V javnosti še vedno odmeva članek upokojenega zdravnika Tineta Velikonje, v katerem opisuje zdravstveno stanje predsednika Janeza Drnovška in evropskega poslanca Lojzeta Peterleta. Njegovo pisanje je znova odprlo vprašanje, ali ima javnost pravico izvedeti, kakšno je zdravstveno stanje visokih državnih funkcionarjev.
O tej problematiki je v pogovoru za Sobotno prilogo Dela spregovoril tudi predsednik Zdravniške zbornice Slovenije Vladislav Pegan. Kot pravi Pegan, so zdravniki zavezani k molčečnosti, a zdravniških podatkov kljub temu ni možno hermetično zapreti. Pegan še pravi, da zdravniki niso zavezani le k molčečnosti, temveč tudi etiki, zato se mu zdi pravilno, da pod določenimi pogoji javnosti izdajo podatke o zdravstvenem stanju politikov. »Če bi zdravnik ugotovil, da je nekdo na visokem položaju tako bolan, da bi lahko napravil škodo, na primer pritisnil gumb za sprožitev jedrske rakete, bi bilo edino pravilno in tudi etično zavezujoče, da bi o tem obvestil javnost. Če pa gre za bolezenska stanja, ki voditelja ne ovirajo pri opravljanju službe, potem to ni potrebno,« pravi Pegan in predlaga ustanovitev zdravniškega konzilja. »Prav bi bilo, da bi sprejeli zakon, ki bi najvišjim funkcionarjem nalagal zdravniške preglede. To bi bil lahko neki zdravniški konzilij, ki bi preveril, ali voditelj nima takšnih bolezni, ki bi ga ovirale pri njegovem delovanju. Konzilij bi imel pristojnosti, da bi javnosti sporočil psihosomatsko stanje, voditelja, če bi menil, da je to potrebno.«
Sicer pa je Pegan nad zapisom Velikonje presenečen in zgrožen. Velikonja sicer o boleznih obeh politikov ne pove nič novega, šel pa je predaleč pri prognozi, koliko časa bosta še živela, pravi Pegan. »Prognoziranje smrti je špekulacija, ki si je zdravnik ne bi smel privoščiti,« je dodal Pegan. Poleg prognoziranja poteka bolezni je izredno problematično tudi, da je Velikonja kot vir informacij navedel ime zdaj že pokojnega zdravnika, ki seveda ne more komentirati izjave. "To se mi zdi zelo neetično. Sklicevati se na nekoga, ki se ne more braniti niti pojasnjevati izjave. Kodeks medicinske etike govori tudi o odnosih med kolegi," opozarja predsednik zdravniške zbornice.
Predsedniku republike pa predlaga, naj gre na zdravniški pregled, "saj bo tako bistveno manj govorjenja, ugibanj in špekulacij". »Če je zdrav, kot pravi, naj preiskave to potrdijo. Tako bi vsem govoricam lahko napravil konec.«
Zaradi vpogleda informacijske pooblaščenke v predsednikovo zdravstveno dokumentacijo, ki jo je ravno tako sprožil Velikonjev zapis, se je v javnosti razvila polemika o pristojnosti pooblaščenke. Zdravniki so se izrekli, da je neprimerno, da lahko laiki zahtevajo od zdravnikov vpogled v medicinsko dokumentacijo. "V redu bi bilo, če bi informacijska pooblaščenka dobila pooblastilo predsednika Drnovška in poslanca Peterleta, da lahko vpogleda. Tako nista bila niti obveščena o tem, da bo šel državni organ gledat dokumentacijo. To je nesprejemljivo."
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.