Memorandum bo omogočil poglobitev dvostranskih stikov na področju raziskovalne politike, saj bo olajšano neposredno sodelovanje med omenjenima resorjema obeh držav. Kot je po podpisu pojasnila Čokova, bodo zdaj lahko stekle nekatere aktivnosti, ki so bile doslej zaradi administrativnih ali nekaterih drugih ovir nekoliko onemogočene. Njen brazilski kolega pa je podpis memoranduma označil za napredek v dvostranskih odnosih, zlasti na področju znanosti in tehnologije.
Po besedah Čokove danes podpisani memorandum predstavlja nekakšno nadaljevanje dejavnosti, ki se je začela leta 1997 s podpisom krovnega sporazuma o sodelovanju na področju znanosti in kulture. Slovenija ga je tudi že ratificirala, Brazilija pa ga bo predvidoma letos. Sicer pa je sodelovanje z Brazilijo tako na gospodarski, raziskovalni in tehnološki ravni za Slovenijo zelo zanimivo. Pomeni namreč ne le omogočanje širšega sodelovanja s tretjim svetom, ampak tudi "dodatno vrednost", med drugim tudi z vidika vključevanja v evropske projekte, je prepričana slovenska ministrica.
Brazilski minister, ki je te dni na povabilo Čokove z delegacijo na uradnem obisku v Sloveniji, je menil, da bo nova raven sodelovanja koristila obema državama. Tako naj bi se tudi povečala dinamika sodelovanja v prihodnje.
Po podatkih slovenskega ministrstva za šolstvo, znanost in šport je doslej potekalo sodelovanje z Brazilijo predvsem v okviru skupnih raziskovalnih projektov. Skupni odbor o znanstveno-tehnološkem sodelovanju med državama je lani jeseni sprejel osem dvostranskih projektov, predvsem s področij fizike, materialov in ekologije.
Popoldne se bo brazilski gost sestal še s slovenskim ministrom za zunanje zadeve Dimitrijem Ruplom, zadnji dan svojega obiska, v torek, 5. februarja, pa si bo brazilska delegacija ogledala Luko Koper in se sestala z njenim vodstvom. Tega obiska, za katerega je izrazila interes koprska luka zaradi bogatega sodelovanja z brazilskimi podjetji in institucijami, se bo poleg Čokove udeležila še ministrica za gospodarstvo Tea Petrin.