Kot so nam zatrdili na obrambnem ministrstvu, slovenske vojake v mirovnih operacijah cenijo in pogosto pohvalijo. Pri delu morajo spoštovati Pravila službe Slovenske vojske (SV) in določila individualnih pogodb, ki jih podpišejo pred odhodom v misijo. Za delo v mirovni operaciji mesečno prejemajo okoli 600 tisočakov plače. Tako pojasnjujejo na ministrstvu za obrambo.
Na dobra tri leta starih videoposnetkih, iz operacije podpori miru v Albaniji, je bilo videti, da med slovenskimi vojaki vlada precej sproščeno vzdušje, kjer je prisoten tudi alkohol. Ko so Slovenci ob srečanju z belgijskimi vojaki tem ponujali alkohol, so ga gostje zavrnili.
Na posnetkih, ki jih je prejela redakcija 24 ur, je nek belgijski poveljnik v mirovni misiji v Albaniji ponudbo alkohola s strani slovenskih vojakov zavrnil z besedami: "Ne smejo piti vina. Lahko bi naredili izjemo, če bi to dovolili vsem vojakom. Razumete? Bilo bi zelo neprimerno, če bi poveljniki pili, vojaki pa ne smejo. Moramo biti zgled. Ne smemo početi nečesa, česar drugi ne smejo."
Pravila obnašanja v vojaških bazah različnih držav so različna. V italijanskih in španskih vojaških bazah z vinom postrežejo ob kosilu, v večini ostalih baz je alkohol dovoljen po 19-ti uri, za tiste ki so službo končali. Izjema pa so ameriške baze, kjer je alkohol popolnoma prepovedan.
Kakšno je obnašanje slovenskih vojakov?
Major Miha Škerbinc Barbo, načelnik štaba prve brigade Slovenske vojske (SV), je povedal kakšna so pravila SV in kako jih vojaki spoštujejo na različnih mirovnih misijah.
Ali je obnašanje, ki je bilo opisano v prispevku, v skladu s pravili službe?
Popivanje prav gotovo ne sodi med vrline, na katerih bi temeljilo delo v slovenski vojski. Prav obratno – nič skupnega nima s strumnostjo, disciplino, redom, psihofizično pripravljenostjo, zdravim načinom življenja, kar poudarjamo v vojski. Je pa res, da smo tudi vojaki ljudje in da so tudi v našem profesionalnem življenju trenutki, ko se poveselimo in družimo.
Je bil doslej kdo zaradi popivanja in nediscipline v mednarodnih misijah sankcioniran?
V vsem tem času odkar SV sodeluje v mednarodnih operacijah se spomnim treh ali štirih takšnih primerov, kjer je bil šlo tudi za alkohol. V vseh teh primerih so bili to lažji disciplinski prekrški in v vseh primerih je SV odreagirala na ta način, da so bili posamezniki disciplinsko kaznovani.
So to standardni ukrepi?
Da. Na tem mestu moram povedati, da ima SV ene najstrožjih predpisov vezanih na disciplinsko področje. Z nami se lahko primerja, recimo, le še ameriška vojska. Predvsem evropske države so na tem področju bolj liberalne.
Kot kaže so pravila v vojaških bazah različnih držav glede alkohola različna. Kakšna pa so pravila na mednarodnih misijah, kjer so skupaj vojaki različnih držav?
Prvo pravilo je, da je slovenski vojak, kjerkoli se nahaja, najprej odgovoren v skladu s slovenskimi zakoni in s predpisi v slovenski vojski. Na različnih misijah pa so vse zadeve zelo natančno opredeljene v predpisih, ali so to pravila delovanja ali pa standardni operativni postopki, in tako je opredeljeno tudi uživanje alkohola. Običajno je, da je uživanje dovoljeno izven delovnega časa, se pravi v večernih urah, brez orožja in v vojaških klubih. So pa misije, kar je zanimivo, kjer je uživanje alkohola sodi v okvir rednih delovnih nalog. Vojaki morajo spiti z domačini kak šilček ravno v smisli vzpostavitve boljših odnosov.
Vi ste bili že veliko v tujini. Naši vojaki so menda zelo cenjeni, kakšne so vaše izkušnje?
Še enkrat bi rad poudaril, da ima SV zelo stroge predpise na tem področju in slovenski vojaki, kjerkoli smo do sedaj bili, smo veliko pozornosti posvečali ravno temu, da smo skušali dostojno zastopati ne samo SV, ampak tudi slovensko državo. Moje izkušnje so zelo pozitivne. Moram povedati, da v vseh primerih, kjer sem bil, so slovenski vojaki izstopali v pozitivnem smislu.