Slovenija

Obravnava proti članom SLS v teku

Umag/Ljubljana, 28. 09. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Umaški sodnik za prekrške je začel obravnavo proti dvanajstim slovenskim državljanom, prijetih na mejnem prehodu Sečovlje.

Sodnik za prekrške v Umagu Vladimir Vidovič je danes začel obravnavo predloga proti 12 slovenskim državljanom, ki jih je prejšnji teden na mejnem prehodu Sečovlje prijela hrvaška policija. Dvanajsterica je s svojim vedenjem kršila zakon o nadzoru državne meje ter zakon o gibanju in bivanju tujcev, je povedal sodnik Vidovič.

V predlogu sodniku za prekrške, ki ga je v petek proti omenjenim Slovencem vložila hrvaška policija, piše, da se je dvanajsterica izognila mejni kontroli, za kar je predpisana kazen od 1000 do 7000 kun (od 30.000 do 210.000 tolarjev). Sedem med njimi naj jih ne bi hotelo pokazati osebnih dokumentov, zaradi česar jim grozi kazen v višini od 500 do 5000 kun (od 15.000 do 150.000 tolarjev). Dva od teh sedmih naj bi bila celo brez osebnih dokumentov, za kar je predvidena kazen od 300 do 3000 kun (od 9000 do 90.000 tolarjev).

Hrvaška policija je v sredo na mejnem prehodu Sečovlje na grob način aretirala 12 članov Slovenske ljudske stranke (SLS) na čelu s predsednikom Janezom Podobnikom, ki so se pred tem udeležili posaditve lipe na domačiji Joška Jorasa. Policisti so jih odpeljali na policijsko postajo v Buje, po nekaj urah pa jih izpustili. Podobnik je ob aretaciji dobil lažje telesne poškodbe.

Kako bo v Piranskem zalivu na dan volitev?

V nedeljo, ko bodo v Sloveniji parlamentarne volitve, bo Hrvaška z več kot stoglavo policijsko ter vojaško floto, helikopterji in letali začela na morju nadzirati ekološko ribolovno cono. Do ustanovitve obalne straže naj bi nadzor izvajali hrvaška vojska in policija, kako natančno, pa za zdaj še ni znano.

Darko Anželj
Darko Anželj FOTO: POP TV

In kaj bodo na volilno nedeljo počeli slovenski pomorski policisti? Darko Anželj, generalni direktor Policije, je povedal, da se slovenska policija pripravlja za ta čas, vendar bodo javnost o tem obvestili takrat. Dobili pa bodo usmeritve ministrstva za notranje in zunanje zadeve.

Notranji minister Rado Bohinc pa je komentiral malo drugače: "Policija bo ravnala popolnoma enako kot 2. oktobra, kar pomeni, da se tu popolnoma nič ne spreminja. Slovenska policija bo nadzirala tako kot doslej že več let in celo desetletij celoten Piranski zaliv. Mi bomo nadzorovali celoten Piranski zaliv. Če bi se karkoli zgodilo, bomo seveda pripravljeni."

Ob aretaciji Podobnika slovenska policija delovala zakonito

Rado Bohinc
Rado Bohinc FOTO: POP TV

Slovenski policisti, ki ob grobi aretaciji Podobnika in drugih državljanov niso storili nič, so ravnali zakonito, spoštovali so ustavno listino, pravi prvi mož policije. Slovenska policija namreč nikoli v zgodovini na mejnem prehodu Sečovlje ni posredovala čez most, poudarja Anželj. Kot občan bi še ocenil, da je tako velika uporaba sile v primeru miroljubnih občanov nepotrebna, dodaja Anželj.

Bohinc pa pravi: "Ne bomo dovolili, da bi prišlo do oboroženih spopadov med slovensko in hrvaško policijo, ker bi bilo to skrajno neodgovorno, tako kot je neodgovorno od tistih, ki to terjajo od nas."

Policija na tekmi za Bežigradom ni odreagirala

Najbolj svež greh slovenske policije je zagotovo nedeljski incident na nogometni tekmi v Ljubljani. Hitri igralci so podivjanim navijačem ušli v garderobo, trener Olimpije pa jih je dobil s palico po glavi.

"Konkretnih dejstev ne poznam, pogledali bomo preko strokovne komisije, ki ocenjuje uporabo policijskih pooblastil in potem dali pisno obvestilo za javnost," pravi Anželj.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1