Slovenija

Ocenjujejo škodo po potresu

Ljubljana/Kobarid, 13. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Posočju tečejo aktivnosti za sanacijo nastale škode. Po prvih ocenah je potres poškodoval toliko objektov kot leta 1998.

Lastniki hiše so s ponjavo pokrili poškodovano ostrešje (Foto: Dare Čekeliš)
Lastniki hiše so s ponjavo pokrili poškodovano ostrešje (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
Prispevke za pomoč krajem v Posočju lahko nakažete na transakcijski račun RKS NLB 02922-0019831742, sklic 4009, s pripisom "Za Posočje," in na transakcijski račun Škofijske Karitas Koper 24500-9004155438 s pripisom: Posočje 2004.

Tla v Posočju se še niso umirila. Kot je dejala dežurna seizmologinja Tamara Jesenko, so naprave urada za seizmologijo ponoči in proti jutru zabeležile precej potresnih sunkov na območju Kobarida, vendar je bila njihova magnituda nižja od ponedeljkovega potresa. "Najmočnejša popotresna sunka sta bila ob 6.03 in nekaj pred osmo uro, njuna magnituda se je gibala okoli tretje stopnje po Rihterjevi lestvici," je dejala Jesenkova. Tretji močan sunek je sledil ob 17.32 uri in je imel moč 3 stopnje po Richterjevi potresni lestvici.

Kot je dejal bovški župan, je precej ljudi noč po potresu prespalo izven svojih domov - v šolski telovadnici in v pomožnih objektih ob lastnih hišah, ki so jih ohranili še od zadnjega potresa.

potres, Posočje
potres, Posočje FOTO: Dare Čekeliš

Posebna komisija danes ocenjuje varnost in poškodovanost objektov. Na terenu deluje tudi 58 gasilcev, ki z objektov odstranjujejo poškodovane dimnike in strešno kritino. Gasilcem pomagajo kolegi iz Idrije, Cerknega in Tolmina.

Potres je zahteval tudi smrtno žrtev, saj je padajoče skalovje na severnem pobočju Krna pod seboj pokopalo italijanskega planinca. Po zadnjih podatkih je bilo v potresu ranjenih 11 oseb.

Ceste na potresnem območju so večinoma prevozne, vendar pa se s pobočij še vedno krušijo skale, zato je potrebna previdna in počasna vožnja ter upoštevanje prometne signalizacije.

Po prvih podatkih je škoda približno enaka tisti ob potresu iz leta 1998, je dejal bovški župan Danijel Krivec, ki je dodal, da so bile v bovški občini posledice potresa najhujše. Zaradi preobremenjenosti telefonskega omrežja je prišlo do kratkotrajne prekinitve telefonskih zvez. Nekaj več težav je bilo z električno energijo, pristojne službe pa so do sinoči uspele skoraj v celoti zagotoviti električno energijo vsem odjemalcem.

Razdejanje v notranjosti (Foto: Dare Čekeliš)
Razdejanje v notranjosti (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Nekaj sto objektov je poškodovanih v starem delu Bovca, na Brdu ter v vasi Čezsoča. V občini Kobarid je prišlo do izpada telefonskih zvez. Zaradi večjega skalnega podora med Trnovim in Srpenico je postavljena polovična zapora cestišča Bovec-Kobarid.

Zid je popokal tudi na Gostišču Vančar (Foto: Dare Čekeliš)
Zid je popokal tudi na Gostišču Vančar (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš

Rop je v Posočju obljubil pomoč

Finančni minister Mramor je povedal, da bo vlada že na četrtkovi seji odobrila prva sredstva, za kar ima sedaj zakonsko podlago, ki je pri prejšnjem potresu v Posočju pred šestimi leti še ni bilo. Povedal je še, da bo podatek, koliko denarja bo potrebnega za sanacijo, bolj jasen po četrtkovi seji vlade, zagotovil pa je, da pomoč zagotovo bo.

Predsednik vlade Anton Rop je danes obiskal Posočje ter se na sestanku na bovškem štabu civilne zaščite seznanil z razmerami na prizadetih območjih. Obiskal je tudi vas Čezsoča, kjer so razmere najhujše. Po končanem ogledu pa je premier povedal, da je prišel v Posočje ponuditi pomoč, ki jo je možno zagotoviti takoj, ukrepi pa bodo sledili v treh fazah. Ropa so spremljali še ministri za finance, promet ter okolje, prostor in energijo Dušan Mramor, Marko Pavliha in Janez Kopač.

Kot je povedal Rop, bo prva izmed treh faz že ta četrtek na seji vlade, ko bodo obravnavali prvo informacijo o potresu, naslednja po preliminarnem poročilu o škodi, ki ga bodo obravnavali 29. julija, začetek zadnje faze pa napoveduje do konca avgusta, ko bo program v celoti izoblikovan. Po njegovih besedah se bo najnujnejše - kot so npr. dimniki in strešniki - urejalo že v okviru prve faze, cilj vlade pa je, da čim prej pomaga v zadostni meri in da bodo pomoči v večji meri deležni predvsem tisti, ki so socialno ogroženi oziroma tisti, ki še odplačujejo kredite za sanacijo objektov po potresu leta 1998, pa so tokrat zopet utrpeli škodo.

potres, Posočje
potres, Posočje FOTO: Dare Čekeliš

Prispevki za prizadete v Posočju

Rdeči križ Slovenije je začel akcijo zbiranja finančnih sredstev za pomoč krajem v Zgornjem Posočju, ki jih je prizadel potres. Območnemu združenju Rdeči križ Tolmin je nakazal sredstva v višini milijon tolarjev, ki jih bodo namenili za najnujnejše potrebe na območju Zgornjega Posočja. Vse, ki želijo prispevati, prosijo, da svoje prispevke nakažejo na transakcijski račun RKS NLB 02922-0019831742, sklic 4009, s pripisom "Za Posočje."

Svoje prispevke pa lahko nakažete tudi na transakcijski račun Škofijske Karitas Koper 24500-9004155438 s pripisom: Posočje 2004.

Odpadli omet je zasul zelenjavni vrt (Foto: Dare Čekeliš)
Odpadli omet je zasul zelenjavni vrt (Foto: Dare Čekeliš) FOTO: Dare Čekeliš
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10