Večer zgodovinske enotnosti in uradnega začetka slovenske državnosti, bo aktualna oblast obeležila s sobotno državno proslavo. Na njej bo osrednja govornica prvič predsednica republike Nataša Pirc Musar. Prireditev na Kongresnem trgu bo odprta tudi za državljane, a v prvih vrstah ne bo vseh povabljenih.
"Jaz sem na proslavi rad vesel. To pot situacija ni taka in sem sporočil prirediteljem, da me ne bo," je pojasnil prvi predsednik slovenske vlade, Lojze Peterle.
Razlog za to, pa je ideologija. Ukinitev Muzeja slovenske samostojnosti in izbris dneva spomina na žrtve komunizma, ki ga je v izdihljajih mandata uzakonila Janševa vlada, je dejal Peterle. "Težko bi ploskal na neki prireditvi s to zavestjo, da gledam ljudi, ki po drugi strani ne želijo razvijati, oziroma biti spoštljivi do spomina na te žrtve."
Predsednica Koordinacijskega odbora za državne proslave, Petra Škofic pa je pojasnila, da proslavo delajo na visoki ravni. "Torej sodelujejo vrhunski slovenski umetniki. Hkrati pa bo dovolj komunikativna, da bo za široke množice."
Manjkal bo tudi predsednik SDS in tedanji obrambni minister Janez Janša, ki bo naslednji dan slavnostni govornik na lokalni proslavi v Polževem. Skupaj z nekaterimi veljaki stranke se je opravičil tudi prvak NSi Matej Tonin, med gledalci pa presenetljivo ne bo niti članov koalicijske Levice."Imamo, bom rekel, specifičen pogled na to, kaj so bili dosežki osamosvojitve po letu 91 predvsem za socialni status naših prebivalk in prebivalcev," je dejal Matej Tašner Vatovec, vodja poslancev Levice. Po objavi prispevka so nas poklicali iz Levice in sporočili, da prideta na proslavo Luka Mesec, koordinator Levice in ministrica za kulturo Asta Vrečko.
Kamen spotike je tudi nastop Magnifica, ki se je mnogim na desni zameril z izjavo, da je na plebiscitu glasoval proti samostojni državi in pikrim prepevanjem spotakljivih Prešernovih stihov na proslavi pred tremi leti.
"Si bi pa želel, da so proslave takšne, da združujejo. Ne pa razdružujejo. In spet se bomo ukvarjali s tem, kdo nastopa in kdo ne nastopa," je rekel poslanec NSi, Jernej Vrtovec.
"Slovenija je demokratična država, kjer je v ustavi zapisana svoboda izražanja in umetniškega ustvarjanja. Zato nam seveda na misel ne pride, kako je kdo glasoval. Poleg tega so temeljne vrednote osamosvojitve je tudi povezovanje v različnosti," pa je dejala Škoficeva.
KOMENTARJI (285)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.