihujejo že dolgo. Čeprav je labod grbec v začetku 90. let prejšnjega stoletja pri nas veljal za zelo redkega gnezdilca, danes gnezdeče pare najdemo ob vodnih površinah po vsej državi. V Mariboru se je zgodba o labodih pričela leta 1928, ko je Mariborsko olepševalno društvo, ki je skrbelo za Mestni park, kupilo dva laboda.

V gnezditvenem času, ki traja od marca do maja, si labodi pripravijo gnezdo iz okoliškega rastlinja in ga obložijo s perjem. Najpogosteje si ga uredijo na tleh, na manjših otočkih ali med visokimi steblikami tik ob obrežju. Samica navadno odloži pet do sedem jajc in vali od 34 do 40 dni. V tem času jo samec hrani in neustrašno varuje pred vsiljivci. Za puhaste mladiče, ki gredo v vodo, takoj ko zapustijo varno lupino, skrbita oba starša. V prvih tednih življenja so mladiči zelo lahek plen za ptice ujede, večje ribe in plenilce z obrežja, kot so na primer lisice in psi, ob tem pojasnjujejo na mariborski občini.

Labod grbec je rastlinojed. Hrani se z vodnim rastlinjem, ki raste na dnu rek in jezer, kar vidimo, ko se s sprednjim delom telesa in iztegnjenim vratom potopi pod vodo, medtem ko zadnji del telesa gleda iz nje. Občasno se na njegovem jedilnem listu znajde tudi kakšna dvoživka, žuželka ali polž. Labodov ni treba dodatno hraniti – kruh je neprimerna hrana za vse vrste ptic.

Opozorilo – labodi na Lentu
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

felix59 drugič
25. 03. 2021 20.25
Lepo , da ste povedali , grem iskat jajca , bojo jutri za zajtrk.
silvo.uzmah
25. 03. 2021 18.33
+3
Ljudem dopovedati, to je največji problem.
tekač
25. 03. 2021 17.48
+10
Upam, da jih bodo ljudje pustili primiru. Čeprav sem v skrbeh...
TSTU
25. 03. 2021 17.41
+3
Cute as f* !! Upam, res upam, da preživijo. Okrog je preprosto preveč lahkomiselnih ljudi.
Stajerc22
25. 03. 2021 17.40
+1
Potrebujejo mir pravite? In vi objavite novico na 24ur da bodo le vsi izvedeli. Vedno se med mnozico najde nekdo, ki bi jim rad skodoval. Najbolje da objavite to novico se v porocilih zvecer na POP TV. Biseri