Slovenija

'Obstoječi zakon o dolgotrajni oskrbi z vseh vidikov ni izvedljiv'

Ljubljana, 22. 06. 2022 13.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA, Ma.Ko.
Komentarji
13

Po opozorilih, da zaradi kratkih rokov in vsebinskih neskladnosti zakona o dolgotrajni oskrbi ne bo možno pravočasno uvesti, bodo odločevalci pristojnost za njegovo uresničevanje z ministrstva za zdravje prenesli na ministrstvo za delo, nato pa na ministrstvo za solidarno prihodnost. Medtem bo delovna skupina iskala način, da izvajanje zakona ustavi.

"Znašli smo se v nezavidljivem položaju, saj obstoječi zakon z vseh vidikov ni izvedljiv," je v izjavi za medije po današnjem srečanju vseh udeleženih pri izvajanju projekta dolgotrajne oskrbe ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Sestanek na ministrstvu je sledil številnim opozorilom Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki je po sprejetem zakonu konec lanskega leta izvajalec dolgotrajne oskrbe. Skupščina zavoda je minuli teden tudi spodbudila k podaljšanju roka za uvedbo zakona.

Mesec je opozoril, da je bil zakon pripravljen brez kakršnegakoli posvetovanja s tistimi, ki skrbijo za dolgotrajno oskrbo.
Mesec je opozoril, da je bil zakon pripravljen brez kakršnegakoli posvetovanja s tistimi, ki skrbijo za dolgotrajno oskrbo. FOTO: Shutterstock

Kot kaže, so pomislekom pristojnih na ministrstvih prisluhnili. Bešič Loredan je danes napovedal, da se pristojnost za dolgotrajno oskrbo seli najprej na ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Luka Mesec, nato pa na novoustanovljeno ministrstvo za solidarno prihodnost, kar sicer predvideva koalicijska pogodba.

Tudi novo ministrstvo bo po napovedih vodil Mesec. Pristojnost za področje so po besedah Mesca najprej želeli "združiti pod eno streho" – zdaj  nad zakonom namreč bdita obe ministrstvi – če bi se uveljavitev zakona o vladi, ki predvideva novo ministrstvo, zavlekla do jeseni.

Prav tako so se dogovorili, da takoj ustanovijo delovno skupino predstavnikov obeh ministrstev in ZZZS, ki se bo prvič sestala v naslednjem tednu. Po besedah Bešič Loredana bo iskala "pravno formalno pot, da izvajanje zakona na nek način ustavimo".

Mesec: Zakon je problematičen z neštetih vidikov

Zakon, ki je nastajal v času vlade Janeza Janša, je po besedah Mesca namreč "problematičen z neštetih vidikov". Opozoril je, da je bil zakon pripravljen brez kakršnegakoli posvetovanja s tistimi, ki za dolgotrajno oskrbo skrbijo. Na prvem pogovoru z izvajalci so ti ministroma povedali, da je zakon neizvedljiv in da ga skupaj z devetimi pravilniki ne morejo izvajati.

Bešič Loredan in Mesec ocenjujeta, da bo treba popraviti dve tretjini členov in vse pravilnike.
Bešič Loredan in Mesec ocenjujeta, da bo treba popraviti dve tretjini členov in vse pravilnike. FOTO: Shutterstock

Skupina bo, kot je napovedal Mesec, do novega leta tako pripravila popravke zakona. Ministra ocenjujeta, da bo verjetno treba popraviti dve tretjini členov in vse pravilnike. Poudaril je, da želijo čim prej dobiti "okvir dolgotrajne oskrbe, ki ga bo možno izvajati in ki bo v korist tistim, ki dolgotrajno oskrbo potrebujejo v kakršnikoli obliki že, bodisi kot pomoč na domu bodisi kot dom za starejše".

Ob tem je težava, da je prejšnja vlada zakon o dolgotrajni oskrbi vključila v nacionalni načrt za okrevanje in odpornost, kar pomeni, da so na uveljavitev zakona vezana evropska sredstva. Zato so se, kot je povedal Mesec, dogovorili, da bodo še danes prek ministrstva za finance stopili v kontakt z Evropsko komisijo, "da začnemo to zadrego reševati".

