Več dni potem, ko je potonil trajekt Sewol, družine tistih, ki so še vedno pogrešani, vztrajajo na tleh šolske avle in v pristanišču, kamor prinašajo trupla.
Potapljači so danes v kabini našli 48 mrtvih deklic. Doslej so iz vode potegnili 185 trupel, 117 oseb še vedno pogrešajo. Med svojci potnikov, katerih trupel še niso našli, vse bolj vre. Iskanje poteka počasi, območju se približuje neurje. Svojci želijo, da reševalci najdejo trupla, še preden začnejo v vodi močno razpadati, bojijo se tudi, da bi jih neurje odplavilo in se od umrlih ne bi mogli nikoli zares posloviti in jih primerno pokopati.
Potapljač je danes našel trupli dveh dijakov, fanta in dekle, ki sta svoja rešila jopiča privezala skupaj, verjetno zato, da ju voda po smrti ne bi odnesla. Potapljač je povedal, da ju je moral najprej ločiti, saj obeh trupel ni mogel dvigniti naenkrat na površje. "Solze so se mi ulile, ko sem pomislil, da se nista želela ločiti," je povedal.
Svojci tistih, ki so že vedno pogrešani, so se zbrali pred fotografijami žrtev. "To se ne bi smelo zgoditi, tako mladi so," je dejala ženska, ki je prižigala svečo. "Moja vnukinja je še vedno v vodnih globinah. Kako mrzlo in temno mora biti tam! Kako bom to preživela?" pa se je spraševala babica dijakinje, katere trupla še niso našli.
V šoli, ki jo je obiskovala večina umrlih, se medtem šele kaže groza hude nesreče. Oče enega od dijakov je novinarjem s solzami v očeh povedal, da je v razredu, ki ga je obiskoval njegov sin, preživel le en dijak.
Sošolci so v razredih na prostore, ki po tragediji ostajajo prazni, položili sporočila mrtvim in pogrešanim prijateljem. Z grozo ugotavljajo, kako veliko je stolov, na katere njihovi prijatelji ne bodo sedli nikoli več.
Nalog za aretacijo še štirih članov posadke
V povezavi z nesrečo so aretirali ali pridržali že 20 članov posadke. Danes pa so izdali nalog za aretacijo še štirih članov posadke. Med aretiranimi je tudi 69-letni kapitan trajekta Lee Jun-seok, ki ga sumijo povzročitve smrti iz malomarnosti. Kot je znano, so kapitan in 22 od 29 članov posadke preživeli, saj so trajekt zapustili, še preden je potonil. Potnikom pa so skoraj uro od začetka težav naročali, naj ostanejo na svojih mestih in naj trajekta ne zapuščajo, tako da so mnogi ostali ujetih v kabinah in niso imeli prave možnosti za rešitev.
Trajekt verjetno ni bil pravilno varnostno testiran
Preiskovalci pa medtem še naprej iščejo vzroke nesreče trajekta, na krovu katerega je bilo 476 ljudi. Kot kaže, je za tragedijo poleg najverjetnejše napake posadke za krmilom plovila in slabega odziva na nesrečo, kriva tudi slaba skrb za varnost. Trajekt po prenovi menda ni bil pravilno varnostno testiran, vprašanje pa je tudi, v kakšnem stanju so bili rešilni čolni. Preiskovalci so namreč vzeli pod drobnogled nek drug trajekt družbe, ki je imela v lasti Sewol. Ugotovili so, da je polovica rešilnih čolnov neuporabnih.
Tisti, ki so tragedijo preživeli, pa se medtem borijo z lastnimi demoni. Kot je povedal šolski psiholog, je na eni strani pri številnih prisotna krivda, ker so preživeli, medtem ko so njihovi prijatelji mrtvi, spet drugi pa imajo težave s temeljnimi vrednotami. Za južnokorejsko družbo je namreč značilno brezpogojno sledenje navodilom nadrejenim, tokrat pa so odrasli, ki so bili v tej vlogi, popolnoma odpovedali. Psiholog pravi, da imajo otroci zdaj velike težave z zaupanjem.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.