Slovenija

'Razsežnost tragedije občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze'

Ljubljana, 14. 11. 2024 21.49 | Posodobljeno pred 29 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zavod Varna pot je ob osrednjem spomeniku žrtvam prometnih nesreč na ljubljanskih Žalah zaznamoval svetovni dan spomina na žrtve prometnih nesreč. Predstavniki zavoda, policije, ministrstva za infrastrukturo in verskih skupnosti so poudarili pomen zavedanja, previdnosti in osebne odgovornosti v prometu za vse.

Slogan desetletja Spominjajmo se, pomagajmo, ukrepajmo je letos dopolnjen z besedami Tisti dan, ki se nanašajo na trenutek, ko se je žrtvam nesreč življenje nepovratno spremenilo ali končalo, so zapisali na spletni strani Zavoda Varna pot.

Osrednji spomenik žrtvam prometnih nesreč, pri katerem je danes potekal poklon, je predsednik Zavoda Varna pot Robert Štaba opisal kot močan spomin in opomin za vse obiskovalce ljubljanskih Žal.

"Vprašati se moramo ali smo se iz teh tragičnih zgodb res kaj naučili," je dejal Štaba. Poudaril je, da je letošnje leto za Zavod Varna pot še posebej pomembno, saj trenutno predsedujejo Evropskemu združenju žrtev prometnih nesreč. S tem se slovenska prizadevanja za večjo prometno varnost in ozaveščanje vključujejo tudi v širši evropski prostor.

Robert Štaba
Robert Štaba FOTO: Luka Kotnik

Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Andrej Rajh je poudaril napredek Slovenije pri izboljšanju prometne varnosti in sodelovanje Zavoda Varna pot pri tem kot ključnega pomena, saj so skupaj z ministrstvom pripravili Nacionalni program varnosti v cestnem prometu za obdobje 2023-2030. Ta program, ki ga je lani brez glasu proti sprejel državni zbor, v svoji viziji stremi k cilju vizije nič žrtev prometnih nesreč, je pojasnil Rajh.

Poročilo Evropske komisije za leto 2023 po njegovih navedbah kaže, da je Slovenija ena izmed članic Evropske unije, ki so najbolj zmanjšale število smrtnih žrtev v prometu med letoma 2019 in 2023. Opozoril je, da so glavni dejavniki tveganja človeške napake, med katerimi izstopajo alkohol, neprilagojena hitrost, neuporaba varnostnega pasu, uporaba mobilnega telefona in nespoštovanje drugih udeležencev v prometu.

"Zato se na tem mestu vprašamo, ali je izraz nesreča sploh primeren? Le manj kot v treh odstotkih je za nesrečo kriv nekdo drug kot človek," je dodal.

Namestnik generalnega direktorja policije Jože Ferenc je poudaril, da kljub velikim prizadevanjem številnih institucij prometne nesreče ostajajo žalostna realnost današnjega časa. Zaradi razvijajoče se infrastrukture, vse večjega števila vozil in hitrega življenjskega tempa je prometna varnost še vedno resna družbena skrb. Policija si prizadeva zmanjšati število nesreč z različnimi preventivnimi ukrepi in ozaveščanjem voznikov, vendar lahko po njegovih besedah največ za varnost storimo sami.

Med glavnimi vzroki nesreč je Ferenc izpostavil hitrost in alkohol, ki je prisoten pri petini povzročiteljev smrtnih nesreč. Čeprav se je število smrtnih žrtev v zadnjem desetletju prepolovilo, na slovenskih cestah vsako leto še vedno umre okoli 80 ljudi, skoraj 800 pa jih je hudo poškodovanih, je poudaril. "Statistike ne morejo v celoti prikazati razsežnosti tragedij, ki jih resnično občutimo šele, ko številke dobijo imena in obraze," je še dodal.

Poklona so se udeležili tudi predstavniki katoliške, evangeličanske in islamske verske skupnost. "Vsak od vas je pastir in vsak od vas je odgovoren za svojo čredo," je v svojem govoru dejal predstavnik Islamske skupnosti v RS Adnan Merdanović. Tudi predstavnik Katoliške cerkve ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore in predstavnik Evangeličanske cerkve bivši škof Geza Filo sta v ospredje postavila lastno odgovornost v prometu, do sebe in do drugih.

Dan spomina na žrtve prometnih nesreč sicer zaznamujemo tretjo soboto v novembru.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

proofreader
14. 11. 2024 21.53
+2
Če se dvigne hitrostne omejitve bodo avtomobili manj časa na cestah in posledično manj priložnosti za nesreče.