Strategija spopadanja z epidemijo covida-19 bo znana prihodnji teden

Na vprašanje, kaj svetuje ob aktualnih epidemičnih razmerah – število okužb z novim koronavirusom namreč zopet postopoma narašča – je Bešič Loredan odgovoril, da nič, saj zdravstveni sistem deluje in je stabilen: "Ne iščemo krize, ker je ni."

Ob tem je napovedal, da bo v prihodnjem tednu na novinarski konferenci javnosti predstavljena strategija spopadanja z epidemijo covida-19.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

marker1
22. 06. 2022 15.49
+1
Mesecu ne bi zaupal vodenje odpada, kaj šele izvajanje tega zakona, ker malinovec nima pojma o ničemer. Prva in edina njegova služba poslanec v DZ. Še šole ni zmožen dokončati.
marker1
22. 06. 2022 15.47
+1
Tri dodatna ministrstva bosta stala nekajkrat več kot izvajanje zakona o dolgotrajni oskrbi. Levičarjem ne gre denar iz rok, sploh pa ne za za stare razen rudečih izbrancev. Pod JJ sta bila bencin in elektrika poceni, ker ste pa izvolili elektro oliharha, pa zdaj plačujte veliko več in plešite.
zdravapamet1
22. 06. 2022 15.33
+2
ja ne vejo kako bi do evrčkov prišli za svoje kolesarje....če ne drugače bodo pa starčkom vzeli....če jim že niso uspeli življenja...
Muki Tuki2
22. 06. 2022 15.18
+3
Normalno, da ni izvedljiv. Ne predvideva študij v višini par deset milijonov, kjer se pere denar. Zakaj bi delali za stare, če ni treba. Bruh levičarsla vlada.
JApajaDAja
22. 06. 2022 14.36
-1
lukec je stroka....naj skrbi za našo svetlo prihodnost-samo univerzalen način za vse naj izbere!
Bananistanec
22. 06. 2022 14.21
+4
Pisalo se je rekordno majha brezposelnost v istem glasu kako primankuje kadra na različnih področjih, nekaj ne bo v redu da vam kader uhaja
Delavec_Slo
22. 06. 2022 14.16
+7
No zdaj pa vprašanje, kaj delajo na ministrstvu za solidarno prihodnost, prosim za podatek!
JApajaDAja
22. 06. 2022 14.36
+3
srecnii
22. 06. 2022 13.52
+3
problem jezgolj kader, ker kuhar za 750 neto ne bo delal, čistilka za 700 tud ne....to je sramota, da si upajo ponujat take zneske....kot delno sužnjentsvo.
inet
22. 06. 2022 13.33
+6
Izničiti preteklo delo in postavljati na novo. Slovenec slovencu.... In naslednja bo spet rušila pa do kdaj menjave maščevanje oderuštvo samo mi, rdeča nit vseh oblastnikov te deželice, še malo jih znori kakršno imamo. Pa le zaposlite vse svoje frende zaupanja vredne. vsaj nekaj velja - delovne sile manjka ha ha plačat bo treba? delodajalci ali izkoriščevalci kvalitetne delovne sile pa kao ni - zakaj? Tudi sociala mora nekje vzet vse se vam bo v brk postavilo za 30 ur na teden "bombončki #??!! Nihče ama nihče ni tolk dobr al pa tolk slab, kot ga lah opišete !!
Rožice so zacvetele
22. 06. 2022 13.31
+9
Kaj je bilo, je in bo enega klobasanja, na koncu pa nič iz tega. Zgraditi je potrebno domove ali preurediti že obstoječe in nenaseljene zgradbe, usposobljenega kadra je dovolj, le normalno ga je potrebno plačati in stvar je urejena. Denarja je dovolj, le prerazporediti ga bo slej ko prej potrebno, sicer se nam slabo piše... in ne samo na tem področju. Mladi bi se pa morali zamisliti, da bodo tudi oni nekoč starejši in bodo tudi oni nekoč potrebovali tako oskrbo, zato bi bilo potrebno vsak mesec prihraniti kak evro, v 50+ letih se bo že nekaj nabralo.
METKA102
22. 06. 2022 13.33
+5
V Žireh je od decembra 2021 zgrajeni dom za starostnike še vedno prazen, ker ni kadra.
srecnii
22. 06. 2022 13.54
+4
seveda ker Žirovci in ostali niso no*i da bi delal za 700 neto....posledično trpijo ostali ki dom potrebujejo.