V predsedniški palači se je ob 12.30 zbralo več kot sto obiskovalcev, kot posebni gostje tudi predstavniki vodstva Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja (NOB) Slovenije in člani združenj borcev za vrednote NOB iz Ljubljane, ki so pred tem skupaj s predsednikom položili vence k spomeniku OF v Ljubljani.
Pahor jim je ob državnem prazniku čestital z željo, da spomin na pogum generacije, ki je ubranila svobodo slovenskega naroda sredi prejšnjega stoletja, nikoli ne bi ugasnil. Poudaril je, da ne more v osnovi nič omajati pomena zaslug, ki jih ima partizansko gibanje tudi kot sestavni del zavezniških sil za to, da sta se svet in Slovenija ubranila pred osjo zla. S tem nam je bila kot narodu dana možnost, da sami odločamo o naši usodi, je dodal.
Dan odprtih vrat v UPRS ob dnevu upora proti okupatorju https://t.co/psX6N6XreJ pic.twitter.com/vueQPxsnct
— Borut Pahor (@BorutPahor) April 27, 2016
Dotaknil se je tudi razlik, ki obstajajo v odnosu do tega praznika. Tisti, ki vidijo predvsem in najprej pomen partizanskega gibanja, vidijo v 27. aprilu pomemben, državotvoren državni praznik, s pomembnim, pozitivnim sporočilom. Tisti, ki v času druge svetovne vojne in zlasti po njej vidijo predvsem in najprej državljansko vojno, pa se tega praznika manj ali pa sploh ne veselijo, je dejal.
Kar zadeva generacijo, ki je to strašno izkušnjo druge svetovne vojne in časa po njej doživela, po njegovem mnenju pravzaprav glede tega nikoli ne bo zelo drugače in je to s čisto človeškega vidika razumljivo. Vendar pa se moramo po njegovih besedah kot skupnost - tudi kot nacija v luči praznovanja 25. obletnice neodvisne, samostojne države - vprašati, kako naj ta dva pogleda nekako živita skupaj v prihodnje, da bomo lahko govorili o potrebnem sožitju, o tem, da nimamo samo ene države, ampak tudi eno domovino, ne dveh.
Ob tem je Pahor dejal, da se mu sprava zdi ne kot kompromis dveh resnic, ampak kot "stanje duha, v katerem prevlada sožitje nad razlikami". Da poskušamo graditi zlasti na tistem, kar nas povezuje, in znamo živeti tudi s tistim, kar nas pač dela različne, pa je po njegovih besedah izjemnega pomena z vidika naše skupnosti, pripadnosti tej skupnosti in želje, da jo ohranimo, da ohranimo nacijo, svobodno in odprto državo, domovino za vse.
Kakšne od teh razlik je mogoče preseči s pametnimi kompromisi, s kakšnimi razlikami pa je potrebno preprosto zelo spoštljivo živeti. In to odlikuje odprto, demokratično, moderno skupnost, je med drugim izpostavil predsednik in dodal, da si takšno Slovenijo želi sam. Misli, da si jo želi večina ljudi, predvsem pa si jo zaslužijo naši otroci.
"Če bomo znali državljanke in državljani graditi na tistem, kar nam je skupno, in spoštljivo ravnati z razlikami, tudi glede odnosa do polpretekle zgodovine, potem nas ni strah, da v usodnih trenutkih, če bomo poklicani, da se bomo morali nanje odzvati, ne bomo ravnali enotno," je še menil predsednik.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.