Slovenija

Obravnava zoper Metoda Dragonjo

Ljubljana, 23. 04. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Na okrožnem sodišču v Ljubljani se je nadaljevalo sojenje predsedniku uprave farmacevtske družbe Lek Metodu Dragonji zaradi suma zlorabe položaja. Dragonji v prid so pričali nekdanji in sedanji finančniki, pravniki in računovodje iz Leka ter nekdanji soprog Metke Karner, Janez Lukač.

Metod Dragonja
Metod Dragonja FOTO: POP TV

Sojenje se bo nadaljevalo in predvidoma tudi končalo 14. maja, ko bodo pred sodni senat stopile za Dragonjo obremenjujoče priče: Tit Turnšek, Dušan Dolamič, Dolamičeva žena in nekdanja finančnica Slovenske ljudske stranke Boža Grešovnik. Predsednik uprave Leka je sicer na obravnavi pred 14-imi dnevi na zatožni klopi zavrnil vse očitke iz obtožnice in dodal, da je bila t. i. virmanska afera politično motivirana in je povzročila Leku veliko škodo.

Financiranje volilne kampanje SLS

V času priprav na državnozborske volitve leta 1992 naj bi po trditvah tožilstva Dragonja na sedežu Leka imel sestanek z Marjanom Podobnikom in predstavnikom agencije Magenta Dušanom Dolamičem, ki je vodil volilno kampanjo SLS. Dragonja naj bi v imenu Leka obljubil precej denarja volilni kampanji. Strošek bi vključili v izdelavo oglasa ali v reklamno akcijo za Lek, ki naj bi jo pripravila Magenta. Dragonja naj bi se zavezal, da bo denar nakazal na račun družbe Herties, na katerem so se zbirala sredstva za financiranje volilne kampanje SLS. Denar je bil nakazan z dvema virmanoma, v znesku za 2,520.000 tolarjev in za 630 tisoč tolarjev.

Politična kupčija med Dragonjo in Podobnikom

Tožilstvo trdi, da sta se Podobnik in Dragonja dogovorila o sodelovanju v bodoči vladi. Precejšnjo vlogo pa ima v "politični kupčiji" tudi nekdanja delavska direktorica Leka Lukačeva, ki jo je bil Podobnik pripravljen uvrstiti na nacionalno listo svoje stranke; Lukačeva je bila tudi izvoljena za poslanko v državni zbor. Tožilstvo še meni, da naj bi nato Dragonja z Lukačevo sklenil pogodbo o avtorskem delu za sodelovanje pri projektu privatizacije Leka in ji dal izplačati več kot 628 tisoč tolarjev. Lukačeva je pred enajstimi leti kot predstavnica sindikata Leka sodelovala v projektni skupini v okviru svojih zadolžitev, še pravijo tožilci, zato honorarja ne bi smela dobiti. Ta je bil po njihovem mnenju tako nakazan za volilno kampanjo bodoče poslanke. Tako naj bi Lek v nasprotju z zakonodajo in predpisi o predvolilni kampanji in financiranju volitev prispeval za predvolilni kampanji SLS Lukačevi za več kot 3,7 milijona tolarjev.

Denar za prestrukturiranje resursov

Dragonja je dejal, da so v Leku 630 tisoč tolarjev nakazali na račun Hertiesa za opravljeno delo pri projektu prestrukturiranja resursov. Drugo Lekovo nakazilo na račun Hertiesa (2,5 milijona) pa je šlo za podporo volilne kampanje Lukačeve. Slednje sponzoriranje je bilo po besedah Dragonje zakonito. Omenjenih 628 tisoč tolarjev Lukačevi pa naj bi bilo po besedah direktorja uprave Leka plačilo obsežnega avtorskega dela, ki je presegalo delo po pogodbi. Vendar pa je Lukačeva zavrnila, da bi ji Dragonja nakazal denar za njeno kampanjo, saj "ni bila predmet kupčije med nikomer."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10