Na vsakem koraku moramo nenehno skrbeti, da ne pride do pojavov, ki bi kakorkoli omajali zaupanje v pravno državo, je v nagovoru na srečanju državnikov pri Najevski lipi poudaril predsednik države Danilo Türk. "Če je za to potrebno, da ministri in drugi politiki od časa do časa ne zamudijo prilike molčati, je to dobro."
Predsednik države je kot slavnosti govornik na Ludarnskem vrhu pri Najevski lipi ob 18. srečanju državnikov spomnil na vrednote dialoga in solidarnosti. "Pomen vrednote dialoga je v tem, da se usedemo za mizo in se pogovorimo o vseh odprtih vprašanjih. Ta pogovor pa mora biti sproščen in brez zlih namenov," je poudaril Türk.
Solidarnost tudi v volilnem času
Po mnenju predsednika države pogovor mora teči v smeri najboljših želja, da bi dosegli najboljše rešitve za naš bodoči razvoj. Poudaril je tudi, da moramo vrednoti dialoga in solidarnosti razvijati nenehno, predvsem pa se solidarnost razvija na različnih ravneh in na različne načine.
Kot primer dobre solidarnosti je Türk izpostavil solidarnost ob nedavni tragični nesreči na reki Savi pri hidroelektrarni Blanca. "Ta solidarnost, ki jo imamo, nam daje zagotovilo, da bomo tudi v bodoče uspešno premagovali vse izzive in ovire, ki so pred nami," je dejal.
Delati moramo trdno, znati moramo dobro misliti oz. misliti v skupno dobro, v duhu solidarnosti in medsebojnega razumevanja, brez zlih namenov in v skupno dobro vseh slovenskih državljanov, je poudaril.
Türk je še posebej izpostavil, da tudi v volilnem času, "ko se polemike zaostrujejo, ko se poveča konkurenčnost, ko se primerja kakovost političnih idej in programov, ne sme zmanjkati občutka za solidarnost in skupno dobro, saj je to tisto, kar nas bo peljalo naprej. Pri tem pa je treba misliti na vse ljudje na Slovenskem," je dejal.
Protipravno bogatenje je nedopustno
"Nedopustno je protipravno bogatenje, nedopustno je protipravno jemanje premoženja, proti temu se je treba boriti v skladu s pravom. Med instrumenti, ki jih imamo na razpolago, pa je instrument pravne države. Naš prihodnji razvoj ne bo temeljil na količini, ne gre več za razvoj industrijske države, ampak za razvoj, ki se bo meril s kakovostjo naše kulture, bivanja in našo sposobnostjo, da si naredimo življenje lepše, bolj kultivirano in boljše," je poudaril predsednik države.
Dodal je, da moramo danes na vsakem koraku nenehno skrbeti, da ne pride do pojavov, ki bi kakorkoli omajali zaupanje v pravno državo, jemali avtoriteto ustanovam pravne države, ki bi jemali upanje, da bo pravna država postala še bolj močnejša in uspešnejša.
"Če je za to potrebno, da ministri in drugi politiki od časa do časa ne zamudijo prilike molčati, je to dobro. Če pa je potrebno, da storimo več za potrebne reforme, potem je treba o njih razmišljati in jih pripravljati," je opozoril Türk.
Povedal je tudi, da preden pridemo do te točke, si je treba vzeti čas za razmislek, treba je biti temeljit in samokritičen. Po njegovih besedah se moramo izogibati populizmu vseh medijskih nastopov, ki otežujejo resno razmišljanje o naši prihodnosti. Glede zadev, "ki jih danes vsi čutimo", in za katere upa, da bodo predvolilni časi prispevali k njihovem oblikovanju, pa je izrazil upanje, da "bomo skupaj razvili predstavo o tem, kakšen razvoj bo prišel v Slovenijo in da bomo skupaj storili vse, kar je potrebno za izboljšanje našega življenja".
Predsednik države je prepričan, da se zavedamo svoje sposobnosti, da smo skozi zgodovino naredili že veliko in da je naša samozavest tista, ki nam bo pomagala v iskanju odgovorov, ki jih potrebujemo za nadaljnji razvoj.
Glede aktualnih razmer v državi je povedal, da gre za "normalno dogajanje pred volitvami, kjer se je temperatura že ogrela, polemičnost narašča". A predsednik upa, da bodo te polemike šle v konstruktivno smer.
KOMENTARJI (108)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.