Slovenski zračni prostor je znova odprt, so povedali na ministrstvu za promet. Glede na v ponedeljek dogovorjeno ureditev varnih con letenja na ravni EU Slovenija trenutno sodi v drugo cono letenja.
V prvi coni zaradi nevarnosti vulkanskega pepela velja popolna prepoved letenja, v drugi zaradi manjše količine vulkanskega pepela velja opozorilo, ki naj ne bi vplivalo na večino letalskih operacij, v tretji coni, kjer ni vulkanskih delcev, pa omejitev ni.
Slovenija v drugi coni
Na podlagi včeraj sprejetih sklepov Sveta prometnih ministrov je evropska organizacija za varnost zračne plovbe Eurocontrol za države članice EU pripravila predlog zemljevida z označenimi conami, v katerih je letenje zaradi prevelike koncentracije prahu prepovedano. Orpedelila je tudi področje varovalnega pasu v širini 60nm (111 km) okrog področja visoke koncentracije prahu. Slovenija in okoliške države ne ležijo na področju cone 1, kjer je letenje prepovedano.
Eurocontrol je te cone oblikoval na podlagi področij, kjer koncentracija vulkanskega prahu presega prag 10-kratnika standardne koncentracije. Slovenija spada pod cono 2, kjer koncentracija prašnih delcev v tem območju ne vpliva na večino letalskih operacij, zato je bila v okviru koordiniranih aktivnosti držav članic EU znotraj teh con predlagana sprostitev zračnega prometa s tem, da se uporabnike zračnega prostora opozori na prisotnost manjše koncentracije vulkanskega prahu ter se jim prepusti odločitev o izvajanju operacij. Takšno odločitev je sprejela tudi Slovenija.
K zmanjšanju vulkanskih delcev bo prispevalo tudi vreme
Najnovejši vremenoslovski podatki Agencije za okolje kažejo, da se trenutno Slovenija nahaja v območju s povečano koncentracijo vulkanskega pepela v spodnji plasti troposfere, torej od tal do višine šestih kilometrov. Vetrovne in vremenske razmere pa bodo v sredo prispevale k manjši vsebnosti delcev pepela v zraku nad Slovenijo.
V plasti troposfere so severno Sredozemlje glede na izračunane trajektorije delcev znova dosegle zračne mase s severne strani Alp z večjo vsebnostjo delcev. Trenutno nad Slovenijo do višine 12 kilometrov prevladujejo zahodni do severozahodni vetrovi, ki se bodo ponoči in v sredo v spodnjih plasteh ozračja obrnili v jugozahodnik.
Vetrovne in vremenske razmere bodo tako v sredo prispevale k manjši vsebnosti delcev pepela v zraku nad Slovenijo – zračna masa se bo pomikala iznad naših krajev proti severovzhodu, pričakujemo tudi padavine v obliki ploh, kar bo pripomoglo k zmanjševanju koncentracije delcev.
Omilitev omejitev letenja
V preostanku Evrope, kjer sta severni in zahodni del že nekaj dni zaprta za zračni promet, se tako obeta omilitev omejitev letenja, kar so zahtevale predvsem letalske družbe, ki zaradi zaprtja zračnega prostora dnevno izgubijo skoraj četrt milijarde evrov.
Adria Airways bo opravila večino letov
Slovenski letalski prevoznik Adria Airways bo danes opravila lete na povezavah Maribora s Prištino, Skopjem, Moskvo, Tirano, Londonom, Frankfurtom, Koebenhavnom, Brusljem, Zürichom, Parizom, Münchnom, Carigradom in na povezavi Frankfurt–Dunaj.
V Adrii so zadovoljni, da bo promet znova stekel. Predsednik uprave Tadej Tufek je povedal, da je družba zaradi odpovedi letov do danes beležila za od 1,3 do 1,4 milijona evrov izpada prihodka. "Vsi prevozniki se v času recesije mučimo s samim poslovanjem, tako da takšna naravna škoda še bolj negativno vpliva na poslovanje," je dejal Tufek in dodal, da bodo državo zaprosili, da bi dobili škodo v določenem delu povrnjeno. Odpovedanih je bilo 140 povratnih poletov, je za oddajo 24ur povedal Tomaž Škofic.
Vulkanski oblak po najnovejših ocenah Združenja evropskih letalskih prevoznikov (AEA) letalsko industrijo stane več kot 150 milijonov evrov dnevno. Tudi Adria Airways naj bi zaradi težav, ki jih je povzročil vulkanski pepel, utrpela že milijon evrov škode, vsak dan, ko so njena letala na tleh, pa družbo stane od 400.000 do 450.000 evrov.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.