
"Gre za težko in detajlno delo, pri čemer pa nikoli ne smete pozabiti na zgodovinski pomen končnega cilja: združitev Evrope, ki temelji na svobodni volji svobodnih narodov". Da Slovenija v pripravah nikakor ne bo popustila, saj je vključevanje v EU podprto s širokim političnim konsenzom, je sogovorniku zagotovil njegov gostitelj, predsednik državnega zbora Borut Pahor.
Srečanje s Kučanom in Ruplom
Predsednik države Milan Kučan je v pogovoru s Coxom izpostavil velika prizadevanja, ki ga vlagajo kandidatke za članstvo v EU, da bi uveljavile skupne evropske standarde, da bi presegle razlike v gospodarski razvitosti in s tem tudi delitve preteklosti. Ukrepi, kot je embargo za izvoz jekla na trg EU, predstavljajo veliko oviro za preseganje teh razlik ali jih celo poglabljajo, je dejal Kučan.
Predsednik Evropskega parlamenta Cox se je srečal tudi s slovenskim zunanjim ministrom Ruplom. Največ pozornosti sta namenila izmenjavi mnenj o širitvi EU in pomembnejših dogodkov v tem procesu, ki so bodo odvijali do konca letošnjega leta. Cox je dejal, da bo med pomembnejšimi dogodki tudi novembrska obravnava t.i. finančnega paketa v evropskem parlamentu, pomemben dogodek pa bo tudi vrh EU v Sevilli.
Rupel pa je izrazil prepričanje, da bo Slovenija aktivno prispevala v oblikovanje prihodnje podobe Evrope. Ob predstavitvi stanja v pristopnih pogajanjih je zunanji minister dejal, da ne želimo biti samo dobri učenci, temveč želimo EU obogatiti z novimi idejami in pobudami, so sporočili iz zunanjega ministrstva.
Cox je Rupla seznanil z vtisi ob nedavnih obiskih na Dunaju, v Pragi in Varšavi, posvetil pa se je tudi vprašanjem zadnje faze pogajanj kandidatk z EU. Povedal je še, da Slovenija uspešno izpolnjuje začrtane zaveze na poti do članstva v EU, ki naj bi jih zaključila v predvidenem roku. Sogovornika sta izrazila prepričanje, da bo Slovenija leta 2004 sodelovala na volitvah v evropski parlament.