Člani Obrtno-podjetniške zbornice (OZS) nadaljujejo državljansko nepokorščino, ki so jo v začetku meseca začeli s prošnjami na davčno upravo za odlog plačil prispevkov in davkov. Opoldne so ob robu današnjega posveta delodajalcev v Radencih dvignili denar iz bankomata in tako po besedah podpredsednika upravnega odbora OZS Janija Ulage simbolično začeli akcijo, s katero želijo opozoriti na "alarmantno stanje" v državi.
Ostali člani zbornice so denar začeli dvigovati po 17. uri. "Marsikdo je rekel, da gotovine pravzaprav nima, a bo dvignil denar iz limita," je pojasnil Ulaga. "Gre za to, da vsi skupaj opozorimo vlado, da je stanje v državi alarmantno in da je nujno treba ukrepati na gospodarskem področju, ne pa se ukvarjati z nekimi zgodovinskimi ali drugimi dejavnostmi, ki jih parlament sedaj počenja," je dodal.
Točnega števila, koliko obrtnikov se bo pridružilo tej obliki državljanske nepokorščine, ni znal navesti, je pa poudaril, da imajo podporo vseh regij. "Številka gre zagotovo v tisoče in tisoče obrtnikov," je dejal in poudaril, da imajo veliko podporo tudi s strani državljanov. Vendar pa na zbornici menijo, da bodo člani pri tem sodelovali, saj so na regijskih posvetih podprli vsa prizadevanja OZS za rešitev razmer v gospodarstvu in se strinjali, da je treba stopnjevati pritisk na vlado z različnimi oblikami državljanske nepokorščine.
Akcija naj bi trajala tudi v soboto in nedeljo, v ponedeljek pa bo sledilo še dvigovanje na bančnih okencih. Ulaga morebitnega skorajšnjega koraka vladne strani v njihovo smer ne pričakuje. "Vlada ima ves čas škarje in platno v rokah, da nekaj stori, a na nekaterih področjih se zelo počasi odziva na vse te nujno potrebne spremembe," je povedal.
Gotovine naj bi bilo dovolj
Guverner Banke Slovenije Marko Kranjec je sicer minuli teden zagotovil, da je gotovine v Sloveniji dovolj ter da so vloge v slovenskem bančnem sistemu popolnoma varne in na razpolago v vsakem trenutku. Tudi v združenju bank so zagotovili, da banke in hranilnice poslujejo solventno in zelo skrbno uravnavajo svojo likvidnost, tako da so vloge s tega vidika varne in v vsakem trenutku izplačljive.
Zbornica, ki ima okoli 52.000 članov, bo z državljansko nepokorščino nadaljevala, dokler rešitve, ki jih je v pomoč malemu gospodarstvu predlagala vlada, ne bodo sprejete v državnem zboru in objavljene v uradnem listu. Tako bo današnjemu dvigu gotovine z bankomatov v ponedeljek sledil dvig gotovine iz bank, v sredo pa miren protestni shod pred poslopjem državnega zbora in vlade.
NLB spremlja stanje na bankomatih
Predstavnica banke NLB je sporočila, da dopoldne zaradi napovedane akcije obrtnikov ni bilo nobenih večjih težav pri dvigovanju na bankomatih. Zagotovila je, da banka pozorno spremlja odtok gotovine na bankomatih in se je v primeru, da bo to potrebno, tudi ustrezno odzvala. V pripravljenosti bodo tudi konec tedna.
Za mnenje o akciji obrtnikov smo skušali vprašati tudi Združenje bank Slovenije, a danes niso dosegljivi. Smo pa govorili z direktorjem podjetja Bankart Aleksandrom Kurtevskim. Bankart namreč zagotavlja nemoteno delovanje bankomatov. Pojasnil je, da državljani gotovino na bankomatih dvigujemo vsak dan. Po njegovih besedah niso zaznali, da bi današnja akcija obrtnikov povzročila kakršnokoli pomanjkanje denarja v bankomatih, večjih posebnosti pa tudi ne pričakujejo. "Če je bil prejšnji petek povprečen, lahko rečemo, da je tudi današnji petek tak", pove Kurtevski in nadaljuje, da povpraševanje po gotovini na bankomatih ni linearno, temveč je odvisno od različnih dejavnikov. Dodal je še, da banke, ki zagotavljajo gotovino v bankomatih, lahko nepretrgoma spremljajo stanje v posameznih bankomatih in tudi ustrezno ukrepajo.
Radićeva ne razume obrtnikov
"Te reakcije obrtnikov se mi zdijo resnično nerazumljive. Res je, na mizi imamo 93 zahtev. Vlada vseh ni sprejela, a to še ne pomeni, da se je treba iti zdaj take skrajne ukrepe in dvigovati denar. To ni fer, to enostavno ni fer. Nobena vlada do zdaj ni 100-odstotno izpolnila vseh njihovih zahtev. Me pa zanima, kakšen bo rezultat, kakšen bo izplen te državljanske nepokorščine. Me zanima, koliko sredstev bodo pravzaprav danes obrtniki res dvignili. Kar se tiče odloga davkov, je take zahteve za zdaj vložilo le nekaj sto obrtnikov. Mislim, da tisti obrtniki, ki resno delajo, to zastopijo in ne bodo tvegali, da bi jim tovrstne aktivnosti povzročijo še več problemov v prihodnosti. Posebej so me opozorili na zdravstvena zavarovanja oziroma na to, kaj bi se zgodilo, če jih ne bi plačevali," je povedala ministrica.
GZS poziva k razumu in želi dolgoročne sistemske ukrepe
OZS s pozivanjem svojih članov k državljanski nepokorščini po oceni gospodarske zbornice (GZS) zbuja izjemno skrb v celotnem gospodarstvu. V GZS so zelo "zaskrbljeni nad tem, da se vlada na upravičeno skrajno zaostreno klimo odziva impulzivno, z rešitvami, ki ne odpravljajo ali vsaj milijo razlogov, zaradi katerih je do tako globoke dolžniške krize in razpada medsebojnega zaupanja prišlo". "Z nekaj interventnimi zakoni in administrativnim zapovedovanjem rokov plačil, brez novega, na trgu zasluženega denarja, brez tega, da vsi - od ministrstev, agencij, skladov do zadnje občine navzdol - gospodarstvu plačajo, kar so dolžni, položaj ne more biti boljši," so poudarili.
Dodali so, da je "čas za trezen razmislek o tem, kje zares smo, zakaj in kam hočemo". "V skrajno zaostrenih razmerah lahko z državljansko nepokorščino spodbudimo strasti do take mere, da bodo povsem presegle razum in postale neobvladljive", so prepričani na GZS. Prava pot za izhod iz krize zaupanja je po mnenju velikega gospodarstva "razum in dialog, ne ulica in ne simbolično ali zaresno dvigovanje gotovine iz domačih bank". Ob tem so spomnili, da je cilj skupnih prizadevanj "povečati likvidnost, ne njena selitev za mejo".
"Zato v interesu gospodarstva vseh dejavnosti in velikosti, ne glede na članstvo ali nečlanstvo v zbornicah, od vlade in vseh socialnih partnerjev, tudi OZS, pričakujemo razumne, pretehtane in usklajene trenutne poteze ter dolgoročneje zastavljene sistemske ukrepe," so še poudarili na GZS.
KOMENTARJI (206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.