Obvezno služenje je zdaj opredeljeno natančno in sicer, "lahko poslanci na predlog vlade razglasijo izredno stanje, kadar velika in splošna nevarnost ogroža obstoj države, predvsem če grozi povečana nevarnost napada na državo oziroma nastane neposredna vojna nevarnost". Obrambno ministrstvo Mateja Tonina bi zdaj dodalo tudi možnost obvezne vojaške dolžnosti v času miru, in sicer v primeru "izrednega poslabšanja varnostnega okolja".
Maja Garb, predstojnica Katedre za obramboslovje na Fakulteti za družbene vede, meni, "da smo na tankem ledu". Stroka načeloma druge spremembe, ki bi jih prinesla novela o vojaški dolžnosti, pozdravlja. Na primer, dvig starostne meje za sodelovanje v rezervni sestavi, in sicer za moške in ženske na 55 let, za častnike na 63. Na prostovoljno služenje vojaškega roka pa bi se napotilo nabornika do konca koledarskega leta, v katerem dopolni 30 let.
Po mnenju stroke je sporen le nov pogoj za obvezno služenje, tudi ko je država v času miru, za katerega bi bila potrebna le navadna večina v parlamentu. Kaj to pomeni, če bo seveda novela sprejeta, bomo videli ob vsakokratnih predlogih, da je treba razglasiti poslabšanje varnostnega okolja, pravi Garbova. "Sem prepričana, da bo zelo spolitizirano, za čudne okoliščine, ki nimajo veze z vojaško varnostjo ... Bojim se, da se je ta del sprememb prikradel z nekimi političnimi nameni," je izpostavila Garbova, ki se boji tudi, da "gre za zlorabo instituta".
Korenite spremembe so za večno kadrovsko podhranjeno Slovensko vojsko sicer nujne. Minuli mesec je štela le še 7044 vojakov.
Tonin: Slovenija le sledi evropskim trendom
"Dolžni smo poskrbeti za varnost vseh državljank in državljanov," pa je navedbe Garbove v oddaji 24UR ZVEČER komentiral minister Tonin in dodal, da le "želijo državo vnaprej pripraviti na morebitno poslabšanje varnostnih razmer". Dodal je, da se to ne dogaja zgolj pri nas, temveč "Slovenija le sledi evropskim trendom".
Temu oporeka poslanec SD Samo Bevk, ki je prepričan, da gre za vnovičen poskus uvedbe obveznega vojaškega upa. "V koaliciji najbrž upajo, da bodo s pičlo večino, z glasom ali dvema, uspeli uvesti to spremembo," je dejal.
"Z zakonom o vojaški dolžnosti želimo zgolj narediti bolj privlačno prostovoljno služenje vojaškega roka," pa na drugi strani zatrjuje Tonin. Da se bo ta koncept začel z julijem, vsi udeleženci pa bodo dobili tudi denarno nagrado v višini 3100 evrov ter možnost brezplačnega opravljanja vozniškega izpita, je še napovedal.
"Ne vem, kako bi lahko to bolj demokratično zapisali," je poudaril minister.
"Dikcija 'poslabšanje varnostnega okolja' je zelo izmuzljiva, smo na zelo spolzkem strokovnem in političnem polju," mu je odgovoril Bevk. "Fokus gre v popolnoma napačno smer," je nato dejal Tonin. Zatrdil je tudi, da do politične zlorabe ne more priti: "Ni vse v rokah vlade. Ker želimo biti demokratični, dajemo to v roke zakonodajalcu... To je tako občutljiva tema, da bi morala biti določena večja večina v Državnem zboru," pa še meni poslanec SD. Po predlogu bi bila za uveljavitev dovolj navadna večina poslancev.
Ta predlog bo sicer vlada obravnavala še ta teden, je povedal Tonin.
KOMENTARJI (1672)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.