Po tem, ko smo v petek poročali o primeru farmacevtke, ki zaradi ugovora vesti v eni od Pomurskih lekarn v Lendavi ni želela občanki izdati kontracepcijskih tablet, smo lekarne prosili za dodatna pojasnila.
Še enkrat so ponovili, da institut ugovora vesti opredeljuje ustava ter da ima "farmacevtski strokovni delavec kot zdravstveni delavec, skladno z Zakonom o zdravstveni dejavnosti, zakonsko utemeljeno pravico do ugovora vesti". "Zaradi zagotavljanja uresničevanja z ustavo in zakonom zagotovljene pravice ter nejasne opredelitve ugovora vesti in postopkov ter dopustnih okoliščin za njegovo uveljavljanje, niti ne moremo presojati o upravičenosti ali neupravičenosti instituta ugovora vesti, ki je posamezniku zagotovljen z zakonom ali ustavo," so dodali.
Ob tem pa še poudarili, da "neprestano strmijo k zagotavljanju najvišjega nivoja kakovosti delovnih procesov in nudenjem visokokakovostnih nasvetov pri skrbi za zdravje ljudi".
Na naše vprašanje, kako komentirajo, da je kljub temu pacientka ostala brez zdravila pa: "Smatramo, da z vidika bližine naše večje lekarniške enote Lendava pri Zdravstvenem domu (oddaljena cca 600 m) in edinstvenega primera, nihče ni ostal brez zdravil, katera so bila predpisana na zdravniški recept".
So pa še dodali, da so se pacientki za neprijetno izkušnjo opravičili.
Na vprašanje, kako bodo v bodoče zagotovili, da pacienti ne bodo ostali brez zdravil, pa odgovarjajo, da bodo "z ustreznimi korektivnimi ukrepi in metodami poskrbeli, da pravica ugovora vesti ene izmed sodelavk nikakor ne bo omejevala našega poslanstva, ki daje v ospredje pravice pacientov do pravilne in varne uporabe zdravil ter izpostavlja pomen strokovnega svetovanja pri uporabi zdravil". Na naše vprašanje, kakšni bodo ti ukrepi, pa še niso odgovorili.
Obrnili smo se tudi na Lekarniško zbornico Slovenije, kjer so nam pojasnili, da mora farmacevtski strokovni delavec o ugovoru vesti delodajalca pravočasno obvestiti, da ta lahko ustrezno organizira delo in pacientom zagotovi možnost za nemoteno uveljavljanje pravic s področja zdravstvenega varstva. V Pomurskih lekarnah na vprašanje, ali jih je delavka predhodno obvestila, da bo uveljavljala ugovor vesti, niso odgovorili.
V lekarniški zbornici pa ob poudarjajo, da je ugovor vesti v lekarniški dejavnosti "posredno urejen v 56. členu Zakona o zdravstveni dejavnosti (Ur. l. RS, št. 23/05 – UPB2 in nasl.), ki določa, da zdravstveni delavec lahko odkloni zdravstveni poseg, če sodi, da ni v skladu z njegovo vestjo in z mednarodnimi pravili medicinske etike". Podatkov o posameznih primerih ugovora vesti pa nimajo.
KOMENTARJI (413)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.