Slovenija

Ocenjevanje javnih uslužbencev

Ljubljana, 30. 06. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Vlada se zavzema, da bi napredovali le tisti javni uslužbenci, ki so nadpovprečno uspešni, zaposlene pa bi tudi ocenjevali.

Virant meni, da bi morali napredovati le javni uslužbenci, ki so nadpovprečno uspešni (Foto: POP TV)
Virant meni, da bi morali napredovati le javni uslužbenci, ki so nadpovprečno uspešni (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
Kot je opozoril minister za javno upravo, je zdaj pri napredovanju javnih uslužbencev v višje plačne razrede "preveč avtomatizma"; pogosto napredujejo avtomatično in ne le tisti, ki so najboljši. Napredovanje tudi ni dovolj vezano na delovno uspešnost, ampak na zbiranje točk z udeležbo na različnih seminarjih in podobno, meni Virant.

Vlada je potrdila izhodišča za nadaljnje usklajevanje predloga uredbe o napredovanju javnih uslužbencev. Po predlaganih rešitvah, ki jih bo predstavila reprezentativnim sindikatom javnega sektorja, bo napredovanje vezano le na oceno delovne uspešnosti, je dejal minister za javno upravo Gregor Virant.

Po ministrovih besedah bo napredovanje vezano le na oceno delovne uspešnosti; vsak javni uslužbenec bo ocenjen enkrat letno po petstopenjski ocenjevalni lestvici. Pogoji pa bodo strogi: napredovanje bo rezervirano le za tiste javne uslužbence, ki so nadpovprečno uspešni.

Predlagana je tudi uvedba kvot, torej odstotkovna omejitev najvišjih ocen, to je ocene odlično in zelo dobro, je poudaril Virant.

"Usklajevanje in ne pogajanje s sindikati"

S sindikati jih zdaj čaka usklajevanje, ne pa pogajanja, je dejal. To pomeni, da ni nujno, da bodo vse pripombe upoštevali. Lahko jih bomo upoštevali ali pa argumentirano zavrnili, je dejal Virant. Uredba naj bi bila po njegovi oceni sprejeta septembra.