Slovenija

Obisk poljskega predsednika

Ljubljana, 13. 11. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na dvodnevnem obisku v Sloveniji je Aleksander Kwasniewski, ki se je z gostitelji pogovarjal o širitvi EU in zveze Nato.

Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski
Poljski predsednik Aleksander Kwasniewski FOTO: Dare Čekeliš

Slovenijo in Poljsko vežejo izjemno prijateljski odnosi, njuni cilji in politična stališča do pomembnih vprašanj pa so si zelo podobni - tudi kar zadeva pripravo evropske ustave. To je po današnjem srečanju s poljskim predsednikom povedal predsednik republike Janez Drnovšek. Gost mu je pritegnil, na vprašanje o tem, kako se bo Varšava odzvala na naraščanje nasilja nad mednarodnimi silami v Iraku, kjer ima tudi sama številčne enote, pa je Kwasniewski odgovoril, da morebiten umik "ne bo vodil k miru v tej državi, ampak k temu, da bomo vsi ogroženi".

"Plačujemo veliko žrtev, a za upravičeno stvar: boj proti terorizmu in zagotovitev varnosti svetu, regiji in Iraku. Nadaljevati moramo misijo in če bo 30 držav, vključenih v stabilizacijske sile, opravilo svojo nalogo, bomo misijo lahko uspešno končali, vrnili Irak Iračanom in predali oblast izvoljeni vladi. Šele takrat bomo lahko umaknili vojake." Tako je Kwasniewski odgovoril na vprašanje, ali Poljska po vse številčnejših žrtvah med koalicijskimi silami v Iraku - padel je tudi prvi poljski vojak - razmišlja o morebitnem umiku iz Iraka in kje vidi rešitev položaja.

Po besedah poljskega predsednika, ki je že ves čas odločen zagovornik napotitve sil v Irak, je potreben zelo jasen odgovor mednarodne skupnosti na zadnje dogajanje v Iraku: "Ne terorizmu, da solidarnemu boju proti terorizmu. Temu boju se ni moč odpovedati, kajti to bi pomenilo zmago terorizma in teroristov," je prepričan Kwasniewski, ki je izrazil sožalje družinam v sredo ubitih pripadnikov italijanskih sil v Nasiriji ter italijanskemu političnemu vodstvu.

Sicer pa je po besedah poljskega predsednika njegov tokratni obisk v Sloveniji pomemben iz treh razlogov. Prvič dokazuje, da so odnosi med državama v zelo dobrem položaju - aktivni, kar zadeva politični dialog, hitro pa se razvija tudi gospodarsko sodelovanje. Kwasniewski je prepričan, da bodo v razširjeni EU odnosi med državama vsaj tako dobri kot doslej ali pa celo boljši. Pomembno vprašanje je tudi položaj na Balkanu. Z Drnovškom sta se strinjala, da je treba nadaljevati prizadevanja za stabilizacijo območja in odstranitev vseh potencialno nevarnih pojavov. Na tem področju je sodelovanje med Slovenijo in Poljsko zelo pomembno, je dejal Kwasniewski, ki je v Ljubljano pripotoval z obiska v Albaniji, glede problemov na območju pa mu po njegovih besedah zelo koristijo prav mnenja in nasveti predsednika Drnovška.

Drnovšek in Kwasniewski imata podobna stališča tudi glede evropske ustave
Drnovšek in Kwasniewski imata podobna stališča tudi glede evropske ustave FOTO: Dare Čekeliš

Tretji pomemben razlog za obisk pa je po besedah Kwasniewskega medvladna konferenca o reformi EU. Kot je poudaril, sta stališči obeh držav tu enaki. "Hvaležen sem Sloveniji za razumevanje poljskih argumentov in njeno pripravljenost za podporo," je dejal ob tem. Na vprašanje, v katerih točkah so stališča Poljske in Slovenije glede medvladne konference enaka, je Drnovšek odgovoril, da bi, ko gre za glasovanje v okviru nove evropske ustave, tudi Slovenija preferirala rešitve, dosežene na vrhu v Nici.

Podobna stališča glede transatlantskih odnosov

"Skupna evropska obramba - da, a ne kot konkurenca Natu ali ZDA, pač pa kot dopolnitev in tudi kot možnost, da Evropa posreduje sama, ko je v njenem interesu, predvsem ko gre za možna krizna žarišča v Evropi. Da se torej v takih primerih lahko sama organizira, hitro odgovori in morda takrat ni potrebno vključevati zavezništva, ker je logično pričakovati, da utegnejo imeti ZDA v določenih obdobjih tudi drugačne prioritete kot Evropa," je pojasnil Drnovšek.

Pomembna tema, pri kateri imata predsednika Drnovšek in Kwasniewski tudi podobne poglede, so bili transatlantskimi odnosi. Tu sta oba sicer podprla skupno evropsko varnostno in obrambno politiko, toda ne kot konkurenco, ampak dopolnitev zvezi Nato. Po besedah poljskega predsednika Varšava nasprotuje temu, da bi karkoli oslabilo transatlantske povezave in povzročilo nesoglasja z Natom, strinja pa se, da bi morala imeti EU svojo obrambno politiko in svoje sile za hitro posredovanje ter razpolagati tudi s sredstvi za to.

Tudi Drnovšek meni, da bo morala EU glede na varnostne izzive v svetu več storiti za svojo obrambo, želi pa, da Nato in partnerstvo z ZDA ostaneta, saj sta pomemben element stabilnosti v svetu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10